Ornitolog Karel Machač opakovaně spatřil a vyfotografoval bílého srnce. | foto: Karel Machač

Ornitolog na vycházce vyfotografoval vzácného bílého srnce

  • 66
Bílého srnce, který se vyskytuje jen výjimečně, vyfotografoval na Tachovsku při svých toulkách přírodou ornitolog Karel Machač. Podle odborníka tento vzácný srnec pravděpodobně nebude mít potomky.

Albinismus je vývojová vada ve zbarvení. „V podstatě je to genetická mutace. Těchto albinotických zvířat se vyskytuje strašně málo, je to vzácnost. Nemají pigment ani v očích. Když na to zvíře posvítíte ve tmě, má oči zabarvené dočervena,“ vysvětlil veterinář, kterého MF DNES oslovila.

Podle jeho slov ale bílý srnec není nijak zvlášť ohrožený, přestože nemá přirozené ochranné zbarvení. Jediným predátorem, který u nás zabíjí srnčí zvěř, je rys. Proto je zvěř nejvíce ohrožena automobilovou dopravou. „V zimě totiž chodí olizovat posolené silnice,“ podotkl veterinář.

Uvedl také, že není příliš pravděpodobné, že by měl tento srnec nějaké potomky. Jednak není zcela jasné, zda jsou tito od přírody „geneticky modifikovaní“ jedinci vůbec plodní, a také je tento srnec kvůli svému netypickému zabarvení pro srny neatraktivní.

Navíc srnčí zvěř žije ve skupinách jen v zimě, v létě jsou srnci samotáři, což se týká i tohoto bílého kusu.

Myslivci, kteří svoji zálibu berou skutečně vážně a zodpovědně, tyto albíny nestřílejí. Podle staré pověry svatého Huberta totiž platí, že kdo zabije bílého jelena, do roka zemře.