Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muchovo obří husitské plátno zamíří v klimatizovaném voze na Hlubokou

  13:30aktualizováno  13:30
Po téměř osmdesáti letech opustí radnici v Rokycanech vzácný obraz Alfonse Muchy "Jan Rokycana na Koncilu basilejském". Putuje totiž na výstavu, kterou pořádá Alšova jihočeská galerie na zámku v Hluboké nad Vltavou. Dílo zde doplní expozici věnovanou právě Muchovi a jeho současníkům či kolegům.

Stěhování originálního plátna od Alfonse Muchy z rokycanské radnice na výstavu v Hluboké nad Vltavou. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rozměrný obraz pochází z roku 1933, tedy z pozdního období tvorby Alfonse Muchy a posledních 79 let zdobil celou jednu stěnu obřadní síně rokycanské radnice. Na výstavu odsud nikdy zapůjčen nebyl, až nyní.

Olejomalba zachycuje poměrně důležitou scénu z husitských dějin, teologa Jana Rokycanu na církevním koncilu v Basileji v roce 1433.

Tam se mu podařilo ujednat takzvaná Basilejská kompaktáta - dohodu, jejímž nejdůležitějším bodem bylo přiznání nároku na přijímání kalicha pro příslušníky českých husitů. A právě scénu z tohoto jednání zachytil Mucha na plátně o rozměrech 427 x 246 centimetrů.

Zpodobnil Rokycanu, kterého právě navštívil papežský legát Julius Cesarini v domě, který byl vyhrazen českému poselstvu.

Dílo je pojištěné na deset milionů korun

"Obraz tehdy maloval Mucha na zakázku, objednávala jej Městská spořitelna v Rokycanech a zaplatila za něj 50 tisíc korun. Mucha tehdy pobýval nedaleko ve Zbirohu," řekl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Tržní hodnotu obrazu nedokáže vyčíslit. "Jedna věc je hodnota pojistná a druhá je hodnota tržní, tu asi nejsem schopen říci. Ale ta pojistná je 10 milionů korun," podotkl Seifert.

Pracovníci galerie v pondělí dopoledne zamířili na roykcanskou radnici, kde vyjmuli plátno z rámu. Ten totiž zůstane na místě, kde do něj bude po dobu zápůjčky usazena fotokopie obrazu.

Původní plátno bude pro účely výstavy vsazeno do nového rámu, protože s tím originálním by bylo složité jej z budovy radnice vůbec vystěhovat.

Fotogalerie

Jednou z možností, jak přepravit tak rozměrnou olejomalbu, je srolování. Tu ale pracovníci galerie nezvolili. "Během pondělí se předpřipraví a během úterý ji dobalí firma Kunsttrans. Používá se hedvábný papír a bublinová fólie v několika vrstvách. Dílo se  bude převážet v transportním voze, který je klimatizovaný," doplnil Seifert.

Výstava nazvaná "Alfons Mucha - V zrcadle doby" bude k vidění v zámecké jízdárně na Hluboké od 27. června do 28. září a má Muchu představit poněkud méně tradičně.

"Stěžejní linkou bude práce Alfonse Muchy od počátku až po závěr, nicméně bude konfrontován s mnoha jinými autory. Ať už to budou ti, kteří ho ovlivnili - například vídeňsko-mnichovské prostředí, Anton Romako nebo Makart a zároveň jeho vliv na Pressiga. Klusáčka a další autory. Takže to bude poměrně obsáhlá výstava, kde návštěvník získá i přehled o dějinném vývoji české malby. K vidění budou i díla Marolda nebo Maxe Pirnera," vysvětlil Seifert (více o výstavě čtěte na internetových stránkách zde).

Originální plátno by se mělo vrátit na rokycanskou radnici na začátku října.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Adecco spol. s r.o.
Montážník/ice 22.500-25.000 Kč HPP

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 22 500 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz