Bezdružice ušetřily, teď hrozí, že budou muset vrátit milionové dotace

  9:51aktualizováno  9:51
Šestnáctimilionovou dotaci možná budou muset vrátit Bezdružice na Tachovsku. Město peníze použilo na opravu centra a díky změně předimenzovaného projektu ještě ušetřilo. Podle Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad ale radnice porušila podmínky poskytování evropských dotací.

Centrum Bezdružic je opravené. Rekonstrukcí prošly ulice, chodníky i parkovací místa. Městu ale teď hrozí, že bude muset vrátit dotaci, kterou získalo od EU. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podle mluvčí úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Michaely Biňovcové jsou pochybení Bezdružických dvě. "První se týká veřejné zakázky vypsané v rámci projektu. Druhé se týká neoprávněně proplacených výdajů," uvedla.

Regionální rada podle ní nemůže jednat jinak než za uvedená pochybení odčerpat nazpět celou poskytnutou dotaci.

A za co přesně město pyká? "Udělali jsme regulérní soutěž na kompletní rekonstrukci komunikací v centru včetně chodníků a parkovacích míst. Vysoutěžili jsme částku necelých 20 milionů včetně DPH. Když si vybraný dodavatel prostudoval projektovou dokumentaci, tak nás upozorni, že podle jeho názoru a na základě dlouholetých zkušeností konstrukční vrstvy komunikací jsou v některých ulicích předimenzované," popsal starosta.

Pak se město s firmou dohodlo, že se rozhodne definitivně až se odstraní původní vrstvy komunikací, aby se zjistilo, zda je podloží dostatečně únosné. To se podle starosty potvrdilo, a město tedy usoudilo, že konstrukční vrstvy navržené v projektu jsou zbytečné, a proto navrhlo jejich jednodušší skladbu.

"Ta podle nás odpovídá dopravnímu zatížení. Více než čtyři roky užívání komunikací to potvrzují, protože s nimi nejsou žádné problémy," líčí starosta Soulek.

Ten se pozastavuje nad tím, že po každé ze dvou etap projektu zpracovalo město monitorovací zprávu, úřadu regionální rady doložilo veškeré podklady a v prosinci 2009 dostalo proplacenu i druhou etapu.

"Nebyly nám žádné výdaje kráceny, dostali jsme přes 16 milionů korun dotace. Předpokládali jsme, že je vše v pořádku," říká starosta, podle nějž regionální rada městu vytýká, že když zjistilo, že mohou být komunikace levnější, mělo soutěž zrušit a vypsat novou veřejnou zakázku.

"Jenže my jsme to zjistili až poté, co byla podepsaná smlouva a práce byly zahájeny a když komunikace byla rozkopaná. Rozhodnutí úřadu je proto pro nás nepochopitelné," uvedl starosta.

Od té doby, co loni na podzim přišel platební výměr, tak to prý zaměstnance radnice stálo desítky, možná stovky hodin dohledávání různých podkladů, protože po třech letech je to obtížnější.

Město už dalo za právníky desetitisíce

"Navíc jsme písemně odpovídali na otázky auditorů. Pak jsme zjišťovali, že některé věci, které po nás auditoři chtějí, v době stavebních prací ještě platné nebyly. Když přišel platební výměr, najali jsme advokátní kancelář, která nám pomohla s odvoláním. Za právníky jsme zatím zaplatili desetitisíce korun," líčí starosta.

Úřad regionální rady podle Biňovcové v současné době kompletní spis předává na ministerstvo financí, protože město se odvolalo. "Pokud by ministerstvo platební výměr potvrdilo, může být příjemci odvod částečně prominut, a to na základě jeho žádosti," podotkla Biňovcová.

Projekt na opravu centra Bezdružic nyní na podnět regionální rady přezkoumá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Úřad teprve obdržel zadávací dokumentaci k uvedené zakázce, nelze tedy předjímat, zda budou v rámci šetření shledány důvody pro případné zahájení správního řízení," uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Další z rubriky

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

Hnutí SPD zpochybnilo volby, může ho to dostat na plzeňskou radnici

Ilustrační snímek

Na plzeňský krajský soud dorazilo dvacet stížností na průběh komunálních voleb. Návrh na neplatnost voleb podala...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na iDNES.cz