Návrh, jak by v budoucnu mohl vypadat prostor ve spodní části Americké třídy v...

Návrh, jak by v budoucnu mohl vypadat prostor ve spodní části Americké třídy v Plzni. Na vizualizaci je pohled z křižovatky Americká třída - Sirkova. | foto: Ameside

Obchody a administrativa. Tak by mohla vypadat Americká třída v Plzni

  • 8
Developer chce po prázdninách představit veřejnosti nový projekt pro území mezi Americkou třídou, Denisovým nábřežím a Sirkovou ulicí v Plzni. K přednostem budoucí podoby lokality mají patřit veřejná prostranství se dvěma novými ulicemi.

Zástupci Ameside, dceřiné společnosti firmy Amádeus, které ve spodní části Americké třídy patří zhruba tříhektarové území, tvrdili, že si právě na veřejných prostorách dají záležet.

V plánu je, že z oblasti zmizí budova bývalého Prioru a místem, kde nyní stojí, bude procházet nová část ulice U Lázní. Naopak se počítá se zachováním vzrostlých platanů podél silnice na Americké třídě.

Zástupci společnosti také oznámili, že jednají s městem o tom, že by využili dnes zavřený podchod pod křižovatkou Americké třídy a Sirkové ulice. U křižovatky by mohla vyrůst výšková budova, dominanta místa. Podél Denisova nábřeží se počítá s výstavbou domů s byty orientovanými k řece.

Rodící se projekt se značně liší od plánu na stavbu obřího obchodního centra, které společnost prosazovala do roku 2013. Pak veřejnost plán odmítla v referendu a radnice s projektem nesouhlasila kvůli tomu, že investor nedodržel domluvené regulační podmínky.

Příprava nového projektu je teprve na začátku a čeká jej ještě projednání se zástupci města i představení veřejnosti. Pak by přišlo na řadu úřadování v rámci územního řízení. Stavět by se mohlo začít za dva tři roky a hotovo by potom mohlo být za další dva roky.

Zástupci Ameside tvrdí, že projekt vnímají jako výjimečnou záležitost. „Máme tři hektary v centru města. Je to příležitost vybudovat unikátní veřejný prostor,“ prohlásil šéf Ameside Tomáš Jícha.

Podle něj plánování musí začít právě u veřejných prostranství, jako jsou ulice a malá náměstíčka. „Ty definují hranice budoucích staveb,“ uvedl Jícha.

Filip Pokorný z architektonické kanceláře Chapman Taylor vysvětloval, že veřejný prostor bude objekty v celém území spojovat.

„Představujeme si, že ulice budou živé pěší zóny s vyloučenou dopravou. Chceme, aby tam byly sochy, vodní prvky a důležitou součástí bude zeleň,“ řekl.

Uvedl, že v prostoru u lávky mezi Anglickým a Denisovým nábřežím vznikne malé náměstí s kavárnami a širokým schodištěm. V blocích směrem k Americké třídě se počítá s obchody a administrativními prostory. „Měla by to být honosnější městská třída,“ sdělil Pokorný.

Tomáš Jícha připomenul, že společnost má zájem o nyní zavřený podchod pod křižovatkou Americké třídy a Sirkové ulice. „Přes ten by se mohli lidé dostat bezpečně do veřejného prostoru v území při cestě od nádraží,“ konstatoval.

Podle regulačních podmínek města musí mít bloky o rozloze nad čtyři tisíce metrů čtverečních více funkcí. Dominantní funkce, například obchodní, smí zabrat maximálně 60 procent a vedle ní musí být v bloku alespoň dvě další funkce. Každá by měla zabrat alespoň 15 procent objemu.

Zástupci společnosti Ameside deklarovali, že se drží podmínek, které stanovila územní studie. Nová pravidla už neumožňují postavit v místě obří obchodní komplex, který firma Amádeus původně plánovala.

Někteří z organizátorů referenda v roce 2013 dali nedávno najevo, že se jim ani nový projekt nezamlouvá. Tvrdí, že odporuje výsledku referenda. V něm lidé odpovídali na otázku, zda mají zastupitelé města zabránit výstavbě obchodního zařízení na místě zbořeného Domu kultury Inwest. Varovali proto před možným soudním sporem s městem, kvůli nerespektování výsledku referenda.

Zástupci radnice ale tvrdí, že se referendum vztahovalo k jednomu konkrétnímu projektu a že je možné místo zastavět, pokud se nový projekt bude podstatně lišit od toho předchozího.