Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brigádníci do továrny nechtějí, v kraji hledají spíše odbornější práci

  19:36aktualizováno  19:36
Zájemci o letní přivýdělek mají ještě šanci najít v Plzeňském kraji brigádu. Hledají se prodavači zmrzliny či průvodkyně v muzeu letadel a vojenské techniky. Úplně nejvíce nabídek je z oblasti manuální výroby, o tu ale zájem postupně opadá, říkají provozovatelé agentur.
Oblíbenou brigádou bývá pro studenty i sbírání jahod. Ilustrační snímek

Oblíbenou brigádou bývá pro studenty i sbírání jahod. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Devatenáctiletá Aneta Růžková z Třemošné v minulosti brigádně roznášela letáky nebo sbírala na diskotékách prázdné sklenice. Teď už druhým rokem přes léto pracuje jako průvodkyně v Air Parku ve Zruči-Senci u Karla Tarantíka.

„Líbí se mi to. Je to větší zábava. Jsem venku a jsem v kontaktu s lidmi,“ zamýšlí se nad hlavními rozdíly studentka plzeňské konzervatoře.

U Tarantíka se přes léto střídají čtyři studentky, další se mohou hlásit. Musí však počítat s tím, že výdělek bude každý den jiný. Dívky totiž dostávají pouze spropitné od návštěvníků poté, co je expozicí provedou.

„Průměrně to bývá kolem 300 korun za den,“ popisuje Růžková s tím, že se střídají vždy po čtyřech hodinách. „Já jim k tomu pak zaplatím na konci sezony vyhlídkový let s instruktorem,“ doplňuje Tarantík, podle něhož je velkým zážitkem, že si mohou řízení letadla také samy vyzkoušet.

Zmrzlináři se osvědčili mladší studenti

Tarantík si zaměstnávání studentek pochvaluje. A je přesvědčen, že to je zajímavá zkušenost i pro ně. „Já vždycky říkám, že to je taková škola života. Přijdou do styku s cizími lidmi, naučí se vyprávět o letadlech, naučí se vystihnout, co kterého hosta zajímá,“ konstatuje majitel Air Parku.

Na to, aby zaměstnával i chlapce, zatím nejsou kapacity. Podle něj by mohli pracovat jako průvodci v části parku zaměřené na tanky, zatím tam ale není dostatek exponátů.

Především studenty hledá i Pavel Král, který má stánek se zmrzlinou na Koterovské třídě. „Mladší se mi osvědčili,“ krčí rameny. Brigádníky zpravidla shání tak, že vylepí inzerát přímo na stánek. Střídají se průběžně třeba po několika týdnech. „Teď jsem měl nouzi, vyvěsil jsem tedy nabídku na internet,“ popsal Král s tím, že sezona trvá od května do konce září.

Podle zkušeností personálních agentur je nejvyšší nápor brigádníků v polovině června a poté na konci tohoto měsíce, v závislosti na tom, kdy končí školní rok na střední a vysoké škole. Zájem se zvyšuje minimálně na dvojnásobek.

„V poslední době trochu upadá zájem o brigády v manuální výrobě, ve fabrikách studenti už moc dělat nechtějí. Zejména vysokoškoláci usilují o odbornější brigády, mají zájem o práci v administrativě, asistentské pozice nebo o kreativní brigády, třeba pomoc při přípravě festivalů,“ přibližuje Lucie Bartovská z plzeňské pobočky agentury Manpower.

Reakce na inzeráty bývají velmi rychlé

O takové nabídky se uchazeči přihlásí během několika hodin, zejména když se nabídka zveřejní na internetu. „Naopak když inzerujeme místa do výroby, zájem takový není,“ přiznává Bartovská.

Tuto zkušenost má i Hana Sandtnerová z Brigádníci.com. „Na Plzeňsku hledáme brigádníky do Sony, zájem příliš velký není. Vysvětlujeme si to oborem. Zaměřujeme se především na vysokoškoláky, ti už ale hledají spíše brigády, které jim přinesou nějaký užitek do budoucna. Hledají práci v oboru, který studují,“ vysvětluje Sandtnerová.

Agentura Bohemia Works to vnímá jinak. Podle Ivany Novotné z této agentury mají studenti zájem i o manuální práce, na něž nepotřebují žádnou speciální kvalifikaci. „Teď nabízíme třeba kontrolorku zboží nebo manuální práci s tiskovinami. Když podáme inzerát, reakce máme téměř okamžitě,“ přibližuje Novotná.

Hrubá hodinová mzda na brigádách se podle náročnosti pohybuje od 70 do 110 až 120 korun, ve většině případů je možné zaměstnat i mladší 18 let. Mohou však pracovat denně maximálně 6 hodin a předem musí absolvovat lékařskou prohlídku.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Najdete na iDNES.cz