Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce v kraji budují kompostárny, lidé už odpad nevozí na černé skládky

  18:03aktualizováno  18:03
Z obcí a měst v Plzeňském kraji se zřejmě brzy vytratí kouř způsobený pálením trávy a větví. Na mnoha místech se totiž budují kompostárny, kam se sváží odpad z městských i soukromých pozemků. Kompostárny vznikly v posledním roce například v Boru u Tachova, v Kladrubech nebo v Hlohové na Domažlicku.

Kompost chtějí obce využívat zejména ke hnojení veřejné zeleně. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cziDNES.cz

Sdružení Černošín, kam patří 31 obcí z okresu Tachov a Plzně-severu, navíc obří popelnice na biologický odpad v uplynulém roce umístilo do svých obcí a výrazně tím zvýšilo množství kompostu, který vzniká přímo v centrální kompostárně v Černošíně.

„Umisťování popelnic o objemu 1100 litrů je pilotním projektem, který jsme zahájili zhruba před rokem,“ uvedl Petr Strankmüller, jednatel firmy Ekodepon, kterou Sdružení obcí Černošín před lety založilo.

Pilotní projekt byl podle něj přípravou na opatření, které začne platit od 1. ledna příštího roku. Obce od té doby musí zajistit občanům odběr biologicky rozložitelného odpadu.

Projekt zaštítila finančně i EU, protože poskytla peníze na nádoby a vozidlo na svoz bioodpadu. „Vše je určené na odpady ze zeleně jako je tráva, listí, větve, slupky od banánů, od brambor či okurek. Naopak do těchto kontejnerů nepatří živočišné odpady jako například maso,“ vysvětlil Strankmüller.

Připomněl, že v Černošíně už kompostárna funguje přes deset let, ale dosud se bioodpady získávaly jen dočasným umisťování velkoobjemových kontejnerů do obcí.

„Nyní je systém operativnější, nádoba na bioodpad se dá umístit tam, kam je potřeba, a odtud se odpad pravidelně sváží. Má objem 1100 litrů. Počítáme ale i s druhou fází projektu, kdy systém doplní také menší nádoby o objemu 240 litrů, které si budou moci objednat lidé z okolí,“ popsal jednatel.

Systém podle Strankmüllera dobře zafungoval, protože se zvýšilo množství bioodpadu.

„Přibyl totiž odpad i od lidí, kteří ho vozili do různých roklí a na jiné černé skládky, nyní ho dávají do popelnic. Výhodou je, že o bioodpad nepřijdeme, uděláme z něj kompost a ten poputuje zpět do přírody a pohnojí například veřejná prostranství,“ vysvětlil Strankmüller.

Na začátku října zkolaudovali novou kompostárnu o objemu 150 tun v Hlohové na Domažlicku. Investovali do ní více než jeden milion korun, z čehož většina peněz pocházela z dotací ze Státního fondu životního prostředí.

Součástí dotace bylo podle administrativní pracovnice místní radnice Heleny Křížkové i zakoupení traktoru. „A protože máme velké obecní plochy, tak se nám traktůrek s mulčovačem velmi hodil,“ uvedla Křížková.

Na místo, kde kompostárna stojí, vozili lidé biologický odpad i dříve. „Když to byly i větvičky, tak jsme to nahlásili hasičům a spálili, což byla škoda, teď se kompostem budou hnojit obecní plochy. Navíc lidé si s ním budou moci hnojit i skleníky,“ popsala Křížková.

Kompostárnu za zhruba pět milionů korun podpořenou dotací vybudovali nedávno i v Kladrubech.

„Plánovali jsme ji dlouho,“ uvedla starostka Svatava Štěrbová, podle níž málokteré město či obec likviduje bioodpad v souladu se zákonem. Také v Kladrubech se podle starostky budou hnojit zejména městské plochy. Stavbu kompostárny připravují i v Domažlicích a v Klatovech.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz