Azylový dům MáTa v Plzni. (25. února 2016)

Azylový dům MáTa v Plzni. (25. února 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Azylový dům MáTa bojuje o přežití, zachránit ho chtějí zaměstnanci

  • 1
Kolem dalšího provozu azylového domu MáTa (Máma a Táta) v Plzni panuje velká nejistota. Je to důsledek dlouhodobých finanční problémů Fondu ohrožených dětí, pod který MáTa dosud patřila. Azylový dům chtějí udržet při životě jeho dosavadní zaměstnanci.

Potíže Fondu ohrožených dětí vedly k tomu, že fond z rozhodnutí ministerstva sociálních věcí ztratil licenci potřebnou k provozu azylového domu.

Dosavadní zaměstnanci proto nyní založili spolek, který by se chtěl dál o azylový dům a jeho klienty starat. K tomu ale budou potřebovat především pomoc ze strany města Plzně i Plzeňského kraje. Jejich představitelé zatím tvrdí, že MáTa má jejich podporu.

Azylový dům funguje v Plzni od roku 2000 a pomohl už stovkám chudých lidí, kteří se dostali do těžké situace a dočasně ztratili střechu nad hlavou.

Vedoucí MáTy Simona Jeremiášová řekla, že podle jejích představ by měl provoz azylového domu od 1. dubna převzít nový spolek. Jeho členové nyní čekají například na souhlas města s tím, zda budou moci dál využívat budovu, kde působí.

„Potřebujeme mít prostor, kde budeme službu zajišťovat. Budeme se také snažit získat peníze na provoz,“ prohlásila Simona Jeremiášová.

MáTa se uchází o podporu od Plzeňského kraje i města. „Nyní o financování jednáme a zdá se, že je to na dobré cestě. Věříme tomu, že se udržíme. Fond ohrožených dětí nás v případě azylového domu stanovil nástupnickou organizací a budeme uzavírat dohodu o převzetí služby,“ sdělila Jeremiášová.

Ta tvrdí, že už loni na podzim se objevila informace, že fondu bude ministerstvem sociálních věcí odebrána registrace k provozu azylového domu. „Finální rozhodnutí bylo na centrálu doručeno v únoru,“ konstatovala.

Padnout je nenecháme, zní z kraje

MáTa má v současné době pět stálých zaměstnanců a tři spolupracovníky. V současné době v azylovém domě bydlí sedmnáct dospělých a osmadvacet dětí. „Provoz máme nyní zabezpečený do konce března,“ uvedla Jeremiášová. Ta tvrdí, že na zajištění provozu domu jsou zapotřebí zhruba čtyři miliony korun.

Náměstkyně primátora pro sociální věci Eva Herinková z ČSSD vítá, že zaměstnanci MáTy založili spolek, který chce azylový dům dál provozovat.

„Určitě jsme připraveni s nimi jednat a nebudeme se je snažit dostat z budovy pryč. Myslím, že město bude v tomto ohledu vstřícné a já osobně bych je podpořila,“ konstatovala Herinková.

Také krajský radní pro sociální oblast Zdeněk Honz z ČSSD prohlásil, že kraj považuje činnost plzeňského azylového domu MáTa za významnou službu. „Padnout je v žádném případě nenecháme. Zástupci sociálního odboru už s lidmi z MáTy jednají a každopádně jim pomůžeme,“ prohlásil Zdeněk Honz.