Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na armádní přehlídku Bahna poprvé přiletěl vrtulník Apache

  8:52aktualizováno  25. června 16:33
Na tankodromu u Strašic na Rokycansku proběhla akce Bahna 2016. Největším lákadlem 27. ročníku Dne pozemního vojska AČR byl vrtulník Apache, který návštěvníci této události mohli vidět vůbec poprvé. Server iDNES.cz přenášel celou akci v přímém přenosu.

Na bezplatnou přehlídku vojenské techniky dorazilo do nově vzniklé CHKO Brdy skoro 50 tisíc nadšenců. Krátce před půl desátou hlásil z místa redaktor MF DNES, že se na příjezdové trase od Rokycan směrem k vojenskému prostoru vytvořila asi pětikilometrová kolona.

Fotogalerie

„Cesta v koloně trvala přes hodinu. Návštěvníci jsou rozprostření na obrovské ploše - plné jsou tribuny i cesty, podél nichž jezdí technika. Tu historickou vystřídala současná armádní technika. O zahájení se postaraly stíhačky a vrtulníky,“ vylíčil dopoledne redaktor.

Velitel pozemních sil Ján Gurník uvedl ještě před zahájením akce, že je armáda opět připravena se představit v tom nejlepším světle. Chce prezentovat mimo jiné přípravu profesionálních vojáků na obranu suverenity ČR, na obranu státních hranic a na ochranu českého obyvatelstva.

„I v letošním roce byla naše armáda v některých případech nasazena, například na monitoring státních hranic společně s Policií ČR. Po nedávných bruselských útocích lidé viděli naše vojáky ve velkých městech jako je Praha, Brno a Ostrava,“ připomněl Gurník.

Vojáci návštěvníkům Bahen představili i činnosti, které provádějí v zahraničí ve spolupráci s partnery ze Severoatlantické aliance, a účast českých vojáků v zahraničních misích.

Jedním z hlavních bodů programu byla ukázka boje

Na akci se prezentovala i armáda Spojených států amerických, ozbrojené síly Slovenska, Rakouska a Polska. „Možná největším tahákem bude vrtulník amerických ozbrojených sil AH-64 Apache, který na bahnech ještě nikdy nebyl a může být velkým lákadlem pro diváky,“ podotkl už v pátek Gurník.

Apache byl pouze ve statické ukázce, lidé ho mohli vidět na heliportu ve spodní části prostoru.

Jedním z hlavních bodů programu byla zhruba šedesátiminutová ukázka boje, jejímž tématem byla obrana hranic a útok proti nepříteli, který vtrhl na území ČR. Zapojily se do ní nejen pozemní, ale také vzdušné síly, dále vojenská policie a další složky armády. Svoji práci ukázali i vojenští záchranáři. „Chvílemi se bojiště zcela ztrácelo v dýmu,“ přiblížil z místa redaktor.

Ve třicetistupňovém vedru většina lidí uvítala, když po 14. hodině začalo poprchávat.

Těsně před podpisem je smlouva na pořádání dalších pěti ročníků mezi Generálním štábem AČR a Nadací pozemního vojska, která také pro přehlídku poskytuje techniku. „Přehlídky budou i nadále brané jako den pozemního vojska,“ řekl v sobotu během akce MF DNES náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Bahna jsou podle něj na stropu návštěvnosti i počtu kusů techniky. „Týden tu cvičilo 1 100 vojáků všech druhů jednotek, 350 kusů techniky. Návštěvníci akci berou jako prezentaci armády, ale jde o vojenské cvičení a dnešek před veřejností je jeho poslední fáze,“ uvedl Bečvář.

Stejně jako na další podobné akce s sebou v sobotu do bývalého vojenského újezdu přivezli i rekrutační stánek, což se podle Bečváře vždy dobře promítne. České armádě v současné době chybí asi 4 500 vojáků. Nábory jdou však poměrně dobře, ročně může nabrat dva tisíce vojáků, což se loni povedlo.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Najdete na iDNES.cz