Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Busta připomněla plzeňského policistu, který ukryl Kubiše a Gabčíka

  8:46aktualizováno  8:46
Jméno policejního inspektora Václava Krále, který v Plzni za války ukrýval parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše před atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, dosud znalo jen pár zasvěcených. Od úterý jeho hrdinství připomíná busta u domu v ulici Pod Záhorskem, kde bydlel.

Václav Král ukrýval výsadkáře v domě v ulici Pod Záhorskem v Plzni. Teď je na domě jeho pamětní deska. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňskou adresu Václava Krále dostali na palubě letadla startujícího z Anglie v závěru prosince 1941 parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš jako místo, kde po vysazení nad českým územím určitě najdou pomoc. V obývacím pokoji bytu ve druhém patře domu a v chatě u radobyčického mlýna se pak několik týdnů ukrývali.

Pár dnů po atentátu na Heydricha se další z parašutistů Karel Čurda šel udat. Už druhý den, 17. června 1942, přijelo k domu Králových gestapo.

"Dva gestapáci stáli u branky do zahrady domu jakousi stráž pro případ, že by někdo z té rodiny chtěl utéct. Další dva pak odváděli Václava, jeho manželku Pavlu i sedmnáctiletou dceru Helenku. Nikdo z nich se už do domu nikdy nevrátil," vypráví současný spolumajitel domu Pavel Bukovský, jak mu vše popsala žena, která událost viděla na vlastní oči.

V úterý, přesně 72 let po zatýkání, se u domu shromáždili mladí muži v historických vojenských uniformách. Hrdinství inspektora Václava Krále tu nově připomíná jeho busta.

"Byl to hrdinný čin celé rodiny, nikdo z nich nikdy nikoho neprozradil. Právě odhalený reliéf je plastový, není z bronzu. Jsme, bohužel, realisté," naznačil lochotínský starosta Miroslav Brabec, jak ochránit pomníček před sběrači kovů.

Záměr vybudovat pamětní desku zpočátku narážel na velký problém - dlouho nikdo neměl fotografii Václava Krále, podle které by se dala jeho podobizna udělat. Jednou z mála dostupných byl snímek rozesmátého inspektora s přáteli na břehu boleveckého rybníka. Až loni se podařilo získat jeho vážný portrét.

Spolumajitel někdejšího domu Králových Aleš Bukovský říká, že od svého dědečka, který za války patřil k vedoucím odbojářům na železnici, o odboji slyšel mnohokrát.

Atentát na Heydricha

Atentát na Heydricha provedli výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942 v Praze-Libni. Byli kvůli tomu speciálně vycvičeni ve Velké Británii. Heydrich zemřel 4. června 1942 v nemocnici Na Bulovce.

"Byl zavřený v Drážďanech a jako jednomu z mála vězňů se mu podařilo utéct. Celý život jsme od něj poslouchali o odboji a snažíme se na to navazovat. Proto jsme se rozhodli, že tu vybudujeme pomník, na který bude navazovat i hradba, aby místo bylo reprezentativní. Když jsme zeď u vchodu budovali, rozhodli jsme se, že na jejím čestném místě uděláme památník inspektoru Královi, který se podílel na ukrývání Kubiše s Gabčíkem," vysvětlil Aleš Bukovský.

Za pomoc českým parašutistům, kteří při operaci Anthropoid v Praze zabili říšského protektora, popravili Němci v kraji desítky lidí.

Mezi prvními byla rodina Václava Stehlíka z Rokycan, v jehož železničním domku našli Gabčík s Kubišem pomoc. Právě cestou ke Královým do Plzně.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

Najdete na iDNES.cz