Buddhisté v Těnovicích odhalili svoji první stavbu v Česku. Jde o sedmimetrovou...

Buddhisté v Těnovicích odhalili svoji první stavbu v Česku. Jde o sedmimetrovou žulovou stúpu osvícení. Vpravo na snímku lama Šerab Gjalecchen rinpočhe z Nepálu. | foto: ČTK

Buddhisté mají v Česku první stavbu, stojí v Těnovicích na Plzeňsku

  • 34
Svoji první stavbu v Česku odhalili buddhisté v neděli v Těnovicích na jižním Plzeňsku. Je to sedmimetrová žulová stúpa osvícení, která je celá naplněna texty, reliéfy buddhů a spoustou dobrých přání. Bude veřejným místem.

„Lidé u ní mohou meditovat, dělat přání a obcházet ji po směru hodinových ručiček, což má blahodárný vliv na mysl,“ řekl při inauguraci Jan Matuška z meditačního centra buddhismu Diamantové cesty, které letos slaví 20 let v ČR. Do Těnovic přišlo přes dva tisíce lidí.

Stúpa připomíná okamžik Buddhova osvícení. Buddhisté ji dokončili pod vedením lamů Šeraba Gjalcchena rinpočheho z Nepálu a Oleho Nydahla, dánského buddhistického učitele.

Tvarem reprezentuje dokonalou podstatu mysli každé bytosti a je symbolem klidu a míru. Lidé k ní přicházejí, aby vyjevili přání pro dobro ostatních. Stúpy, jichž existuje osm druhů, připomínají události života Buddhy.

„Stúpa je symbolem dokonalých kvalit naší mysli. Když se na ní díváte zvenčí, tak to probouzí stejný pocit vevnitř,“ řekl Nydahl.

Stúpy už jsou v Polsku, Maďarsku i Rusku

Podle něj jde o vysvobozující hodnoty, tedy ne ty, které si lidé nechávají pro sebe, ale které sdílejí s ostatními. Jde o jednu z prvních stúp v postkomunistické Evropě, po jedné je v Polsku, Maďarsku a několik v Rusku.

„Lidé na Východě jsou velmi otevření. Díky stúpám se více zajímají o buddhismus. Chápou věci, které by je možná jinak nenapadli a nepochopili by je. Také si všímají, že přání u stúpy, se velmi rychle plní,“ dodal.

Zájem o buddhismus se podle návštěv zhruba padesáti center v ČR trvale zvyšuje. Podle Matušky je v Česku mezi dvěma až třemi tisíci aktivně praktikujícími buddhisty Diamantové cesty, což je jeden z mnoha směrů.

„V Těnovicích pořádáme letní kurzy pro lidi, jichž sem přichází až 2 500,“ uvedl Matuška, učitel tibetského buddhismu.

Jde o první stúpu postavenou z bloků ze žuly, nejstaršího a lokálního kamene ve střední Evropě. Běžné je betonové tělo obložené kamenem. Vnějším tvarem, který je dole široký a nahoře se zužuje, připomíná meditujícího sedícího Buddhu. Těnovickou stavbu za 5,5 milionu korun zaplatila sbírka.

Socha Buddhy se dívá do krajiny

Rinpočhe v neděli po dvouhodinovém rituálu v tibetštině, který byl většinou zpívaný, vytvořil ze stúpy meditační pomůcku, kde se mohou buddhisté inspirovat a myslet na druhé. Nebuddhisté na sebe nechávají působit krásu a ladnost stavby a „dělají přání“.

„Šlo o tradiční očistný rituál, jímž se energie stúpy aktivizovala. Energiím se darují dary, jež navozují všechny příjemné smysly,“ řekla Renata Hladná z centra.

Na jedné straně stúpy se zlatou věžičkou je socha Buddhy, který se dívá do krajiny.

„Existuje historický Buddha, který se narodil před 2 500 lety, a začal něco, čemu se dnes říká náboženství. Ale zároveň Buddha znamená stavy mysli jako potenciál ukrytý v každé bytosti, a proto mají buddhisté tendenci dívat se dovnitř a když tam objeví něco zajímavého, tak se o to chtějí dělit s ostatními,“ řekl Matuška.

Nejznámější stúpy stojí v nepálském Káthmándú. Stále častěji se ale staví i v západní Evropě. Největší ve španělské Benalmádeně s 33 metry. Nejbližší ČR jsou v Linci a Štýrském Hradci.