Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň udělá z velkých bytů v centru víc menších, aby je konečně využila

  17:30aktualizováno  17:30
Plzeňská radnice vlastní asi sto velkých bytů v centru města, jenže v nich nikdo nebydlí. Řešením této situace má být rozdělení těchto bytů na menší. Využívat by je mohly samoživitelky nebo mladí lidé z pěstounské péče.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

S jednou z největších absurdit - nevyužitými velkými městskými byty v centru - se po letech začíná vypořádávat plzeňská radnice. Ve středu města jí patří zhruba stovka neobsazených bytů o rozloze více než 90 metrů čtverečních. Nyní má dojít k obratu. Pomoci má zejména rozdělení velkých bytů na menší.

Několik bytů už radnice dala k pronájmu neziskovým organizacím, pro jejich klienty, kteří mají zdravotní hendikep nebo by se jinak k bydlení za tržních podmínek nedostali.

Další cestou je už rozjeté nabízení vizualizací velkých bytů po možných úpravách (psali jsme zde). „Co se takhle nabídne, se povede pronajmout,“ tvrdí radní pro bytovou problematiku David Šlouf.

Podstatnější změnu ovšem má přinést projekt na přestavby bytů s využitím evropské dotace. „Máme jich připravených asi patnáct, ze kterých může rozdělením vzniknout dvakrát tolik bytů,“ uvádí David Šlouf.

Menší byty, které takto vzniknou, použije radnice na sociální bydlení. „Například pro samoživitelky nebo mladé lidi z pěstounské péče nebo pro takzvané chráněné bydlení,“ vysvětluje Šlouf. Odhaduje, že do roka se plánovaný projekt podaří dotáhnout do konce.

Radní zatím nechce tvrdit, že se v dohledné době vyřeší obsazení všech prázdných velkých bytů v centru Plzně. „To asi ne. Ale ta záležitost se konečně pohnula k lepšímu,“ říká Šlouf. Věří, že na úpravy se podaří městu získat zhruba deset milionů korun.

Prázdných městských bytů v centru v minulosti postupně přibývalo zřejmě především kvůli narůstající sazbě nájemného, která se vyšplhala na 82 korun za metr čtvereční.

Svou roli hrála i skutečnost, že byty nebyly v nejlepším stavu a i proto jsou v některých poměrně vysoké náklady na vytápění.

Vznikly tak podmínky, jejichž důsledkem byl nezájem. Pro majetnější mají byty nízký standard a pro lidi s nižšími příjmy jsou drahé. Město tak ve výsledku přicházelo o nájemné a na byty v podstatě jen doplácelo. Pokus nabídnout byty univerzitě pro studenty také nevyšel.

Kvůli prázdným bytům v centru Plzně už vedení radnice kritizovala opozice. Například Petr Suchý z TOP 09 je přesvědčen, že by se jich město mělo zbavit. „Ze získaných peněz by se mohly menší byty dostat do dobrého stavu a obsadily by se,“ sdělil Suchý.

Prodej nemusí být nejlepší řešení, říká Šlouf

David Šlouf nicméně tvrdí, že prodej v takových případech nemusí být nejlepší řešení. „Je to komplikované. My domy s velkými byty většinou máme ve stoprocentním vlastnictví. Prodejem bytu bychom vlastnictví rozdělili a v důsledku toho pak vznikají problémy třeba s domluvou na opravách a údržbě společných částí domu. Snažíme se tedy buď dům prodat celý, nebo si jej nechat. Spolupodílové vlastnictví přináší starosti,“ konstatuje.

Plzeňská radnice v posledních letech změnila svůj přístup k městským bytům poměrně výrazně. Rozhodla se mimo jiné řešit problém se stovkami bytů neobsazených kvůli špatnému stavu, na jehož zlepšení neměla dost peněz.

Zástupci města se proto rozhodli prodat třináct zanedbaných domů a získaný výtěžek odhadovaný na 50 milionů použít na rekonstrukce neobsazených bytů. Těch by se tímto způsobem mělo zrekonstruovat odhadem 350. Po jejich využití by radnice ročně získala na nájemném zhruba devět milionů korun (psali jsme zde).

Plzeň má nyní přibližně 3400 městských bytů. Volných jich je přes šest set. Radní Šlouf odhaduje, že pokud by byly byty opraveny a pronajaty, pak by se roční nájemné z městských bytů plánované na zhruba 122 milionů korun zvedlo o víc než deset procent.

Za rok Plzeň vydá na opravy městských bytů přibližně 25 milionů korun. Ty ale slouží k opravám uvolněných bytů například kvůli stěhování nebo úmrtí uživatelů. V průběhu jednoho roku se jedná o dvě až tři stovky bytů.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Najdete na iDNES.cz