Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Brdech se brzy objeví první turistická značka, chystají se i cyklotrasy

  15:00aktualizováno  15:00
Za několik týdnů se v Brdech objeví první turistická značka první pěší trasy v novodobých dějinách této oblasti. Bude červená a povede z Míšova na Rokycansku.

Brdy se mohou pochlubit překrásnou přírodou. Na snímku je vodní nádrž Láz. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Přesný termín, kdy se trasa začne značit, dosud není stanovený. Žádost o povolení tras totiž zatím není vyřízená. Žádné problémy při jejich schvalování se však neočekávají.

„Trasy jsou navržené po domluvě se správou chráněné krajinné oblasti (CHKO) tak, aby respektovaly ochranu přírody,“ uvedl Jaroslav Obermajer, ředitel Agentury Ochrany přírody a krajiny pro střední Čechy, pod kterou Správa CHKO Brdy spadá.

Podle Vladislava Sajdla z rokycanské pobočky Klubu českých turistů vznikly dva plánky tras pro pěší. Jeden s těmi, které by se měly značit letos, zbytek se má domalovat příští rok po dokončení pyrotechnické očisty Brd. Zbývá vyčistit zhruba třetinu území CHKO, jehož rozloha je 345 kilometrů čtverečních.

Letos Klub českých turistů proznačí trasu ze Strašic podél Padrťského potoka. Nedojde ale až k zámečku Tři trubky, ale skončí u lávky nedaleko od něj. „V jižní části Brd povede trasa z Míšova, zatím to bude jen k Padrťským rybníkům,“ poznamenal Sajdl.

Podle něj provázelo plánování i několik kompromisů. „Když jsme třeba vymýšleli trasu z Dobříva k Padrťským rybníkům, chtěli jsme ji vést přes kopec Dubina, ale Vojenské lesy a statky ji opravily a povede okolo vrcholu po silničce, což není tak atraktivní,“ popsal Sajdl. „Ale naopak kousek od zámečku Tři trubky vojáci poradili, abychom udělali odbočku na vyhlídku, o které jsme ani nevěděli,“ doplnil Sajdl.

Do Brd podle něj Klub českých turistů pošle nejzkušenější značkaře. „Protože jde o nové trasy a vše se musí udělat pořádně,“ uvedl Sajdl.

Značky o velikosti 10 krát 10 centimetrů se malují zhruba do výše očí dospělého člověka, nejlépe na stromy s hladkou kůrou. Pokud je to borovice nebo smrk, kůra se musí seřezávat speciální škrabkou.

Fotogalerie

Když je na trase rozcestí, z nějž by mohl turista předčasně odbočit, maluje se značka hned za ním. To jsou podle Sajdla základní principy českého značení, které je ve světě vyhlášené.

Vstřícnost vůči turistům podle Obermajera správa CHKO vyjádřila tím, že už má na svých webových stránkách vlastní návrh cyklotras. „Vybrali jsme cyklotrasy tak, aby turista nejel jen hodiny smrkovým lesem, ale aby také něco viděl,“ uvedl Obermajer.

Problém je v tom, že zatím nebyla zpracována žádost o proznačení cyklotras směrovkami. „Není to jednoduchý proces, protože vše musí schválit správa CHKO, Vojenské lesy a statky, musí se domluvit i obce,“ vysvětlil Jindřich Jindřich, místostarosta Spáleného Poříčí, odkud se do Brd také směřuje.

V bývalém vojenském újezdu jsou tedy zatím vyznačeny jen ty cyklotrasy, které zde vznikly před čtyřmi lety a které vedou po okrajích CHKO a křižují asi pětinu území. „Dá se projet třeba z Trokavce podél Padrťských rybníků na středočeskou stranu Brd. Cyklotrasy byly průjezdné jen o víkendech a svátcích, nyní každý den. Budou doplňovány dalšími, ale proces bude nějakou dobu trvat,“ uvedl Jindřich.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz