Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Amádeus se chce dál soudit o náhradu škody za zmařený projekt Corso

  8:37aktualizováno  8:37
Společnost Amádeus zahájila další kolo soudní pře o projekt na vybudování obchodního komplexu Corso v centru Plzně. Odvolala se proti rozhodnutí soudu, který v květnu odmítl její požadavek na miliardové odškodnění.
Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v centru Plzně zůstává prázdná.

Plocha po zbouraném Domu kultury Inwest v centru Plzně zůstává prázdná. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Projekt obchodního komplexu pro oblast mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím v roce 2013 odmítli Plzeňané v referendu (psali jsme zde). Po něm společnost od plánu ustoupila, ale letos se k němu v lehce upravené verzi vrátila.

Záležitost týkající se plánů společnosti Amádeus se odehrává ve dvou propojených rovinách. V první se společnost domáhá u soudu zhruba dvoumiliardové náhrady od města za to, že se projekt dosud neuskutečnil.

Viní totiž radnici, že jí v souvislosti s referendem házela klacky pod nohy, což vedení města odmítá.

Ve druhé rovině Amádeus znovu jedná s úřady o povolení stavby podle mírně upraveného projektu. Společnost požádala například i o územní rozhodnutí, které dosud nezískala.

Zástupci obou stran se nyní zřejmě snaží postupovat především tak, aby posílili svou pozici v soudním procesu. V zájmu investora je demonstrovat snahu projekt dotáhnout a zdůrazňovat, že pokud v tom něco brání, pak je to přístup představitelů města.

Radnice se naopak potřebuje důsledně držet dosavadního tvrzení, že město v podstatě stavbu neblokuje a pouze trvá na tom, aby investor projekt upravil podle už dříve dohodnutých pravidel.

Zástupce Amádea Karel Samec oznámil, že se společnost odvolala proti letošnímu květnovému rozhodnutí plzeňského soudu, který odmítl její požadavek na miliardové odškodnění městem jako neopodstatněný. „Prioritním zájmem je v Plzni stavět, nikoli se soudit,“ tvrdí Karel Samec.

V souvislosti s projektem Amádeus žádá o pronájem některých městských pozemků. „A to například pro umístění oplocení staveniště či vybudování vjezdu do objektu,“ vysvětlil Samec.

Souhlas s užíváním městských pozemků je přitom podmínkou k získání územního rozhodnutí. Pronájem ale schvalují radní a ti dle výsledku referenda mají bránit výstavbě obchodního centra.

Právní analýzy, které si radnice nechala vypracovat, tvrdí, že referendum se týkalo konkrétního projektu a nevztahuje se na jakékoliv obchodní zařízení.

Vedení města tedy říká, že na místě obchody být mohou. Zdůrazňuje však, že stavba má být rozčleněná, což požadují už dřívější a dosud platné regulační podmínky města. Podle nich by na místě neměl stát jeden obří objekt, se kterým počítal původní plán.

Lidé z radnice ale tvrdí, že jej společnost Amádeus nijak podstatně nezměnila. „A město se musí řídit schválenými regulačními podmínkami,“ uvedl náměstek primátora Pavel Šindelář z ODS. Ten se domnívá, že aktuální předložený projekt se od původního téměř neliší.

I primátor Martin Zrzavecký z ČSSD zdůrazňuje, že radnice by mohla společnosti Amádeus pronajmout městské pozemky, pokud ta bude ochotna splnit regulační podmínky pro území. „To znamená, že by tam neměl být jeden velký objekt,“ konstatoval.

O území má zájem další investor

Budoucnost oblasti navíc ovlivní nový územní plán města, který mají zastupitelé schválit v září. Plán totiž posílí pozici města při prosazování jeho požadavků na členitější zástavbu místa. Primátor uvedl, že se na radnici v posledních týdnech objevili zástupci investora, který má zájem o území mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím.

„Je to společnost, která se snaží účastnit jednání o případném prodeji obchodního domu Tesco a prostoru kolem něj. Jedná snad i se společností Amádeus,“ řekl. Už vloni se radnici ozvali zástupci společností se zájmem o území, ale nikam dál to nevedlo.

A jak pravděpodobný je prodej obchodního domu Tesco? Mluvčí společnosti Václav Koukolíček potvrdil, že společnost zvažuje různé alternativní možnosti pro své obchodní domy.

„Chceme uvolnit zdroje, které máme vázané v nemovitostech obchodních domů tak, abychom je mohli investovat zpět do zlepšení zákaznického servisu. Zároveň bychom chtěli, aby tyto objekty byly zrekonstruované pro dobro okolí a místních obyvatel,“ sdělil Koukolíček.

Tvrdí, že konkrétní plány budou pro každou lokalitu specifické a budou záviset na potenciálních investorech a jejich záměrech s konkrétními lokalitami.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz