Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Divočáci znovu ničí Borský park. Správci přiznávají, že neví, co s tím

  19:04aktualizováno  19:04
Trávníky v Borském parku na okraji Plzně rozrývají divočáci, kteří zde hledají potravu. Opakuje se tak situace z konce minulého roku. Správci městské zeleně připouštějí, že prasata představují problém, ale zároveň říkají, že neznají recept, jak je od návštěv parku odradit.
V uplynulých letech se divočáci často objevovali i v Plzni na Valše či v Liticích. Ilustrační snímek

V uplynulých letech se divočáci často objevovali i v Plzni na Valše či v Liticích. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Správci zeleně mají obavy zejména z důsledků případného střetu divočáků se psy, se kterými lidé do parku chodí.

Petr Kuták ze Správy veřejného statku města Plzně, která se o park stará, uznává, že to s divočáky není snadné. „Mám s nimi problémy i v Luftově zahradě, kam chodí taky a jsou tam rozryté trávníky. Pohybují se údolím Radbuzy až k soutoku s Úhlavou. Je to problém a přiznávám, že nevím, co s tím. Odstřel ve městě nepřipadá v úvahu,“ prohlásil Petr Kuták. Tvrdí, že s divočáky jsou už potíže i na okrajích Prahy.

Divočáci devastují i Brdy

V brdských lesích se divočáci přemnožili a v některých obcích už proto funguje systém odměn za zastřelená divoká prasata, který má lovcům pokrýt náklady. Potvrzuje to například Jiří Pour z mysliveckého sdružení Severka Podmokly. „Lovci dostávají takzvané zástřelné, protože lov je náročný, a to i časově. Odstřely se dějí hlavně v noci. V dnešní době, kdy mají lovci svoji práci, nemohou být ob den vzhůru do šesti hodin ráno. Myslivec navíc musí zastřelený kus uložit, odvézt do výkupu a podobně.“  

Šéf správců městských lesů a zeleně Richard Havelka se domnívá, že jediné, co může pomoci příliv divokých prasat na kraj města zredukovat, je odstřel na honebních pozemcích.

„V parku to není možné a plašit je hlukem u obytné zóny taky nejde. Snažíme se zintenzivnit odlov v naší honitbě. Před čtrnácti dny byl už jeden hon a příští týden bude další,“ uvedl Havelka.

V uplynulých letech se divočáci často objevovali v plzeňských čtvrtích Valcha nebo Litice. Ve snaze omezit jejich výskyt na Valše nechali zástupci města vyčistit od porostů okolí tamního Lučního potoka. Právě po tomto zásahu se divočáci objevili o pár kilometrů dál v Borském parku.

Havelka připustil, že se mohlo jednat o reakci zvířat na to, že na Valše ztratila místo, kde se mohla ukrýt. „Ale hlavně migrují za potravou. Spadaly žaludy, takže předpokládáme, že to by je mohlo stáhnout do lesa,“ konstatoval Havelka. Nicméně právě žaludů najdou divočáci hodně i v Borském parku.

Havelka tvrdí, že divočákům nelze v přístupu do parku zabránit například použitím pachových ohradníků. „To je vhodné pro ochranu komunikací, ale v případě parku si to neumím představit. Je tam příliš průchozích linií. U divočáků navíc tahle odpuzovadla moc nefungují,“ řekl Havelka.

Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice zvířat prohlásil, že divoká prasata jsou nejchytřejší zvířata v lese. To, že se dostala do Borského parku, považuje za přímý důsledek toho, co se odehrálo u Lučního potoka na Valše. „Není to o tom, že by se prasata náhle přemnožila,“ uvedl.

Makoň také zdůraznil, že při setkání s divočákem člověku v podstatě nic nehrozí. Upozornil, že divoká prasata špatně vidí, ale dobře cítí a slyší.

„Nevěřím historkám, že někde někoho napadla. To se může stát, jen když je to zvíře sražené autem nebo postřelené. Divočák, dokud může, tak se lidem vyhne. Jakmile zjistí, že je blízko člověk, snaží se zmizet. Ovšem nebezpečné může být takové setkání pro psy. Prase se psa v parku bát nebude, ale jeho majitele nenapadne,“ řekl Makoň.

A jak se chovat, pokud už se někdo přímo s kancem setká? Stačí prý promluvit, zakřičet. „Nebo zatleskat, zadupat, posvítit mobilem, dát najevo, že jste člověk, aby vás prase identifikovalo,“ konstatoval Makoň.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Najdete na iDNES.cz