Opravené centrum Bezdružic.

Opravené centrum Bezdružic. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Bezdružice prohrávají boj o dotaci. Pomůže už jen úřední pardon

  • 25
Bezdružice na Tachovsku nevzdávají boj za to, aby nemusely vracet část ze šestnáctimilionové dotace na opravu chodníků a silnic. Město neuspělo s odvoláním na ministerstvu ani s kasační stížností u soudu. Poslední nadějí je prominutí pokuty.

Přestože i soud už rozhodl v neprospěch města, starosta stále věří, že radnice pokutu platit nebude. „Snad zvítězí zdravý rozum,“ uvedl Jan Soulek.

Investiční akce na kompletní rekonstrukci komunikací v centru Bezdružic včetně chodníků a parkovacích míst se uskutečnila v letech 2008 a 2009.

„Vysoutěžili jsme částku necelých 20 milionů korun včetně DPH. Když si vybraný dodavatel prostudoval projektovou dokumentaci, upozornil nás, že podle jeho názoru a na základě dlouholetých zkušeností, jsou konstrukční vrstvy komunikací v některých ulicích předimenzované,“ řekl starosta.

Pak se město s firmou dohodlo, že se rozhodne definitivně až se odstraní původní vrstvy komunikací a ukáže se, zda je podloží dostatečně únosné.

To se podle starosty potvrdilo a město tedy usoudilo, že konstrukční vrstvy navržené v projektu jsou zbytečné, a proto navrhlo jejich jednodušší skladbu.

„Ta podle nás odpovídá dopravnímu zatížení. Zhruba sedmileté užívání komunikací to potvrzuje, protože s nimi nejsou žádné problémy,“ řekl starosta.

Město tedy ušetřilo dva miliony korun a nemuselo k přijaté dotaci připlácet tři, ale jen jeden milion korun z obecních peněz.

Jenže Regionální rada Regionu soudržnosti Jihozápad požadovala po provedeném auditu v roce 2013 vrácení celé dotace.

Město tedy podalo žádost o posečkání zaplacení, protože nebylo v jeho silách uhradit šestnáct milionů korun, což představuje roční rozpočet Bezdružic.

Město také podalo odvolání proti platebnímu výměru na ministerstvo financí, což je odvolací orgán.

„Po roce a půl ministerstvo rozhodlo, že nám výměr byl snížen na necelé tři miliony. I to pro nás bylo nepřijatelné, jevilo se nám to jako zvláštní,“ poznamenal starosta.

Konečné rozhodnutí by mohlo padnout ještě letos

Obec se proto bránila i soudně. Podala žalobu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích, v prosinci 2015 padl verdikt, který rozhodnutí ministerstva potvrdil.

Na počátku roku 2016 podala obec kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně, kde také neuspěla. „Poslední naší šancí je prominutí pokuty, o kterém by mohl rozhodnout výbor regionální rady Regionu soudržnosti Jihozápad,“ sdělil Soulek.

Člen výboru regionální rady a náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro fondy EU Ivo Grüner z ČSSD uvedl, že výbor regionální rady si nemyslí, že by došlo k tak velkému provinění, že by měla obec vracet tři miliony korun.

„Ale proti tomu stojí rozhodnutí soudu,“ připomněl Grüner s tím, že výbor sice může pokutu odpustit, ale k tomu potřebuje nějaké argumenty.

„Proto jsme si nechali vypracovat analýzu, jestli neexistuje precedentní rozhodnutí jiného úřadu,“ řekl Grüner. Konečné rozhodnutí by podle něj mohlo padnout ještě v letošním roce.