Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Borská ulice v Plzni dostane čtyři pruhy. Pojme víc aut i trolejbusy

  18:03aktualizováno  18:03
Borská ulice v Plzni by měla mít do podzimu příštího roku celkem čtyři jízdní pruhy. Její rozšiřování začne v březnu a po dokončení by měla být tato komunikace širší v úseku od křižovatky Na Belánce až po křížení s Chelčického ulicí. Trolejbusy tudy případně objedou zavřenou Americkou třídu.

Borská ulice v Plzni bude po přestavbě širší v úseku od křižovatky Na Belánce až po křížení s Chelčického ulicí. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Město dotáhlo výběrové řízení na zhotovitele stavby až na druhý pokus. Vítěze ale zatím oznámit nechce.

„Smlouva ještě není podepsaná, proto jméno vítězné firmy nemůžeme zatím zveřejnit. Zvítězila nejnižší nabídka, ve srovnáním s cenou ze zadání veřejné zakázky je vítězná nabídka o miliony korun nižší,“ uvedl David Malán z magistrátního odboru investic.

Město do zadávacího řízení šlo s cenou 45,2 milionu korun bez DPH. Podle informací MF DNES by vítězem tendru měla být firma Eurovia, která letos dostavěla nový silniční most na Jateční třídě v Plzni.

Práce v Borské ulici začnou 1. března 2015. Nejprve se stavbaři pustí do vodovodu a kanalizace mezi Němejcovou a Hřímalého ulicí. Asi o dva týdny později začne přestavba samotné ulice.

Minimálně do začátku letních prázdnin by měl být zachován průjezd z Koperníkovy ulice přes most I. M. Jirouse do Němejcovy ulice.

„Budeme se snažit zachovat provoz pro trolejbusy co nejdéle to půjde. Po úplném uzavření křižovatky budou muset jezdit do depa a z něj na své linky přes Borská pole,“ vysvětlil Malán. Objízdná trasa uzavřené části Borské ulice je plánovaná Břeňkovou ulicí kolem Techmanie.

Čtyři jízdní pruhy budou ještě za křižovatkou Borské a Němejcovy ulice směrem na Borská pole. Od křižovatky s Chelčického ulicí už zůstane silnice užší, v každém směru bude mít jeden pruh, jako doposud.

„Až se bude řešit propojení ze Sukovy ulice, vznikne u Techmanie na Borské okružní křižovatka. Pak by se silnice od křižovatky s Chelčického ulicí do kruhové křižovatky rozšířila také na dva jízdní pruhy pro každý směr,“ uvedl Malán.

Do zimy příštího roku by se měl do Borské ulice vrátit provoz. A zřejmě tudy začnou jezdit také trolejbusy, protože nově budou natažené troleje přes Belánku až do ulice U Trati, kde nyní končí.

„Propojení až do ulice U Trati rozšíří možnosti a zlepší výpravu z nového depa na všechny trolejbusové linky v Plzni,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Petr Náhlík.

Kromě toho, že dopraváci budou mít novou objízdnou trasu pro případ neprůjezdné Tylovy nebo Americké třídy v centru města, mohly by ulicí U Trati trvale jezdit i některé z nových trolejbusových linek. 

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Najdete na iDNES.cz