Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: A-NEWS

Blíží se plzeňské Smetanovské dny, přežily i bez městské dotace

  • 0
Desítka atraktivních koncertů v Měšťanské besedě, operní představení pro děti, finále Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže, přenosy z předních světových operních scén. To vše a mnohé další přinese 32. ročník festivalu Smetanovské dny, který se uskuteční od 5. února do 25. března v Plzni.

Chybět nebude ani tradiční odborné mezioborové sympozium, tentokrát na téma Člověk a stroj v české kultuře 19. století ve Studijní a vědecké knihovně. Konat se budou rovněž dvě výstavy na toto téma a tematicky zaměřená přehlídka filmů v Kině Beseda.

Není to vůbec málo, co letošní ročník nabízí. Tím spíše, že nad jeho podobou visel ještě na podzim otazník, když město tradiční prestižní akci zcela nečekaně finančně nepodpořilo. A organizátoři museli přikročit k razantnímu škrtání plánovaných akcí.

Program festivalu

Únorová část

Neděle 5. února
Měšťanská beseda
9.00 Galavečer - Slavné scény z oper Smetany a Fibicha

Neděle 12. února
Měšťanská beseda
11.00 JIří Bárta a Kvarteto Martinů

Čtvrtek 16. února
Měšťanská beseda
19.00 Sametový hlas a romantický klavír, účinkují: Jan Simon (klavír), Eva Garajová (mezzosoprán)

Čtvrtek 23. února
Měšťanská beseda
9.30 Člověk a stroj - účinkují: Radomil Eliška (dirigent), Ivan Kusnjer (baryton), Plzeňská filharmonie

Pondělí 27. února
Kino Beseda
18.00 Lazebník sevillský - záznam z Metropolitní opery New York

"Poté, co jsme se dozvěděli, že město festival nepodpořilo, museli jsme předělat celý program. Naším cílem bylo zachovat vysokou úroveň a udržet renomé, které si akce v minulých letech získala. To, že se Smetanovské dny konají, je zásluhou Plzeňského kraje, který festival podpořil. Na druhou stranu díky městu se nám letos podařilo prohloubit spolupráci s Plzeňskou filharmonií," konstatuje ředitel Smetanovských dnů Ivan Jáchim.

Celý program byl již koncipován, z padesáti procent potvrzen, což znamená, že umělci měli blokované termíny, čtyři akce byly zajištěné již smluvně. "Vzhledem k financím se původní program zrušil z 65 % - z těch největších a nejnákladnějších akcí to postihlo třeba Carminu Buranu od Carla Orfa, která měla být uvedena u příležitosti 30. výročí skladatelova úmrtí velkou čtyřvětou symfonickou svitou Chaim Be Tikva současného skladatele Jaromíra Vogela.

Ta se připravovala u příležitosti 70. výročí zahájení transportů plzeňských Židů do Terezína. Konat se nebude ani velké baletní představení s orchestrem. To, že jsou v programu symfonické koncerty, je zásluha ředitelky Plzeňské filharmonie Lenky Kavalové. To, že se Smetanovské dny letos vůbec uskuteční, je zásluha především Milana Chovance - hejtmana Plzeňského kraje," říká Ivan Jáchim.

I přes drastickou úpravu dramaturgických plánů není finanční situace festivalu radostná. "Je to napjaté. Výnosy rozpočtu očekávám lehce přes 600 tisíc. To jsou akce, které nás čekají teď, bez listopadového prologu Dagmar Peckové. Plzeňský kraj poskytl 450 tisíc, zhruba 50 tisíc jsou reklamní smlouvy. Výnosy a náklady by měly být vždy vyrovnané, ale mám obavy, že to letos tak asi nedopadne," uvažuje Ivan Jáchim. Ovšem i přes takovéto potíže mají Smetanovské dny co nabídnout.

Slavnostně je zahájí Plzeňská filharmonie operním Gala 5. února v 19 hodin v Měšťanské besedě. Zazní slavné scény z oper Bedřicha Smetany a Zdeňka Fibicha pod taktovkou hudebního ředitele Národního moravskoslezského divadla v Ostravě Roberta Jindry s renomovanými sólisty.