František Radkovský (na snímku vpravo) v neděli vysvětloval farníkům v...

František Radkovský (na snímku vpravo) v neděli vysvětloval farníkům v Černošíně, kam se poděly jejich peníze vybrané v kostele. Na nesrovnalosti poukázal nyní už bývalý kostelník Jan Filipčík (vlevo), který si stěžoval na chování kněze Jiřího Hájka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Biskup řešil spor věřících s farářem o peníze ze sbírky

  • 1
Kvůli penězům vybraným při bohoslužbách se nepohodli farníci z Černošína na Tachovsku se svým farářem Jiřím Hájkem. Když totiž chtěli peníze použít na vymalování kostela, dozvěděli se, že za ně byly nakoupeny pozemky. Napjatou situaci musel o víkendu řešit plzeňský biskup František Radkovský.

Biskup Radkovský přijel do Černošína na nedělní ranní bohoslužbu, aby udobřil rozezlené farníky. Ty v minulém týdnu rozlítil svým prohlášením Jiří Hájek z římskokatolické farnosti ve Stříbře, pod kterou kostel v Černošíně spadá.

Když za ním totiž přijel černošínský kostelník Jan Filipčík, že by chtěl za peníze, které se vybraly při bohoslužbách, vymalovat zdejší kostel, farář ho odbyl s tím, že za peníze ze sbírky byly nakoupeny pozemky.

"To je ale nedorozumění," snažil se zklidnit rozjitřenou situaci na bohoslužbě, kterou navštívila desítka věřících, plzeňský biskup Radkovský.

Pozemky, o kterých farář Hájek mluvil, byly podle něho zakoupeny z prodeje farních budov v Černošíně a nedalekém Ošelíně. "Tento postup je v souladu s diecézní koncepcí ekonomického zajištění. To znamená investovat peníze z prodeje nemovitostí tak, aby přinášely další zisk, nikoliv je okamžitě použít. Nejednalo se tedy v žádném případě o peníze vybrané od farníků," uvedl Radkovský.

Peníze od farníků z Černošína jsou podle něho na účtu biskupství, a mohou být tedy bez problémů investovány do oprav kostela svatého Jiří.  "Podle účetnictví tady bylo od roku 2002 skutečně vybráno přes půl milionu korun, přesně 527 tisíc," ujistil černošínské věřící biskup Radkovský.

Zároveň ale uvedl, že je nutné si uvědomit, co vše se z těchto peněz platí. "Režie na chod kostela byla za tu dobu 52 tisíc a výdaje na údržbu a drobné opravy přes 161 tisíc," vypočítal biskup. Zbývá tedy 313,5 tisíce, které by mohly být okamžitě investovány do opravy kostela.

Kostelník se vrátí, až bude kostel vymalovaný

"Minulý rok se udělalo odvodnění okolo kostela, takže teď by se mělo začít s vysoušením zdí, aby se nová malba neloupala. Hned po neděli sem pošlu našeho stavaře, aby celou věc posoudil," ujistil místní věřící Radkovský. "Uvidíme, jestli ty peníze budou stačit. Pokud ne, pokusíme se najít jiné zdroje," doplnil.

Podle starosty Černošína Jana Grigara, který se jednání zúčastnil, je potěšitelné, že má církev snahu záležitost vyřešit. I obec je ochotná na opravu přispět.

Ani vyjádření plzeňského biskupa ale nepřimělo kostelníka Jana Filipčíka, aby si rozmyslel svůj záměr po více než čtvrtstoletí dobrovolné práce skončit. Klíče od kostela v neděli předal faráři Hájkovi. "Až ve chvíli, kdy bude kostel vymalován, jsem ochoten se vrátit," řekl při loučení s Radkovským.

Vedle toho, že biskup Radkovský slíbil farníkům opravu kostela, rozhodl také, že z Černošína stáhne faráře Hájka. "Sám vidíte, že jsem tady nenáviděnou osobou," komentoval to Jiří Hájek.

"Pan Hájek je lhář a musí si to srovnat se svým svědomím," doplnil černošínský kostelník Filipčík. Právě jemu totiž farář Hájek v týdnu tvrdil, že kostel být vymalován nemůže, neboť peníze ze sbírky na účtu nejsou. Byly prý použity