Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lochotínský amfiteátr postavený v akci „Z“ se po 60 letech opravuje

  9:07aktualizováno  9:07
Amfiteátr v Plzni na Lochotíně se promění ve vzdělávací centrum zaměřené na oblast životního prostředí. Přestavba areálu, který je známý nejen jako letní kino, ale také jako dějiště Dvorany Porty či velkých koncertů skupiny Lucie, už začala. Celkové náklady se vyšplhají na 35 milionů korun.

Rekonstrukce amfiteátru v Plzni na Lochotíně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Amfiteátr, kam se vešly desítky tisíc lidí, se stavěl za komunistického režimu v akci „Z“. Po šedesáti letech je ale v takovém stavu, že bylo nutné se rozhodnout - buď areál do dvou let zavřít, nebo opravit.

Městu se ale podařilo na rekonstrukci získat evropskou dotaci 24 milionů a tak zvítězila druhá možnost. Celkové náklady jsou odhadnuty na zhruba 35 milionů korun.

Ze zchátralého hlediště už jsou pryč zbývající lavičky a postupně mizí i jejich betonové podstavce. „Probíhající rekonstrukce by měla být hotová do konce června příštího roku,“ řekl Erich Beneš z plzeňského Útvaru koordinace evropských projektů.

V důsledku toho, že se amfiteátr rekonstruuje s pomocí dotace EU, je možné, že dotační pravidla neumožní po dobu pěti let v areálu pořádat některé akce jako je například Metalfest nebo koncert Lucie.

„Ale jednáme o tom, zda by se na náš projekt mohla vztahovat výjimka, která pořádání takových akcí umožní,“ sdělil Erich Beneš. Také upozornil, že například studentský Majáles se bude moci v amfiteátru bez problémů konat.

Areál od devadesátých let spadá do správy Zoologické a botanické zahrady v Plzni. „V rámci projektu rekonstrukce chceme rozšířit oblast jeho využití i pro environmentální výchovu. Nová technologie pak například umožní, že se bude dětem promítat film z hlubin moře nebo že budou moci pozorovat ochranářské aktivity v Národním parku Šumava,“ sdělil František Hykeš ze zoologické zahrady.

Doplnil, že součástí projektu bude i vybudování voliér pro dravé ptáky, kteří bývají v amfiteátru využíváni při ukázkách práce sokolníků.

Aktivity zaměřené na životní prostředí zajišťuje pro zoo Environmentální centrum Lüftnerka, které by se také staralo o využití areálu.

Dosavadní podoba amfiteátru se trochu změní. „Na jevišti bude instalována velkoplošná obrazovka. V hledišti bude zachovaná dosavadní podoba ve spodní části, kde zůstane zhruba sedm tisíc míst k sezení. V horní části budou pozůstatky laviček odstraněny a plocha bude zatravněná. Pořád se ale počítá s tím, že například na koncerty bude možné využít kapacitu až pro 17 tisíc lidí, i když jen část z nich bude sedět na lavičkách,“ konstatoval Hykeš.

Na Portu chodilo do „amfíku“ až 30 tisíc lidí

Lochotínský amfiteátr byl vybudován v letech 1951 až 1961. V hledišti byla místa pro 20 tisíc lidí. Areál měl sloužit především pro koncerty a jako letní kino.

V roce 1983 se v amfiteátru poprvé konal festival trampské a folkové písně Porta, který v následujících letech navštěvovaly i desetitisíce lidí. V amfiteátru bývala většinou závěrečná slavnostní Dvorana. Plzeňská Dvorana Porty byla celorepublikovým finále soutěže, od roku 1985 se počty jejích návštěvníků pohybovaly až kolem 30 tisíc lidí a legendární byl zejména ročník 1989. Před rokem 1989 dosahovaly návštěvy letního kina tisíců zejména při filmových festivalech.

Pozoruhodnou událostí v historii areálu byl Mírový koncert Olofa Palmeho - Lochotín - Plzeň - 15. září. Účastníci přijeli nejen z Československa, ale i tehdejší NDR a NSR. V lochotínském amfiteátru byl ten den poprvé v Československu slyšet punkrock ze západní Evropy.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Požár lesa zastavil vlaky mezi Plzní a Stříbrem, hasil vrtulník i letadlo

S rozsáhlým požárem lesa bojují hasiči u Pňovan na Plzeňsku. Oheň likvidují i...

Kvůli požáru lesního porostu několik hodin nejezdily vlaky na železniční trati z Plzně do Stříbra na Tachovsku. Podle...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Najdete na iDNES.cz