Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byla to volba z nouze, teď slaví Depo 2015 úspěšný rok

  11:30aktualizováno  11:30
Plzeňský areál Depo 2015 oslaví 28. dubna rok své existence, během nějž přivítal 115 tisíc návštěvníků. Prostor, který hostil špičkové výstavy, obří loutky nebo festival Rock for People, je unikátní v rámci celé České republiky.

Areál Depo 2015 v Plzni na leteckém snímku. (20. dubna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Byla to vlastně znouzectnost. K využití prostoru bývalého depa trolejbusů a autobusů v Presslově ulici se přistoupilo až poté, co bylo jasné, že areál na Světovaru nebude pro rok 2015 připraven. Zamýšlená 4x4 Culture Factory měla být jedním z hlavních těžišť projektu Evropské hlavní město kultury. Rozhodnutí padlo na podzim 2014.

„Možná trochu kacířsky říkám, že se mi zdá Depo 2015, byť to byla volba z nouze, v některých aspektech lepší než Světovar. Prostor nabízí pestřejší možnosti využití a absolutně nezpochybnitelnou výhodou je blízkost centra. To se ukázalo jako jasná přednost,“ hodnotí první náměstek primátora a předseda správní rady Plzně 2015 Martin Baxa.

Unikátnost oproti jiným revitalizovaným továrnám v Česku spatřuje v multifunkčnosti areálu. Depo 2015 nenabízí místo jen pro kulturní akce.

Jsou zde také prostory pro konference a veletrhy, své místo tady mají i zahraniční umělci na rezidencích, kutilové v otevřených dílnách, švadleny, designéři a vývojáři využívající technické zázemí Makerspacu, nájemníci sdílené kanceláře či lidé, kteří rozjíždějí podnikání v takzvaných kreativních průmyslech.

„To, co jsme zde dokázali za pouhých pár měsíců vytvořit, nemá v zemi obdoby. Kreativní inkubátory vznikají i v dalších větších městech - v Brně, Ostravě, Praze či při univerzitě ve Zlíně, ale žádný z nich nemá takový přesah, aby zároveň nabízel vzdělávací kurzy pro začínající profesionály, tvůrčí dílny pro veřejnost, sdílenou kancelář, výstavní a koncertní halu s kavárnou a dětským koutkem i zázemí pro rezidenční umělce,“ netají spokojenost ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek.

Podle Suchánka jsou roční náklady na provoz Depo 2015 spolu se zajištěním tří interaktivních výstav za rok, kurzů, otevřených dílen a kreativního inkubátorů zhruba 11 milionů korun. Zhruba polovinu z toho dostává Plzeň 2015 od města, zbytek z tržeb a dalších externích zdrojů.

„Jsem zastáncem toho, že na rozjezd potřebují takové projekty finanční podporu ze strany města. Ta by se však v průběhu let měla snižovat s tím, jak prostor bude fungovat komerčně,“ říká primátor Martin Zrzavecký.

Narozeninová oslava

Narozeninová oslava se uskuteční 28. dubna. Návštěvníci budou mít mimořádnou příležitost si prohlédnout všechny stávající dílny, zúčastnit se otevření nové dílny FABLAB s 3D tiskárnou a vyzkoušet si coworkingovou pracovnu. Bez předchozí registrace se budou moci zúčastnit ukázkového kovářského workshopu, dekorativního gravírování dřeva a klasického grafického workshopu. Na večer se chystá druhá FuckUp Night, na níž se představí zajímaví mluvčí a jejich neúspěchy. Mezi potvrzenými hosty jsou Michal Thomes z organizačního týmu Rock for People, bývalý akrobatický lyžař Václav Vopalecký, jehož firma WEX získala ocenění Živnostník roku 2015, ředitel společnosti Dominik centrum Plzeň Ivan Jáchim či kuchař a majitel „nadšenecké restaurace na venkově“ Jan Havaš. Následovat bude DJ a párty až do noci.

Připomíná, že město je připraveno Depo 2015 podporovat finančně tři roky. Poté by se prostory měly využívat více komerčně, možností je ovšem i dotační podpora.

Část areálu využívaná společností Plzeň 2015 není dosud výrazně rekonstruovaná. Investovalo se pouze několik milionů na zajištění provozuschopnosti. Je však jasné, že do budoucna se objekty bez generální opravy neobejdou.

Pro letošní rok schválilo zastupitelstvo dva miliony korun na přípravu projektu rekonstrukce. „Nutné jsou investice do rozvodů, kanalizace, vodovodu,“ jmenuje Martin Baxa a dodává, že prioritou bude zachovat stávající duch budovy. Rekonstrukce by se měla odehrávat po etapách.

V areálu depa již sídlí také Centrum robotiky (psali jsme zde) provozované Správou informačních technologií města Plzně, uvažuje se také o muzeu historické techniky. Do budoucna by v areálu mohly vyrůst i byty. Počítá s tím nový územní plán.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Najdete na iDNES.cz