Speciální plavidlo pouští do vody stejnosměrný proud, který ryby na nezbytně dlouhou dobu omráčí. (28. dubna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Odborníci odlovili plevelné ryby elektřinou, skončily jako krmivo v zoo

  • 2
Na dvě stě kilogramů plevelných ryb odlovili z Boleveckého rybníka v Plzni odborníci z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Cílem je udržet v rybníce vysokou kvalitu vody.

Rybáři během středy a čtvrtka vylovili převážně cejny, plotice a perlíny. „Chceme zjistit množství a složení rybí obsádky a zároveň odlovit ryby nežádoucí,“ konstatuje správce městských rybníků Jaroslav Frydrýn.

Ušlechtilé ryby, jakými jsou většinou dravci - bolen, štika, candát nebo sumec, v rybníce zůstanou. Odchyt se koná pravidelně každý rok, vždy touto dobou.

Perlín, plotice i cejn patří mezi býložravce a konzumací rostlinné potravy vylučují do vody fosfor.

„To je v přírodě naprosto normální koloběh. Pokud je však těchto ryb a fosforu ve vodě příliš, jako tomu bývalo v minulosti, hrozí výskyt sinic,“ vysvětluje Frydrýn.

Ryby se odchytávají pomocí speciální elektrolovné lodě, která pouští do vody stejnosměrný proud. Ten ryby krátkodobě omráčí. „Není to nijak nešetrné. Ryby jsou omráčeny jen na nezbytně nutnou dobu,“ říká Tomáš Jůza z Hydrobiologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Omráčené ryby, které v rybníce zůstat nemají, se podběrákem vyloví, ty zbylé se během chvilky vzpamatují a odplavou pryč.

Před pěti lety byla cejnů i tuna

Podle Jůzy se během dvou dní z Boleveckého rybníku odlovilo zhruba 200 kilogramů ryb, především cejnů, kteří putovali do zoologické zahrady jako potrava pro zvířata. Odborníci z vody vylovili také několik až metrových tolstolobiků - asijských ryb, které tu byly vysazeny před několika lety.

Odlov plevelných ryb je součástí dlouhodobého projektu biomanipulace, který již nese své ovoce.

„Před pěti lety zde bylo cejnů opravdu hodně, odlovili jsme jich třeba tunu,“ vzpomíná Tomáš Jůza a dodává, že dnes oproti tomu není množství plůdku nežádoucích druhů ryb v příbřežních rákosovitých zónách nikterak vysoké.

„Zdá se, že dravci tady dobře drží na uzdě plevelné druhy. Rybí obsádka se zdá být vyrovnaná a zdravá, což má vliv na kvalitu vody v rybníce,“ hodnotí Tomáš Jůza.

Udržet vysokou kvalitu vody v Boleveckém rybníku pomáhá také harvester, který slouží k likvidaci přemnožené vegetace. Plavidlo vybavené hydraulicky regulovatelnou žací lištou vodní rostliny seče a vytahuje na palubu.

„Přivézt by jej měli příští týden, zatím ale nejsou vodní rostliny tak velké, aby se daly kosit,“ říká Jaroslav Frydrýn a dodává, že harvester bude zakotvený na rybníku.