Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Winton nežil jen záchranou dětí, píše dcera v knize představené v Plzni

  17:44aktualizováno  17:44
Dcera sira Nicholase Wintona přijela do ČR na konferenci Forum 2000 a v pátek zavítala do Plzně. Setkala se se studenty Gymnázia Františka Křižíka a představila jim knihu, kterou napsala o svém otci, jež zachránil stovky židovských dětí před smrtí v nacistických táborech.

Barbara Wintonová přijela do ČR na konferenci Forum 2000. Při této příležitosti navštívila studenty Gymnázia Františka Křižíka v Plzni a představila knihu, kterou napsala o svém otci. (18. září 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pro celou rodinu už to začínalo být poměrně frustrující. Pořád dokola stále stejné otázky. A ve článcích stále stejné momenty. Když se o Nicholasi Wintonovi psalo, neopomnělo se zmínit, že pracoval sám, že o záchraně židovských dětí nemluvil, nechával si to jako tajemství. A že i jeho manželka objevila tento příběh náhodou...

Barbara Wintonová vnímala, že život jejího otce byl mnohem bohatší. Vždyť v momentě, kdy začala knihu psát, už mu bylo více než sto let.

„Dětské transporty se odehrávaly devět měsíců. Ve svém životě udělal i řadu dalších věcí,“ krčí rameny Barbara Wintonová a dodává, že chtěla zaznamenat i ty.

V neposlední řadě chtěla osvětlit jeho pohnutky, proč se takto choval. „Na tu otázku se nikdo nepokusil odpovědět. Říkala jsem si, že když se podívám na jeho život, možná ten motiv naleznu. A myslím si, že se to podařilo,“ míní Wintonová s tím, že nyní už má jasno v tom, proč se otec stal osobností, jakou byl.

Knihu dala otci ke 105. narozeninám

Když začala prohledávat rodinnou historii, zjišťovala, čím prošli jeho rodiče během první světové války. Nečerpala informace jen od svého otce, i ona jemu mohla sdělit nové poznatky o jeho životě a životě jeho rodičů.

Během uplynulých let o svém otci mluvila s jeho kolegy i kamarády, mohla si pročítat jeho dopisy a deníky, které si schovával, získala od něj i svolení, aby si mohla procházet jeho studovnu a prohlížet si veškeré dokumenty a fotografie, které pořídil.

Na knize pracovala Barbara Wintonová tři roky, nikoliv však soustavně, věnovala se i jiným činnostem. Postupně si však začala uvědomovat, že by měla tempo zrychlit, aby stihla svému otci dát hotový výtisk. Nevěděla, jak dlouho ještě bude žít. Podařilo se. Knihu dala otci k jeho stopátým narozeninám před více než rokem.

Barbara Wintonová přijela do ČR na konferenci Forum 2000. Při této příležitosti...

Kniha Není-li to nemožné...

„Nevím, jestli nebyl jen zdvořilý, ale říkal, že se mu kniha líbí. Je pravda, že když člověk zestárne, určité části svého života zapomene. Pro něj to byla vlastně určitá připomínka,“ zamýšlí se Wintonová.

Ve své knize se snažila být upřímná, zároveň však ne příliš zaujatá. Nechtěla ho mytizovat, moc dobře si uvědomovala, že člověk zpravidla musí mít i určité negativní charakteristiky, aby byl schopen některé věci dotáhnout.

„Občas to s ním bylo těžké. Dokázal lidi štvát. Měl třeba vymyšlený projekt, který chtěl realizovat, věřil, že byl správný, a když mu někdo oponoval, nebral na něj ohled. Nesouhlasil s ním, tak se o něj dál nestaral. Takový zkrátka byl,“ líčí Barbara Wintonová.

Jedním dechem však dodává, že měl skvělý smysl pro humor. Miloval lidi a měl spoustu přátel po celém světě.

Na název knihy během tvorby nemyslela. Jak však poznávala svého otce více a více, seznamovala se s jeho způsobem vidění světa, napadlo ji jako titul knihy použít jeho motto „If something isn’t impossible, it must a way of doing it“. Není-li to nemožné, musí být cesta, jak to udělat.

Tímto způsobem Nicholas Winton uvažoval. A jistě i kvůli tomu se mu podařilo zachránit 669 židovských dětí z okupovaného Československa.
Nejčtenější

V plzeňské věznici zemřel muž, který napadl herečku půllitrem

Waldemar Malík napadl zákeřně herečku a zpěvačku Veroniku Zelníčkovou

Waldemar Malík, který si v Plzni na Borech odpykával osmiletý trest za pokus o vraždu, zemřel ve vězení. Muž v roce...

Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Za vraždu miminka dostala žena 17 let. Podle soudu mu zmáčkla hlavu

Třicetileté ženě z Plzně hrozí za vraždu novorozeněte až výjimečný trest. (1....

Sedmnáct let za mřížemi si má za vraždu svého nechtěného chlapečka odpykat třicetiletá Jana F. Rozhodl o tom plzeňský...

V plzeňské zoo kousl chlapce rys. Dítě nejspíš porušilo návštěvní řád

V plzeňské zoo odchovali dvě mláďata rysa kanadského. (24. 8. 2017)

Asi pětileté dítě kousl do ruky rys v plzeňské zoologické zahradě. Chlapec zřejmě překonal zábranu a dostal se až k...

Další z rubriky

Plzeň plánuje bezbariérový přístup do hlediště Nového divadla

Průvod Vendelín zahájil v Plzni kulturní sezonu a otevřel Nové divadlo.

Plzeňská radnice našla první peníze pro projekt na vybudování bezbariérového přístupu do předních řad hlediště Nového...

Bývalý lékař za škrcení manželky nepůjde do vězení, vyvázne s podmínkou

Až 18 let vězení hrozí lékaři z Klatovska, který se podle státní zástupkyně...

Bývalý lékař z Klatovska, kterého letos v únoru poslal plzeňský krajský soud na čtyři roky do vězení za škrcení...

VIDEO: Řidič sjížděl z D5 k benzince příliš rychle, auto utopil v jímce

Řidič renaultu v neděli odpoledne při sjíždění z dálnice D5 k benzinové stanici...

O štěstí může mluvit řidič, který v neděli sjížděl z dálnice D5 k čerpací stanici mezi Svojkovicemi a Rokycany,...

Grafton Recruitment Praha
PROJEKTOVÝ SALES MANAGER

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 37 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz