Dětský bazén v plaveckém areálu v Plzni na Slovanech.

Dětský bazén v plaveckém areálu v Plzni na Slovanech. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Bazén je terčem kritiky. Údržba pokulhává, běžní plavci nemají prostor

  • 22
Diskuze na Facebooku odstartovala kritiku plaveckého areálu v Plzni na Slovanech. Na jednání městského zastupitelstva zaznělo, že lidé si stěžují na zanedbanou údržbu nebo na to, že velkou část bazénu někdy využívají sportovci na úkor běžných návštěvníků. Provozovatelé slibují nápravu.

Je to patrně první případ, kdy debata, která odstartovala na sociální síti, změní v Plzni fungování městského zařízení. Provozovatelé bazénu slibují, že po kritických připomínkách dají víc prostoru neorganizovaným návštěvníkům a budou se lépe starat o údržbu zařízení.

Případ „Bazén“ začal na sociální síti výhradami k nedobrému stavu zařízení, které provázely fotografie. O tématu se zmínila Česká televize a související diskuse se spojila s kritikou lidí, kteří si stěžovali, že neorganizovaní návštěvníci bazénu mívají často značně omezený prostor. Případ projednávali i zastupitelé.

„Ne vždy se tam dostatečně dbá na hygienu. Některé části jsou určené jen malému okruhu uživatelů. Dětský bazén je běžně přístupný až po 19. hodině,“ vypočítával Ondřej Ženíšek z TOP 09.

Připomínal, že pro příchozí je často k dispozici jen třetina velkého bazénu, protože zbytek je vyhrazen sportovcům.

Ředitel bazénu Tomáš Kotora vysvětloval, že některé nelichotivé snímky na sociální síti, jako například prosakující zdi nebo loupající se omítky, vznikly těsně před provedením plánované údržby. „Je pravda, že pravidelný návštěvník naší údržbu nachytal,“ připustil.

Zdůraznil ovšem, že řada kritizovaných nedostatků byla rychle odstraněna. Některé technické vady jsou podle Kotory dané tím, že je bazén starý třicet let a ročně jím projde více než půl milionu lidí.

Neorganizovaným návštěvníkům doporučoval, aby si před návštěvou zařízení zjistili, jak vypadá obsazenost na webových stránkách.

„Bazén využívají nejen závodní plavci, ale například i pětibojaři, triatlonisté nebo akvabely,“ argumentoval. Tomáš Kotora přitom tvrdil, že vždy jsou minimálně dvě krajní dráhy vyhrazeny pro kondiční plavání veřejnosti.

Ivana Mádlová z hnutí ANO nicméně upozorňovala že návštěvníci omezení prostoru vnímají velmi negativně a někteří tam proto už nechtějí chodit.

I dětský bazén by se měl od září více otevřít veřejnosti

Tomáš Kotora slíbil, že vedení bazénu bude jednat o tom, jak situaci změnit.

„Budeme prostor pro veřejnost lépe označovat. A začneme jednat s organizacemi, které bazén využívají, zda by se našel kompromis, abychom veřejnosti přidali prostor,“ uvedl Kotora.

Podstatná změna se má po prázdninách dotknout dětského bazénu. „Ten má v pronájmu soukromá plavecká škola Rosnička, ale od září ho budeme provozovat přímo my. Uvažujeme, že bychom ho daleko víc otevřeli veřejnosti a třeba celý den vyhradili pro rodiče s dětmi,“ konstatoval Kotora.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD připomněl, že radnice má v plánu bazén vylepšit a část prostoru upravit ve stylu akvaparku. Připustil nicméně, že taková úprava je závislá především na tom, zda se městu podaří získat dotace.

V letošním roce město vyhradilo na provoz bazénu 28 milionů korun a zhruba 16 milionů na investice, do kterých bude patřit například výměna oken. V letech 2002 až 2015 město do bazénu investovalo celkem přibližně 365 milionů korun.