Ve varnách pervitinu obvykle policisté nacházejí množství různých chemikálií. (Ilustrační snímek)

Ve varnách pervitinu obvykle policisté nacházejí množství různých chemikálií. (Ilustrační snímek) | foto: Policie ČR

Asijci na Plzeňsku vařili pervitin, obec zamořily výpary ředidla

  • 26
Záhadný pach ředidla a rozpouštědla linoucí se z kanalizace potrápil na začátku léta obyvatele Příchovic na Plzeňsku. Teď už je jasné, že vše způsobili výrobci drog, kteří si v jednom ze zdejších domů zřídili fabriku na pervitin. Policie tam zadržela dva Asijce ve věku 22 a 23 let.

O tom, že by se v některém z domů v Příchovicích vařil pervitin, neměl nikdo z místních ani tušení.

"Upozornili na sebe vlastně sami, když opakovaně vylévali použité chemikálie do kanalizace a zápach z rozpouštědel se dostal do několika domů v okolí," říká informovaný zdroj.

O úspěšném zásahu ze začátku června, kdy kriminalisté v pronajatém příchovickém domě zatkli dva výrobce drog, policisté dosud oficiálně neinformovali.

"Protože vyšetřování ještě pokračuje, mohu jen potvrdit, že v souvislosti s tímto případem jsou vazebně stíhaní dva cizí státní příslušníci," uvedl státní zástupce Martin Rykl, který případ dozoruje.

Podle důvěryhodného zdroje Asijcům ve věku 22 a 23 let zaklapla na zápěstích policejní pouta v okamžiku, kdy už měli v domě vyrobených několik kilogramů pervitinu připraveného k prodeji.

Z výroční zprávy Národní protidrogové centrály vyplývá, že se v Plzeňském kraji v loňském roce prodával na ulici gram pervitinu nejčastěji za tisíc korun. Takže kilogram drogy je za rovný milion.

Podle lidí, kteří se v této oblasti pohybují, se ale vyrobená droga podle její čistoty ještě takzvaně ředí. Přidáním plnidel dealeři dokážou rozmnožit kilogram drogy třeba na kilo a čtvrt nebo i víc, ale konečná prodejní cena většinou zůstane stejná. Slevy jsou až při odebírání větších množství.

Krajská policejní mluvčí Martina Korandová v pondělí uvedla, že oba cizinci jsou stíháni pro zločin nedovolené výroby a nakládání s omamnými psychotropními látkami a jedy a také za přečin držení předmětů k nedovolené výrobě drog.

Zdroj zápachu hledali hasiči

Hledání zdroje chemického zápachu, který děsil obyvatele domků za obecním úřadem, začalo koncem května. Protože zápach neustále sílil, místní zavolali z obavy před možnou otravou a případným výbuchem na pomoc hasiče.

Čekali až do noci před domky na verdikt chemiků ze záchranářské laboratoře v Třemošné, jestli se mohou vrátit domů. Naměřené koncentrace tehdy nepředstavovaly ohrožení životů.

Po pár dnech se ale situace opakovala. "Z kanálu byl cítit zápach podobný acetonu. Chemici z laboratoře v Třemošné měřili koncentrace, hasiči kanalizaci propláchli dvěma cisternami," popsala tehdy mluvčí hasičů Pavla Jakoubková. Krátce nato policisté vnikli do domu, kde dvojice mužů drogu vařila, a zatkli je.