Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Využití amfiteátru omezuje dotace, primátor kvůli tomu jede do Bruselu

  17:44aktualizováno  17:44
Amfiteátru v Plzni na Lochotíně, který se právě opravuje, hrozí, že se tam nebudou smět konat velké koncerty. Omezení je totiž podmínkou přidělení dotace z EU. Příznivci Metalfestu kvůli tomu o víkendu vyšli na protestní pochod a primátor bude o možnostech využití areálu jednat v Bruselu.

Přínivci metalové hudby při pochodu za zachování festivalu Metalfest v lochotínském amfiteátru. | foto: Petr Eret

Využití lochotínského areálu, který proslul především koncerty pro tisíce lidí, v příštích pěti letech částečně blokuje zákaz pořádat zde akce významem překračující region.

Omezení je součástí pravidel pro dotaci 24 milionů z EU, kterou město získalo na právě probíhající obnovu areálu. S nižší dotací by takové problémy nenastaly. Zákaz velkých koncertů je tedy daní za pár ušetřených milionů a je otázka, zda v tomto případě není zisk menší než ztráta.

Zablokování nadregionálních akcí už pobouřilo příznivce rockové muziky, kteří do amfiteátru jezdili na Metalfest. V sobotu proto uspořádali v Plzni protestní pochod. „Amfiteátr je unikátní. Je tam z každého místa dobře vidět a zvuk se tam šíří ideálně,“ vysvětloval jeden z účastníků pochodu Jiří Hilmar.

Za zachování Metalfestu vznikla i elektronická petice, kterou podepsalo více než 1 200 lidí.

Rekonstrukce amfiteátru má celkem stát zhruba 35 milionů. Pokud by radnice požadovala dotaci „pouze“ do 50 procent celkových nákladů, platila by pravidla mírnější a velké koncerty, jako bylo loňské vystoupení Lucie nebo Metalfest, by zřejmě vůbec nevadily. Jenomže město chtělo víc a sáhlo po dotaci umožňují získat až 85 % nákladů a pro tu platí přísnější podmínky.

Zástupci radnice se teď dušují, že se pokusí prolomit omezení, do kterých areál kvůli několika milionům navíc zamotali.

Primátor Martin Zrzavecký se proto chystá ve středu vyrazit do Bruselu. Rád by získal ujištění, že se například Metalfest v amfiteátru konat může, aniž by za to městu hrozilo odebrání dotace a pokuta. Primátor vychází z toho, že EU loni změkčila pravidla související s dotacemi ve prospěch kultury.

Předseda rady Regionálního operačního programu (ROP) regionu Jihozápad Ivo Grüner je ale přesvědčen, že pro amfiteátr platí pravidla z doby, kdy byla dotace přidělena. A o dotaci rozhodl právě ROP, který má na její využití dohlížet.

„Podle toho, jak město o dotaci požádalo, může v amfiteátru pořádat jen akce regionálního rozměru. Pokud to nedodrží, půjde o porušení pravidel,“ uvedl Grüner. Jeho úřad by případ řešil s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem financí a ta by rozhodla o případné sankci.

Co se děje v amfiteátru

Po zhruba šedesáti letech od vybudování prochází lochotínský amfiteátr kompletní rekonstrukcí. Nakonec má fungovat hlavně jako vzdělávací centrum zaměřené na životní prostředí. Rekonstrukce by měla být hotová do konce června. Na jevišti bude velkoplošná obrazovka, ve spodní části hlediště zůstane zhruba 7000 míst k sezení. Z horní části zmizely pozůstatky laviček a plocha bude zatravněná. Počítá se s tím, že například na koncerty bude možné využít kapacitu až pro 17 tisíc lidí.

Primátor Zrzavecký říká, že pokud by město na obnovu areálu nezískalo vyšší dotaci, pak by opraven nebyl. „Jen by chátral. Od začátku jsme uváděli, že o podmínkách dotace víme a že se je budeme snažit změnit,“ sdělil Martin Zrzavecký.

Pořadatelé Metalfestu si už pro jistotu přichystali v Plzni náhradní místo. „Samozřejmě bychom byli raději, kdyby akce mohla zůstat v amfiteátru. To byl jeden z důvodů, proč jsme se před pěti lety rozhodli právě pro Plzeň,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Daron.

Účastníci protestního pochodu se domnívají, že rekonstrukce ztratí opodstatnění v případě, že zde nebude možné některé akce pořádat. „Nejde jenom o Metalfest, ale třeba i samostatné koncerty nebo různé slavnosti. Mnoho takových akcí má také nadregionální charakter. Mám trochu obavy, že kapacita amfiteátru zůstane nevyužitá,“ myslí si Jiří Hilmar.
Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Malér, přestup. A teď hattrick! Jsem za něj rád, říká Vrba o Čermákovi

Plzeňský Aleš Čermák a jeho spoluhráč Jan Kopic se radují z gólu do sítě Brna.

Už to bude rok, co udělal chybu, která se s ním potáhne celou kariéru. Naboural, auto shořelo, v krvi měl 1,5 promile....

Další z rubriky

Plzeň finišuje se Slavnostmi svobody, přijedou téměř století veteráni

Konvoj svobody projíždí Plzní (7. května 2017).

Tradiční Convoy of Liberty s ještě žijícími válečnými veterány, kteří v květnu 1945 osvobozovali Plzeň, projede městem...

Řidič auta za jízdy hledal mobil, narazil do traktoru a převrátil ho

Při srážce superbu s traktorem u Chotíkova se traktor převrátil na bok....

Traktor ležící na frekventované silnici Plzeň - Karlovy Vary na boku, superb, který do něj narazil, zůstal stát na...

Na památníku Díky, Ameriko! v Plzni už se tyčí nové žulové pylony

Vztyčení nových pylonů památníku Díky, Ameriko! na původním místě v plzeňské...

Dělníci po dvou letech opět nainstalovali dva obří žulové kvádry na plzeňský památník Díky, Ameriko! Z centra města...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz