Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mnohé stavby v Plzni vznikly bez soutěže architektů, argumentem je cena

  8:57aktualizováno  8:57
Nové divadlo, výzkumná centra ZČU, biomedicínské centrum lékařské fakulty, městský parkovací dům Rychtářka či depo MHD, to jsou stavby za celkem čtyři miliardy korun, které v Plzni vyrostly bez architektonické soutěže. Architekti to kritizují, veřejné instituce argumentují mimo jiné cenou.

Bez architektonické soutěže vznikl i parkovací dům na Rychtářce. | foto: Daniel Beran, MAFRA

„Jen na dvě veřejné stavby byla v Plzni v posledních letech vypsána soutěž - na komplex Světovaru a galerii U Zvonu. Oba projekty jsou ale zastavené,“ uvedl historik architektury Petr Domanický, pracovník Západočeské galerie v Plzni.

Podle něj je výsledkem vynechaných soutěží málo přitažlivý veřejný prostor ve městě.

Domanický situaci srovnal s meziválečným obdobím v Plzni. „K projektům se tehdy přistupovalo zodpovědně, koncepčně, s výhledem na desítky let. Byli u toho špičkoví odborníci. Město tehdy považovalo za samozřejmé a důležité, jak vypadá to, co se v něm staví. Proto tehdy nebylo za co se stydět, dnes už to neplatí,“ říká Domanický.

Podle něj se sice občas někde postaví špičková stavba, která je srovnatelná se světem, ale celek hodnotí ve městě jako problém.

Soutěž se netýkala například Nového divadla. „Místo soutěže jsme vyzvali pět týmů z celé Evropy, které měly za sebou realizaci nějakého divadla, protože důležitý je nejen vizuální vzhled stavby, ale zejména provoz divadla uvnitř,“ uvedla ředitelka útvaru koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu Irena Vostracká.

Dvě firmy se nakonec odmítly zúčastnit, anglická společnost odevzdala návrh pozdě. Ze dvou zbývajících vyhrál ideový návrh portugalského studia Lda Manuel Graca Dias & Egas José Vieira Arquitectos, který upravila česká architektonická kancelář Helika. Nakonec vznikla stavba za miliardu korun, která má kromě obhájců i mnoho kritiků.

U depa Dopravních podniků a parkovacího domu Rychtářka, dohromady za zhruba dvě miliardy korun, podle Vostracké není vzhledem k charakteru stavby pro architekty moc prostoru. Právě proto by podle ní byly návrhy velmi podobné a soutěž by stavbu zbytečně prodražila.

Stejné důvody uvádí Západočeská univerzita v případě výstavby výzkumných center podpořených z evropských fondů. „Soutěže nevyužíváme, protože se jedná o účelové stavby, u nichž řešíme technické podmínky, například velikost, počet a rozmístění laboratoří a funkčnost,“ uvedla mluvčí ZČU Kamila Kolářová.

Podotkla, že soutěž by znamenala zvýšení nákladů, a ZČU proto dala přednost hospodárnosti. Vysvětlila také, že architektonický návrh výzkumných center byl již součástí projektu.

Ve výběrovém řízení na projektanta pro stavební povolení a samotnou stavbu vyhrál ateliér Soukup. Rozhodovala nejnižší cena.

Biomedicínské centrum lékařské fakulty v Plzni je dílem společnosti AS Projekt, architektů Daniela a Pavla Němečkových. Ti zvítězili v soutěži celkem šesti uchazečů. Jeden byl vyloučen pro mimořádně nízkou nabídkovou cenu.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz