Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

  16:48aktualizováno  16:48
Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na Plzeňsku. Sanitka převezla zraněného do nemocnice.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pavel Moulis, ČSOP Rokycany

Výjezd k pokousanému muži potvrdil Martin Brejcha ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

„Byli jsme volaní na hráz Drahotínského rybníka k muži pokousanému divokým zvířetem. Ošetřili jsme mu krvácejí zranění na rukou a nohou, k dalšímu léčení jsme jej převezli na úrazovou ambulanci plzeňské fakultní nemocnice,“ uvedl Martin Brejcha s tím, že muž mluvil o bobrovi jako o zvířeti, které mu mělo zranění způsobit.

 Byl agresivním zvířetem skutečně bobr, který je podle zoologů nočním a plachým zvířetem? Nebo muže poranila divoce žijící nutrie, která je zvyklá na krmení od lidí, a na první pohled se dá s bobrem zaměnit? 

Zvířecí záchranář Karel Makoň k rybníku vyjel už v pondělí večer, v noci tam po domluvě se správcem rybníka nainstaloval odchytovou past, v úterý ráno okolí rybníka znovu obešel.

Bobr evropský

Až metr velký, zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Je zcela přizpůsoben životu ve vodě. Buduje soustavy kanálů a hrází. Jeho potravu tvoří kromě bylin i větvičky a lýko. Tělo je porostlé velmi hustou černohnědou srstí o hustotě až 300 chlupů na mm2. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě díky plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, a uzavíratelným nozdrám. Uzavřít může také tlamu ihned za řezáky, což umožňuje využití zubů jako nástrojů i ve vodě. Pod vodou vydrží až 20 minut.

Zdroj: Wikipedie

„Nutrii jsem nikde neviděl ani nenašel. Neviděl jsem ani žádné pobytové stopy od bobra, jakými jsou různé zvířecí skluzavky nebo ohlody. Když jsem ale přišel až k autu, našel jsem tam čerstvě ohlodanou vrbu. Vypadá to, že bobr tam skutečně je,“ uvedl Karel Makoň s tím, že se zraněným mužem dosud nemluvil..

Populace bobrů sílí, jedinci bojují o teritorium

Případ řeší i policcisté, kteří v pondělí vyjížděli na místo činu. „Kolemjdoucí policii oznámil, že došlo k pokousání čtyřiapadesátiletého muže agresivním bobrem,“ potvrdila mluvčí policie Plzeň-venkov Iveta Kořínková. 

O tom, co bobři dokážou, se zvířecí záchranář přesvědčil před několika týdny. Na kolejích u Vejprnické třídy v Plzni vyjížděl k těžce zraněnému bobrovi. Zjistil, že mu to udělal jiný bobr při obraně svého teritoria. „Bobrů je v přírodě už hodně, místa jsou obsazená, a staří bobři vyhánějí mladé kusy ze svého území. Používají při tom i zuby. Jsou chopní se servat tak, že zraněný nepřežije. To byl i tento případ,“ uvedl Makoň.

Lidí se ale bobři bojí. To potvrdil ochránce přírody Pavel Moulis, který byl před lety zavolaný k bobrovi, jež se procházel na zahradě u rodinného domu v Klabavě na Rokycansku. „Když jsme ho nejdřív chtěli zahnat k vodě, nebyl agresivní. Udělal tři kroky dozadu, dva dopředu,“ vybavil si Moulis. Bobra tehdy chytili do podběráku, přendali do pytle a odnesli k vodě, kde ho vypustili. 

Před několika lety po zranění bobrem zemřel podle Makoně muž ve východní Evropě. Tam ale podle záchranáře muži s bobrem evidentně manipulovali a to byl důvod, proč si to bobr nenechal líbit. Jednomu z mužů prokousl tepnu a zraněný vykrvácel.  

Ekologové už před lety upozornili, že bobří populace u nás neustále sílí a přesouvá se na střední a spodní toky řek. Výjimkou nejsou ani bobři poblíž Prahy.            

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

Další z rubriky

Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni...

Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z...

Zastupitelé zvolili primátora Plzně, stal se jím už podruhé Martin Baxa

Martin Baxa z ODS se ujal vedení města Plzně. Primátorský řetěz mu předal...

Po čtyřleté pauze se Martin Baxa z ODS stal opět primátorem města Plzně. Na čtvrtečním ustavujícím zasedání o tom...

V Plzeňském kraji chybí desítky pěstounů, děti končí v ústavech

Ilustrační snímek

Sehnat pěstouna je téměř nemožné. Zatímco před čtyřmi lety se jich na západě Čech hlásilo sedmnáct, loni to byl už jen...

Najdete na iDNES.cz