ČSSD začala bojovat o větší vliv na plzeňské radnici, je ve stínu ODS

  9:12aktualizováno  9:12
Ačkoliv není po komunálních volbách, na radnici v Plzni se rozhořel boj o podíl na moci. Postarali se o to účastníci víkendové konference plzeňské ČSSD, kterým se zdá, že je zapotřebí posílit postavení socialistů na radnici, kterou ovládají v koalici s ODS.

Socialisté chtějí posílit svoji pozici na radnici. Zvažují, že by obsadili post primátora. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

A jak mají socialisté dosavadní stav změnit? Podle usnesení konference například výměnou primátora nebo změnou poměrů v radě nebo jiným koaličním řešením. To znamená, že by ČSSD chtěla buď obsadit primátorský post, nebo získat většinu v radě města, kde má převahu ODS 5:4. Nebo také tím, že ČSSD zboří koalici s občanskými demokraty.

Zástupci ČSSD na radnici mají navíc úkol zvrátit rozhodnutí Plzeňské teplárenské, že teplo od ledna podraží o 15 procent (více o zdražení čtěte zde). Je zřejmé, že žádný z uvedených cílů socialistů nelze splnit bez značných otřesů na radnici.

ODS a ČSSD už jmenovaly vyjednávací týmy, které mají problém na radnici vyřešit. Primátor Plzně Martin Baxa z ODS řekl, že občanští demokraté nemají v úmyslu post prvního muže města uvolnit.

"A zatím jsem neslyšel žádný hlas, že bych neměl být primátorem," prohlásil Baxa. Primátor je přesvědčen, že by koalice ODS a ČSSD měla pokračovat. Vyjednavači obou stran se prý nyní budou dohadovat na prioritách pro zbývající dva roky volebního období.

Nejvlivnějším zástupcem ČSSD ve vedení města je šéf plzeňských socialistů, náměstek primátora Martin Zrzavecký. Ten potvrdil, že by v krajním případě mohlo dojít k rozpadu koalice a nástupu nového vedení města. "To je varianta pro případ, že se s ODS vůbec nedohodneme," řekl Zrzavecký.

Zároveň ale tvrdil, že momentálně je pro zachování koalice. "Ale pokud kolegové nevyslyší naši prosbu a nebudou chtít s námi o těch věcech jednat, nebudu mít jinou možnost, než jednat o jiné koaliční spolupráci," uvedl Zrzavecký.

Jaké tedy má představy o řešení problému? "Naši členové si vyhodnotili, že nejsme na radnici rovnocenným partnerem a máme tedy vyjednat lepší pozici," uvedl.

Socialisté z vedení města prý nejsou dost vidět v médiích

Co to znamená konkrétně? "Neumím na to nyní odpovědět. Nechceme za každou cenu urvat moc nebo získat pozici primátora. Cíl je někde úplně jinde," konstatoval Zrzavecký.

Tvrdí, že hlavní je dohoda na prioritách vedení města na další dva roky. Co tedy přesně bude šéf plzeňské ČSSD požadovat? "Například posílení městské policie je podle mě priorita." Teprve po výběru dalších plánů by prý přišly na řadu personální otázky. "Řekli bychom, jestli v dané oblasti je schopen cíl naplňovat sociální demokrat nebo člen ODS," sdělil Zrzavecký.

Náměstek uvedl, že usnesení konference ČSSD do značné míry vzniklo kvůli nedobré mediální prezentaci socialistů, kteří jsou ve vedení města. "Bylo nám vytčeno, že nejsme dostatečně viditelní v médiích a že se zpravidla vyjadřujeme k negativním tématům," vysvětloval Zrzavecký.

Jako příklad uvedl nedávné zprávy o zvýšení ceny tepla Plzeňské teplárenské o 15 procent. ČSSD nyní chce, aby rozhodnutí vedení teplárny změnila rada města, která by k tomu mohla městem vlastněnou firmu donutit z pozice valné hromady. Zrzavecký uvedl, že pokud bude snížení ceny možné ještě technicky zajistit v průběhu příštího roku, bude o to usilovat.

V souvislosti s rozhořčením socialistů nad tím, že jsou na radnici ve stínu ODS, stojí za připomenutí rozhodnutí socialistů po komunálních volbách v roce 2010. Tehdy totiž odmítli možnost získat post primátora i většinu v radě, pokud by se spojili s TOP 09 a uskupením Občané.cz.

Nejčtenější

Firma v Klatovech zkrátila pracovní dobu, mzda přitom zůstala stejná

Ilustrační snímek

Klatovská společnost, která vyrábí brýlová skla a obruby, zkrátila délku pracovní doby na 35 hodin týdně. Výše mezd...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Další z rubriky

Mladíka, který sekl mačetou svého vrstevníka, obvinila policie z vraždy

Z vraždy sedmnáctiletého mladíka je obviněný o dva roky starší vrstevník. (10....

Okresní soud Plzeň-město poslal do vazby devatenáctiletého mladíka, který je obviněný ze sobotní vraždy o dva roky...

Přetvařoval se, řekla expartnerka muže souzeného za vraždu v septiku

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Neprožívá pocity viny, agrese je pro něj nástrojem, aby dosáhl svého. Tak mluví znalci o Jaromíru Šmídkovi ze...

Děti cizinců bojují ve školce s češtinou, největší potíže mají Vietnamci

Do mateřských škol v Plzni chodí i děti cizinců.

Stále častěji nastupují do školek v Plzni děti cizinců, kteří neumějí vůbec nebo velmi málo česky. S největšími...

Najdete na iDNES.cz