Hráz mezi Hořejším a Dolejším Padrťským rybníkem.

Hráz mezi Hořejším a Dolejším Padrťským rybníkem. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

Dobrovolníci v Brdech posbírají odpadky po první turistické sezoně

  • 0
Na trasy dlouhé od pěti do jedenácti kilometrů se 12. listopadu vydají dobrovolníci, aby sesbírali odhozené sáčky, PET lahve i plechovky, které zůstaly v Brdech po první turistické sezoně.

Šéf Chráněné krajinné oblasti Brdy Bohumil Fišer ovšem připomíná, že odpadky v Brdech zůstávají jen po malém procentu návštěvníků. „Většina normálních lidí po sobě nic nezanechává. Všechny obaly od jídla a pití si zase odnesou zpátky. Lidí, kteří za sebou zanechávají nepořádek, je minimum, ale odpadky v přírodě jsou hodně vidět. Množství sebraného odpadu bude srovnatelné s jinými chráněnými oblastmi v republice,“ předpokládá Fišer.

Dobrovolnický úklid pořádá správa CHKO společně s Vojenskými lesy a statky a polesím Rožmitál Arcibiskupství pražského. Dobrovolníci mají 7. listopadu poslední šanci se na úklid přihlásit (více informací k registraci najdete zde). Sraz je v 8 hodin, úklid by neměl trvat déle než sedm hodin.

Podle Jana Sotony z Vojenských lesů a statků nejspíš nebude celkové množství odpadků nějak dramatické.

„Problém je spíše v tom, že odpadky jsou rozeseté po velkém prostoru. Každý náš lesník má lidově řečeno v autě pytel a když je v terénu, průběžně odpad sbírá. Sobotní úklid se bude týkat zejména lokalit, kam se při běžné práci lesníci nedostanou,“ vysvětlil Sotona.

Lidé, kteří Brdy znají už mnoho let, naznačují, že otevřením části bývalého vojenského prostoru veřejnosti se situace s nepořádkem v zdejších lesích příliš nezměnila.

„Už za armádních dob do zdejších lesů chodilo hodně lidí a nedělejte si iluze, že by to s pořádkem v lesích bylo extra jiné. Před několika lety se začaly otevírat okrajové části na víkendy, ale lidé tam chodili nebo jezdili na kolech i v jiné dny. Odpadky tam byly už tenkrát,“ připustili oslovení.

Jan Sotona řekl, že nejvíce nepořádku je právě na okrajích brdské zóny, které navštěvuje nejvíce lidí.

„Lidé, kteří jdou hlouběji do Brd, se k přírodě chovají vesměs dobře. Největší nepořádek, včetně pokusů o založení černých skládek, je právě na okrajích chráněné krajinné oblasti,“ podotýká Sotona.

Lesníci podle jeho zjištění nejvíce odpadků pravidelně odvážejí od Valdeku a Padrťských rybníků. „Za černé skládky bývají většinou zodpovědní lidé z blízkého okolí. Staré umyvadlo nebo záchodovou mísu do lesa asi nepřiveze cyklista z Prahy,“ říká Bohumil Fišer.

Starosta Míšova Pavel Hrubý soudí, že když v okolí jejich obce není pro auta mnoho použitelných cest do bývalého vojenského újezdu, černé skládky v jejich okolí nepřibývají.

Trasa k zámečku Tři trubky je poměrně čistá

„Samozřejmě tašky, plechovky od piva nebo plastové lahve v lesích po turistech zůstávají. Ale před dvěma týdny jsem jel směrem na Příbram, a mezi středočeskými Teslíny a Věšínem jsem si všiml fůry křesel a matrací. Asi to tam někdo odvezl náklaďákem. Naštěstí takové problémy u nás nemáme,“ řekl Hrubý.

Tabule s upozorněním, aby lidé po sobě v brdských lesích uklízeli, chtějí osadit na záchytných parkovištích v okolí Strašic na Rokycansku.

„Z našeho pohledu je množství odpadků v lesích srovnatelné s dobou, kdy tam fungoval vojenský újezd. Otevření většiny Brd pro veřejnost v letošním roce ale nejde brát za přelom, protože v posledních letech do okrajových částí jezdilo už hodně lidí. Původně jsme se obávali, že odpadků bude v krásných lesích mnohem víc, ale není to tak tragické,“ připustil starosta Strašic Jiří Hahner. Podle něj je i hlavní turistická trasa k zámečku Tři trubky poměrně čistá.