Bednění pro novou kupoli planetária

Bednění pro novou kupoli planetária | foto: SC Techmania

Bude to unikátní pohled, stavbaři odlijí betonovou kupoli planetária

  • 3
Staveniště vedle plzeňského vědeckého centra Techmania nabídne v nejbližších dnech unikátní pohled. Stavbaři zde budou odlévat betonovou kupoli budoucího planetária o průměru jedenáct metrů. Tato kupole bude nad sálem takzvaného malého planetária.

"V pátek stavbaři dostavěli speciální bednění, které představuje falešnou kupoli," popisuje mluvčí science centra Tomáš Moravec. O víkendu ještě technici dotahovali upevnění, aby se dřevěná konstrukce srovnala a na milimetr dosedla tam, kam má.

"V pondělí stavaři nainstalovali na dřevěnou konstrukci ocelové výztuhy, které bednění celkově zpevní," vysvětluje Moravec. Pak už přijedou na staveniště obří mixy s betonem a začne odlévání kupole o průměru 11 metrů a tloušťce betonové stěny zhruba 20 centimetrů.

"Klenout se bude nad sálem takzvaného malého planetária pro 40 návštěvníků," upřesňuje mluvčí Techmanie.

Podobný postup použijí technici v příštích měsících při stavbě velké kupole virtuária s kapacitou 140 diváků. "Dřevěné bednění za pár týdnů odstraníme, jakmile beton vytvrdne," říká technik science centra Zbyněk Rada.

První návštěvníci uvidí planetárium příští podzim

Než k tomu dojde, bude s kolegy připravovat opětovné nainstalování unikátních Hetzerových lepených vazníků. Ty byly v českých zemích poprvé použity roku 1917 při stavbě bývalé škodovácké jídelny označované ASAP, jejíž přestavbou nyní vzniká planetárium s virtuáriem.

Kvůli Hetzerově konstrukci - speciálně ohýbaným dřevěným vazníkům spojeným lepidlem na bázi tvarohu a vápna - byla stavba prohlášena za kulturní památku.

"Ve zrekonstruované budově už tvarohové lepidlo nepoužijeme," přiznává Tomáš Moravec. Z deseti původních vazníků se podařilo zachránit dva a ty se do objektu zase vrátí. "Zbylých osm jsou repliky vyrobené moderní technologií," dodává Moravec.

První návštěvníky přivítá planetárium s virtuáriem již příští podzim. Uvidí zde například 3D projekce populárně vědeckých snímků na kulovou plochu. Tato technologie zatím nemá v České republice obdoby.