Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brdy vábí běžkaře. Stopy protažené rolbou mají přilákat nové turisty

  8:39aktualizováno  8:39
Obce v Brdech chtějí vábit turisty do zdejší chráněné krajinné oblasti i v zimě. Rozhodli se, že budou rolbou protahovat běžkařské stopy tak, jak je to obvyklé na Šumavě, kam každoročně v zimě míří tisíce běžkařů. Na příliv turistů se připravují i místní majitelé restaurací.

Informace o trase zájemci najdou na webu Brdská stopa. Ilustrační foto | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Trasy dosud vlastními silami prošlapávali místní lyžaři, kteří zde běžkaří desetiletí.

Vedení radnice ve Strašicích hodlá letos rolbou protáhnout zhruba třicetikilometrovou trasu. Musí ji ale ještě projednat s Vojenskými lesy a statky, které zde hospodaří, ale i se Správou CHKO Brdy. Ta začala působit na začátku letošního roku, kdy byla rezervace zřízena.

„Loni byl sníh jen 14 dní. Jeden soukromý podnikatel, který vlastní rolbu, ve spolupráci s radnicí tehdy protáhl stopy v lokalitě mezi Strašicemi a obcí Těně a setkalo se to se značným zájmem. Přijížděli sem lidé z širokého okolí, zaznamenali to i provozovatelé restaurací. I letos bychom tedy chtěli povzbudit zimní turistickou sezonu,“ vysvětlil starosta Strašic Jiří Hahner.

Podle něj by trasa měla vést na atraktivní lokality, nabízejí se tedy nejznámější Padrťské rybníky. „Jednání o povolení trasy budou teprve následovat,“ dodal starosta.

Základní podmínkou je, aby byl v Brdech sníh. Loni se totiž mohlo lyžovat jen dva týdny a dva roky předtím byla sezona také slabá.

„Pokud budou sněhové podmínky, jsme předběžně domluveni s vojenskými lesy, že bychom zkusili trasu rolbou projet. S jejím majitelem už je radnice domluvená. Kudy trasa povede, budeme domlouvat v průběhu listopadu,“ popsal Hahner. Vojenské lesy a statky jsou podle jeho mínění k nápadu vstřícné. Správu CHKO hodlá vedení Strašic teprve oslovit.

Spálené Poříčí dokonce uvažuje o nákupu vlastní rolby. „Zatím jsme o tom ale ve vedení města nerozhodovali. Problém je v tom, že trasy v CHKO nejsou oficiálně definovány,“ uvedl místostarosta Spáleného Poříčí Jindřich Jindřich.

Neoficiální trasa vede nejhezčími místy

Poznamenal, že když je sníh, tak například kolem obcí Míšov, Teslíny či Chynín bývá hodně aut. „Je to o několik set metrů výš než u nás, a pokud je normální zima, bývá tam sněhu dost a jsou tam příznivé podmínky pro lyžování. Stopy si lidé prošlapávají vlastními silami,“ popsal Jindřich.

Spoluautorem jedné neoficiální trasy, takzvané Středobrdské magistrály, je Martin Douša. Tvrdí, že trasa se dá krásou okolní přírody srovnat s hřebenovkou na Šumavě nebo v Krkonoších. Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami.

Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů. Vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka. „Když je sníh, projíždíme trasu neustále, ale na prošlapávání je nás hrozně málo, nejčastěji jen tři lidé,“ vylíčil Douša.

Informace o trase zájemci najdou na webu Brdská stopa. Douša vysvětlil, že trasu vytvořili lidé, kteří v Brdech žijí. „Je vedená nejhezčími místy,“ říká.

Kdyby se trasy ujala nějaká obec, označila ji, pravidelně protahovala rolbou a projednala ji s vojenskými lesy a Správou CHKO Brdy, její tvůrci by nic nenamítali.

V současnosti je podle Douši nevýhodou skutečnost, že někteří brdští lesáci nevidí lyžaře rádi a s chutí části trasy posypávají, a jízdu tak lyžařům kazí.

Šéf Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer uvedl, že pokud bude chtít někdo vytvořit oficiální běžkařskou trasu, měl by k tomu mít souhlas orgánů ochrany přírody.

„Pokud lyžaři sami protáhnou cestu tak, že tam postupně projede sto lidí, jak se v Brdech ve většině případů děje, tak tam žádné omezení orgánů ochrany přírody neplatí,“ vysvětlil Fišer.

Připomněl, že pro lyžaře platí stejná armádní omezení jako pro pěší. Tam, kde území není vyčištěné od munice, by běžkaři jezdit neměli.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz