Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uvažovalo se o akvaparku, na Borských polích ale bude obchod s nábytkem

  18:30aktualizováno  18:30
Zastupitelé Plzně rozhodli o prodeji posledního volného městského pozemku v průmyslové zóně Borská pole. Na téměř pětihektarové ploše má vyrůst obchodní dům Sconto nábytek.

Borská pole, Sukova a Folmavská ulice v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Za pozemek radnice inkasuje zhruba sto milionů korun. Zástupci opoziční TOP 09 kritizovali vedení radnice, že prodejem připraví Plzeň o pozemek, který mohlo využít pro stavbu akvaparku.

Zástupci vedení města tvrdili, že pro to jsou vhodnější jiná místa a že neví, že by veřejnost takové zařízení požadovala. Připomínali, že také není v dohledu investor, který by takový projekt chtěl uskutečnit.

Pozemek na Borských polích patřil k několika místům, kde politici v minulosti vybudování vodního ráje zvažovali. Myšlenku na jeho stavbu už řadu let oživují zejména před volbami. Naposledy to bylo před těmi krajskými v říjnu. Po teoretických a neurčitých proklamacích však v posledních dvaceti letech nikdy nedošlo k žádnému konkrétnímu posunu.

„Ten pozemek byl nejvýhodnější možnost k vybudování akvaparku. Vy to chcete prodat nábytkářské firmě. Ukazujete, jak se stavíte k tomu, po čem lidi volají,“ prohlásil Petr Suchý z TOP 09.

„Úplně jste zavrhli možnost prověření pozemku pro stavbu akvaparku a neuvěřitelně spěcháte na prodej,“ připojil se jeho kolega Michal Vozobule.

Radní Helena Matoušová z ODS tvrdila, že na prodeji není nic neobvyklého a že nezaznamenala velkou touhu veřejnosti po akvaparku. Připomněla, že pro takovou akci také nyní chybí investor: „Nezaznamenala jsem žádnou relevantní nabídku na stavbu.“

Matoušová sdělila, že z jejího pohledu je prodej pozemku logický. „Investor chce postavit prodejnu v zóně, kde to nikomu nevadí,“ konstatovala radní.

Naopak zastupitel KSČM Václav Štekl se myšlenky na stavbu vodního ráje zastával. „Zaregistroval jsem u veřejnosti potřebu akvaparku. Byl bych opatrný a zatím bych tu lokalitu nenechal zastavit,“ argumentoval. Marně.

K politikům, kteří akvapark v minulosti slibovali, patří i primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD. Tvrdí, že stavět v současné době samostatně pouze akvapark je ekonomicky neprůchodné, tedy ztrátové.

Domnívá se, že vybudování akvaparku měli prosazovat zástupci radnice při budování velkých obchodních center, aby byl projekt ekonomicky udržitelný. Rozhodnutí prodat pozemek na prodejnu nábytku pokládá za správné.

Obdoba akvaparku může vzniknout na Slovanech

Primátor si myslí, že menší obdoba akvaparku může vzniknout úpravou bazénu na Slovanech nebo případně jako projekt soukromého investora při využití jiné lokality.

Stavba OD Sconto Plzeň - Borská pole na pozemku poblíž obchodních center Decathlon a Bauhaus, kde se o akvaparku uvažovalo, má vznikat po etapách.

Ta první zahrne výstavbu obchodního domu, veškeré technické infrastruktury, dopravní napojení, parkoviště a napojení na technickou infrastrukturu, připravena bude dostavba třetího podlaží, vybudován bude sklad.

O územní rozhodnutí musí kupující požádat nejpozději do 31. prosince 2017, o stavební povolení do 31. prosince 2018, první etapa musí být dokončena nejpozději do 30. června 2025. V případě, že kupující poruší podmínky, stanovilo mu město pokuty.

Stavba bude zahrnovat nové chodníky, cyklostezky a veřejnou zeleň podél místních komunikací U Letiště, Folmavská, Stavební a Stavbařská.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz