Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Plán cyklotras v Brdech je hotový. Všichni čekají, kdo se ujme značení

  • 13
Chráněná krajinná oblast Brdy by mohla být rájem všech, kdo rádi šlapou do pedálů. Ačkoliv koncept cyklotras po bývalém vojenském újezdu existuje, nikdo zatím nezačal se značením cest v terénu. A v nejbližší době se to nejspíš nezmění. Obce i různá sdružení vyčkávají, až se toho ujme někdo jiný.

Značení existuje od roku 2007 jen v okrajových částech Brd, na většině území ale tabulky chybějí a cyklisté se musejí spoléhat na vlastní orientační schopnosti.

Některé obce tvrdí, že čekají na geodetické zaměření katastrů, některé si myslí, že trasy proznačí správa CHKO. Ta to ale v popisu povinností nemá. „Můj odhad je, že pokud se již nezačalo pracovat, značení nebude ani příští rok,“ řekl Bohumil Fišer ze správy CHKO Brdy.

Ten, kdo by se úkolu ujal, má podle Fišera usnadněnou práci. „Správa totiž vymyslela koncept cyklotras, projednali jsme ho s obcemi v okolí CHKO Brdy a připomínkovaly ho i některé cyklistické spolky v Plzeňském kraji, například ten kolem Radky Žákové,“ popsal Fišer.

Podle něj je na návrhu zveřejněném na stránkách správy CHKO shoda. „Obcím se návrh líbí, protože okruhy jsou udělané tak, že se ze všech obcí v okolí CHKO dá na cyklotrasy dobře najíždět. Cyklista si může udělat okruh od pěti do sta kilometrů,“ doplnil Fišer.

Dobrovolný svazek obcí Horní Berounky a povodí Klabavy neuvažuje, že by značení v CHKO Brdy vytvořil. Už se stará o příslušnou část cyklotrasy z Prahy do Regensburgu, která začíná v Červeném Hrádku u Plzně a pokračuje přes Rokycany až za obec Těně.

„O tuto část, kterou jsme s pomocí dotací i budovali, se staráme. Někde je asfalt, jinde zase zpevněné cesty. Vzít si ale na bedra další cyklostezky, o tom jsme neuvažovali,“ popsal šéf svazku a starosta Holoubkova Lukáš Fišer.

Pavel Šlechta, místostarosta obce Dobřív, která má v CHKO Brdy část pozemků, uvedl, že katastry obcí nejsou zatím geodeticky zaměřené. „Obce neví, kde je jejich území. Dokud to nebude jasné, tak se do projektu cyklostezek nepohrnou,“ zmínil Šlechta.

Připomněl, že o zaměřování katastrů se bude jednat v říjnu a geodeti by se v oblasti měli objevit krátce poté. „Pak se o proznačení cyklotras budeme zajímat, budeme ale muset také uklízet nepořádek po turistech,“ podotkl Šlechta.

Pochválil však i pozitiva plynoucí ze vzniku CHKO. „Obec zaznamenala zvýšený příliv turistů, pochvalují si ho hlavně místní restauratéři. Podle velikosti katastru by měly obce v budoucnu dostávat každý rok i finanční prostředky navíc,“ poznamenal místostarosta.

Spálené Poříčí zvažuje, že značení zaplatí

Bohumil Fišer z CHKO uvedl, že Plzeňský i Středočeský kraj v letošním roce vypsaly dotaci na cykloprojekty i na vlastní realizaci cyklostezek. „Zatím ale nikdo žádost o dotaci nepodal,“ řekl Fišer.

Vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Plzeňského kraje Alena Svobodová potvrdila, že kraj je odhodlán projekt podpořit. Hlavní financování by ale podle ní mělo jít z nějakého národního dotačního programu.

„Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje, že vypíše národní program podpory turistických destinací. Obce v Brdech se tedy domlouvají, že založí turistickou destinaci Brdy. Je ale zatím problém, kdo se projektu cyklostezek v Brdech ujme,“ uvedla Svobodová.

O tom, že celé značení zaplatí, uvažuje město Spálené Poříčí na jižním Plzeňsku. Potvrdil to bez dalších podrobností starosta Pavel Čížek.