VIDEO: Z autobusu pár metrů k vlaku. Nový terminál se otevře v prosinci

  17:10aktualizováno  17:10
Nový autobusový terminál pro meziměstské linky přímo u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat od neděle 9. prosince. Díky němu se zkrátí asi tříkilometrová trasa mezi vlakovým a autobusovým nádražím jen na několik metrů.

Podle Jana Muziky ze společnosti Eurovia je termín zprovoznění reálný.

V současné době je plocha mezi kolejemi hlavního vlakového nádraží a Šumavskou ulicí velkým staveništěm. Postavené jsou segmenty zastřešení nad budoucími nástupišti, vzniká budova se sociálním zázemím.

V západní části stavbaři pracují na propojení vstupu do podchodu pod nádražím a výstupem na terminál. „Vozovky se budou dělat až na konec,“ vysvětlil Jan Muzika.

David Malán z magistrátního odboru investic upřesnil, že terminál bude na západní straně propojený s podchody pod nádražím i eskalátory.

„Nástupiště bude zastřešené v délce 134 metrů. Ve východní části bude kromě objektu se sociálním zařízením a místností pro krátkodobý oddych řidičů i podchod do východní části nástupišť vlakové stanice. Vstup do nového podchodu bude možný výtahem nebo po schodech,“ upřesnil Malán.

Autobusový terminál

Plzeňský primátor Martin Zrzavecký připomněl, že nový terminál bude ulehčením pro dopravu ve městě i pro cestující, kteří už nebudou muset překonávat asi tříkilometrovou trasu mezi vlakovým a autobusovým nádražím.

„Přestupní uzel má velmi výhodnou polohu poblíž centra města, navíc v jeho těsné blízkosti vedou dvě klíčové tramvajové linky i většina trolejbusových linek. Pro cestující se zrychlí přestupy mezi vlaky, autobusovou příměstskou dopravou a městskou hromadnou dopravou,“ uvedl dnes Zrzavecký při kontrolním dnu na staveništi.

Nový terminál budou využívat hlavně autobusové linky z jižního a části severního Plzeňska. Bude tu i točna trolejbusů.

„Odsud budou vyjíždět v dopravních špičkách posilové spoje například na Borská Pole. Z Doubravky a Lobez jezdí ráno trolejbusy velmi vytížené. Lidé, kteří právě ve stanici Hlavní nádraží budou přestupovat na městskou dopravu, budou mít komfortnější cestování, nebudou se muset tlačit do plných spojů,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Petr Náhlík.

Přestupní terminál vyjde na téměř 122 milionů

Na terminálu bude deset odjezdových stání a také devět odstavných stání pro autobusy a jedno pro trolejbus. Projektanti počítají i se čtyřmi krátkodobými parkovacími místy pro osobní auta v režimu K+R (Kiss and Ride, v překladu „Dej pusu a jeď“).

Prostor vlakového nádraží a autobusového terminálu bude oddělený zdí, která bude podobná staré cihlové zdi podél frekventované ulice.

Výstavba přestupního terminálu, který bude mít se Šumavskou ulicí propojení dvěma vjezdy, bude stát bezmála 122 milionů korun. Téměř 100 milionů korun pokryjí dotace. 

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

VIDEO: Školáci proti profesorům. Podívejte se na sestřih Plzeň vs. Real

BEZPROSTŘEDNĚ PO ZÁPASE. Vpředu zklamaný plzeňský obránce Lukáš Hejda, vzadu si...

Měl to být zápas století, alespoň tak to nazývali v Plzni. Jenomže už během první půle bylo po něm. Slavný Real Madrid...

Další z rubriky

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Smrt stěhováka pod bednou v kostele nemá viníka, jednatele soud zprostil

Krajský soud v Plzni.

Odvolací Krajský soud v Plzni zprostil jednatele stěhovací firmy Viktora Kopeckého obžaloby za smrt mladíka v kostele...

Najdete na iDNES.cz