Socha Masaryka se po 60 letech vrátí do Mostu, bratranci ji musí složit

  • 1
Obrovské, přes tři metry vysoké puzzle, v němž mnoho dílků chybí a z těch dochovaných je většina pokroucená, skládají bratranci Šindelářovi v Plzni. V umělecké škole Zámeček oživují před 60 lety zničenou sochu Tomáše G. Masaryka pro Most.

Když s obnovou začínali, z mosteckého archivu si převzali několik beden všelijak pokroucených kovových dílů.

"Všechny jsme je museli rozložit, očíslovat a skládat do celků, které do sebe pasovaly. Vše bylo různě rozřezané a jednotlivé díly zdeformované. Po jednom jsme je odlévali ze sádry a pak z nich zkoušeli sestavovat torzo. To jsme potom doplňovali hlínou do konečného podoby, aby mohl vzniknout první odlitek," vysvětluje sochař a restaurátor Jaroslav Šindelář mladší.

Pod střechou dílny mu stojí více než třímetrový Masaryk ze sádry, kterého před několika dny doslova vyloupali z formy. Teď na soše upravují drobné detaily. Jak má socha prvního československého prezidenta vypadat, vědí restaurátoři úplně přesně.

V Mostě by se měla socha vystavit v příštím roce

Mostečané před časem hledali na půdách a ve starých knihách obrázky sochy Masaryka, který býval ve starém Mostě, jenž už dávno ustoupil těžbě uhlí.

A navíc se Mostečané se na sochu skládají podobně, jako v předminulém století celý národ na své Národní divadlo. "Zatím do sbírky přispěli 754 548 korunami," řekla mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Až ve slévárně v Liberci budou odlévat kovovou sochu, bude to už čtvrté odlévání Masaryka od Šindelářových.

"Nejprve jsme dělali sádrové odlitky zachovaných fragmentů. Ty jsme skládali na složitou dřevěnou konstrukci s hlínou, ale tento model nebyl schopný převozu. Proto vznikla další kostra a na ni jsme odlili sádrovou sochu prezidenta Masaryka. Tu po dokončení uloží do speciálních nosítek, zajistí bedněním a čeká ji převoz na sever Čech, kde vytvoří definitivní formu a konečně sochu odlijí z kovu," vysvětluje sochař Šindelář.

Podle něj je zázrakem, že i takhle velká socha ze sádry drží pohromadě. "I když je v jejím nitru svařovaná konstrukce, stejně ke vznikající soše každé ráno běžím, abych se ujistil, že pořád stojí," dodává Jaroslav Šindelář mladší. V Mostě by se dokončená socha měla objevit v příštím roce.