Tři horní patra opuštěné budovy na Rokycanské třídě v Plzni jsou postavená...

Tři horní patra opuštěné budovy na Rokycanské třídě v Plzni jsou postavená načerno. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň nechce prodat pozemky pod kontroverzní stavbou obchodního centra

  • 4
Rada Plzně nechce prodat městské pozemky a brání tak dokončení rozestavěné sedmipatrové budovy na Rokycanské třídě. Za stavbou kontroverzního obchodního centra, které je léta opuštěné, stojí podnikatel Miloš Houser, ten proti verdiktu radních protestuje.

Dům obestřený mnoha příběhy včetně toho, že brání vodě při povodni, byl podle úřadů postavený načerno a částečně stojí i na městském pozemku. Rada města Plzně o něm v poslední době rozhodovala už dvakrát. Obě stanoviska jsou ale zcela protichůdná.

Původně radní schválili, že když vlastník nemovitosti složí kauci ve výši pěti milionů korun, tak s ním radnice začne jednat o nájemní smlouvě na městský pozemek, který je pod budovou. Zároveň se měla uzavřít smlouva o smlouvě budoucí kupní, aby majitel mohl stavbu dokončit na základě dodatečného stavebního povolení.

Minulý týden ale radní otočili a toto usnesení zrušili.

"Vyslyšeli jsme vedení městského obvodu Plzeň 4," vysvětlil náměstek plzeňského primátora Martin Zrzavecký.

Zastupitelstvo "čtyřky" totiž odhlasovalo, že chce, aby město pozemek nepronajímalo ani neprodávalo, protože si tam stavbu nepřeje.

Tím se dokončení stavby, o které její původní majitel Miloslav Houser mluví jako o legální, ještě oddaluje, protože bez pozemků nemůže jeho rodina získat stavební povolení. Oficiálně je totiž stavebníkem Houserova více než sedmdesátiletá matka Jaroslava Houserová z Přeštic.

"Pozemky má město až od roku 1993 a jedná se pouze o nedoměrek z důvodu digitalizace katastrální mapy, pouhé jedno procento," říká Houser s tím, že rada města se svým rozhodnutím snažila ovlivňovat výkon státní správy.

"V usnesení rady je, že doporučuje nepronajímat ani neprodávat městské pozemky současnému majiteli objektu ani žádné jiné třetí osobě, ani nevydávat dodatečné stavební povolení. Jak může rada doporučovat státní správě, jak se má chovat? Za chvíli rada začne doporučovat nevydávat někomu řidičský průkaz," uvedl Houser.

Přestože Houser tvrdí, že stavba je legální, vedoucí stavebně-správního odboru magistrátu Jan Kaisler mluví o tom, že tři patra sedmipodlažní budovy byla postavena načerno.

To, že bylo vydáno územní rozhodnutí na stavbu nižší, než na pozemku stojí, tento týden potvrdil i vedoucí odboru regionálního rozvoje Plzeňského kraje Miloslav Michalec.

Houser má ale jinou verzi. "Stavba je povolená. Byla vyprojektovaná tak, jak je dnes postavená," uvedl.

Podle něj byla zpracována projektová dokumentace na sedmipodlažní budovu, a ta byla předložena na stavební úřad. Ten ale na základě přípisu městského architekta ze sedmipodlažní verze povolil pouze podlaží čtyři.

"To se ale ukázalo jako neopodstatněné, tak stavebně-správní odbor plzeňského magistrátu řekl, že ty tři patra dodatečně povolí, ale nikdy to neudělal," uvedl Houser.

"Město Plzeň navíc opakovaně vyslovilo souhlas s tím, že se pozemky mají zastavět," dodal.