Bez architektonické soutěže vznikl i parkovací dům na Rychtářce.

Bez architektonické soutěže vznikl i parkovací dům na Rychtářce. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Mnohé stavby v Plzni vznikly bez soutěže architektů, argumentem je cena

  • 4
Nové divadlo, výzkumná centra ZČU, biomedicínské centrum lékařské fakulty, městský parkovací dům Rychtářka či depo MHD, to jsou stavby za celkem čtyři miliardy korun, které v Plzni vyrostly bez architektonické soutěže. Architekti to kritizují, veřejné instituce argumentují mimo jiné cenou.

„Jen na dvě veřejné stavby byla v Plzni v posledních letech vypsána soutěž - na komplex Světovaru a galerii U Zvonu. Oba projekty jsou ale zastavené,“ uvedl historik architektury Petr Domanický, pracovník Západočeské galerie v Plzni.

Podle něj je výsledkem vynechaných soutěží málo přitažlivý veřejný prostor ve městě.

Domanický situaci srovnal s meziválečným obdobím v Plzni. „K projektům se tehdy přistupovalo zodpovědně, koncepčně, s výhledem na desítky let. Byli u toho špičkoví odborníci. Město tehdy považovalo za samozřejmé a důležité, jak vypadá to, co se v něm staví. Proto tehdy nebylo za co se stydět, dnes už to neplatí,“ říká Domanický.

Podle něj se sice občas někde postaví špičková stavba, která je srovnatelná se světem, ale celek hodnotí ve městě jako problém.

Soutěž se netýkala například Nového divadla. „Místo soutěže jsme vyzvali pět týmů z celé Evropy, které měly za sebou realizaci nějakého divadla, protože důležitý je nejen vizuální vzhled stavby, ale zejména provoz divadla uvnitř,“ uvedla ředitelka útvaru koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu Irena Vostracká.

Dvě firmy se nakonec odmítly zúčastnit, anglická společnost odevzdala návrh pozdě. Ze dvou zbývajících vyhrál ideový návrh portugalského studia Lda Manuel Graca Dias & Egas José Vieira Arquitectos, který upravila česká architektonická kancelář Helika. Nakonec vznikla stavba za miliardu korun, která má kromě obhájců i mnoho kritiků.

U depa Dopravních podniků a parkovacího domu Rychtářka, dohromady za zhruba dvě miliardy korun, podle Vostracké není vzhledem k charakteru stavby pro architekty moc prostoru. Právě proto by podle ní byly návrhy velmi podobné a soutěž by stavbu zbytečně prodražila.

Stejné důvody uvádí Západočeská univerzita v případě výstavby výzkumných center podpořených z evropských fondů. „Soutěže nevyužíváme, protože se jedná o účelové stavby, u nichž řešíme technické podmínky, například velikost, počet a rozmístění laboratoří a funkčnost,“ uvedla mluvčí ZČU Kamila Kolářová.

Podotkla, že soutěž by znamenala zvýšení nákladů, a ZČU proto dala přednost hospodárnosti. Vysvětlila také, že architektonický návrh výzkumných center byl již součástí projektu.

Ve výběrovém řízení na projektanta pro stavební povolení a samotnou stavbu vyhrál ateliér Soukup. Rozhodovala nejnižší cena.

Biomedicínské centrum lékařské fakulty v Plzni je dílem společnosti AS Projekt, architektů Daniela a Pavla Němečkových. Ti zvítězili v soutěži celkem šesti uchazečů. Jeden byl vyloučen pro mimořádně nízkou nabídkovou cenu.