Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vědci chtějí programovat zdravé bílé krvinky, aby dokázaly cíleně léčit

  18:17aktualizováno  18:17
Laboratoř syntetické biologie, která spadá pod Západočeskou univerzitu, založil v Plzni vědec Daniel Georgiev. Obor, kterému zde věnují, by mohl přispět k výzkumu genetických úprav zdravých bílých krvinek. Na výzkumu chtějí vědci spolupracovat s fakultní nemocnicí.

Vědec Daniel Georgiev studoval v Michiganu a v Seattlu. | foto: Lucie Sýkorová, 5plus2.cz

Nový obor syntetické biologie, kterým se zabývají hlavně američtí vědci, založil Georgiev na Fakultě aplikovaných věd ZČU před dvěma lety. Asi po roce začala fungovat i laboratoř.

„Buněčnou terapií za pomoci transplantace kostní dřeně se již několik let zabývá hematoonkologické oddělení v plzeňské fakultní nemocnici. V této době není ale možné v praxi uplatnit bioléky, které by mohly pomoci konkrétnímu pacientovi proti jeho typu leukémie,“ říká Daniel Georgiev.

A právě to by chtěl změnit. „Na základě společného výzkumu by se v budoucnu v praxi mohly pacientovi odebrat zdravé bílé krvinky, které se poté geneticky upraví tak, aby rozpoznávaly jeho typ onemocnění. Tyto takzvané bioléky se pak vrátí zpět do těla pacienta. Jedná se zatím o první fázi výzkumu, která by se teprve testovala v laboratoři,“ vysvětlil vědec.

Původem Čech odešel do Ameriky s matkou již v dětství. Doktorát a dva magisterské tituly získal na univerzitě v Michiganu, která patří mezi dvacet nejlepších škol na světě. V Seattlu absolvoval dvouleté postgraduální studium.

Buňku si lze představit jako robota, říká vědec

Do Plzně se vrátil v roce 2011. „Nevěděl jsem, jestli v Čechách zůstanu. Dostal jsem ale zajímavou nabídku od výzkumného ředitele NTISu (nové vědecké centrum ZČU, pozn.red.) a podařilo se mi přesvědčit vedení katedry kybernetiky na ZČU, abychom začali se syntetickou biologií,“ vzpomíná Georgiev.

A co se odehrává za dveřmi laboratoře? „Kořeny našich projektů jsou v kybernetice. Zabýváme se hlavně řídícími systémy uvnitř genetických sítí,“ nastínil Georgiev.

„Každá buňka se rozhoduje, jestli má metabolizovat cukr, někam se přesunout, nebo se třeba zabít. My se zabýváme systémy, které rozhodování buňky řídí. Buňku si můžeme představit jako malého robota. Robot má ruce, buňka má enzymy. Její mozek tvoří genetické sítě a my navrhujeme propojení mezi geny v té síti tak, aby se buňka rozhodovala, jak chceme. Aby vyráběla například protilátky, inzulín nebo různá další biologická léčiva, které nemáme šanci běžnými chemickými postupy vyrobit. Bakterie v tomto smyslu používáme jako takové minifabriky,“ vysvětluje.

Vědec chce rozjet projekt, na který nyní žádá peníze od Ministerstva zdravotnictví. Díky němu by v Plzni zavedl nový přístup k léčbě leukémie založený na spolupráci mezi kybernetiky a lékaři.

Podle Georgieva by roční náklady na výzkum představovaly tři až čtyři miliony korun. „V zimě se dozvíme, jestli jsme uspěli,“ říká. Jestliže se projekt rozběhne, bude na něm pracovat deset lidí.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Najdete na iDNES.cz