Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kostel na Plzeňsku poškodila spadlá lípa, kvůli bouřce skončil i tábor

  11:15aktualizováno  11:15
Vzrostlá lípa, kterou při noční bouřce vyvrátil silný vítr, poškodila kostel v Plané u Hromnic na Plzeňsku. Kvůli padajícím stromům také museli hasiči evakuovat dětský letní tábor na Rokycansku. Právě tento region se nyní také potýká s přerušenými dodávkami elektřiny.

Krajem se v noci na středu prohnaly silné bouřky. Hasiči vyjížděli k asi 120 událostem, nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve. V Plané u Hromnic poškodila vyvrácená vzrostlá lípa střechu kostela. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Lidé v Plané měli tu smůlu, že padající lípa poškodila zrovna tu část střechy kostela, která byla opravená.

"Jedna lípa se ve větru rozlámala, spadla na silnici a její části popadaly všude kolem. Druhou lípu vichr vyvrátil a ta spadla na kostel po celé délce. Zasáhla zrovna tu část střechy, která je opravená. Na části kostela také popadala omítka," sdělil starosta obce Hromnice, pod kterou Planá spadá, Pavel Telín.

Podle jeho slov je nyní velmi brzy na odhady škod. "Nyní řešíme, aby se nepoškodily další objekty. Jestli to statik povolí nebo zavře a další věci, takže teď peníze neřeším," řekl Telín.

Kvůli vichru museli hasiči evakuovat letní tábor na Rokycansku

Dodal, že obec nyní jedná také s úředníky životního prostředí, u kostela totiž stojí ještě další dvě lípy, které jsou po pádu dvou sousedních stromů odkryté a hrozí, že by i ony by mohly při dalším vichru spadnout. Proto se nyní musí rozhodnout, zda nebude nutné pokácet i je. Podle místních je prý možné, že jsou zdejší lípy staré až 300 let. 

Podle místního faráře Pavla Petrašovského se může škoda na kostele pohybovat podle předběžného odhadu zhruba kolem 150 tisíc korun. "Strom spadl mezi krokve, takže nepoškodil krov. Strop kostela je ale podmáčený," popsal Petrašovský. 

Následky vichru nyní likvidují hasiči, kteří pomocí výškové techniky postupně části stromu odřezávají a materiál na místě štěpkují. Jen práce na zabezpečení poškozené budovy tu podle odhadů potrvají asi dva dny. samotná oprava kostela pak podstatně déle.

Fotogalerie

V Hromnicích navíc nemají starosti jen s poničeným kostelem, na silnice a cesty tu popadalo mnoho stromů a větví, které bylo třeba odklidit. Podle starosty nejspíš vznikly i drobnější škody na majetku místních lidí.  

Kvůli padajícím stromům museli také hasiči v jednu hodinu v noci evakuovat dětský tábor ve Lhotě pod Radčem na Rokycansku.

"V táboře spadly kvůli větru dva vzrostlé stromy. Jeden těsně mezi stany a srub vedoucích a druhý spadl těsně vedle kadibudek. Takže jsme měli velké štěstí a nikomu se nic nestalo. V noci byly ještě hlášeny další bouřky a proto jsme se rozhodli evakuovat. Bylo nás asi šedesát dětí a dvacet dospělých. Hasiči nás přepravili osobními auty a dodávkou na hasičskou základnu do Zbirohu," popsal vedoucí tábora Jan Papež.

Doplnil, že dětský tábor bude nyní předčasně končit. "Zbývají nám poslední tři dny, ale protože jsou bouřky hlášeny i na čtvrtek, rozhodli jsme se pobyt ukončit a nyní obvoláváme rodiče, aby si děti vyzvedli."

Agregát potřebovali i v kravíně, aby mohli dojit

Právě Lhota pod Radčem má potíže kvůli bouřkám a vichru už podruhé během krátké doby. Při nedělních bouřkách tu vítr poškodil elektrické vedení a obec byla bez proudu více než 24 hodin. Při úterní bouři tady přestala fungovat elektřina v půl desáté večer a situace se nezměnila ani během středečního odpoledne. Energetici odhadli, že by mohli dodávku obnovit snad ve středu večer.

"Lidé už toho mají plné zuby. Jsme obec na kopci, takže kdo čerpá vodu pomocí elektřiny, je zároveň i bez vody. Naštěstí se nám už podařilo sehnat agregáty. Ty jsme museli dát i do kravína, kde bez elektřiny nemohli dojit. Velké škody určitě budou na lesích. A v obci vítr poškodil stoletou lípu, která se bude muset pokácet. Škody ale teprve budeme sčítat," popsala odpoledne starostka Jana Jinochová.

Energetici se snaží vedení poškozené větrem co nejrychleji opravit a dodávky proudu co nejdříve obnovit. "V Plzeňském kraji máme v terénu stovky techniků," řekl mluvčí ČEZ pro Plzeňský kraj Martin Sobotka.  

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz