Ruský investor chce v Plzni stavět akvapark. Denně by tudy mohlo projít více než 2700 lidí (ilustrační snímek).

Ruský investor chce v Plzni stavět akvapark. Denně by tudy mohlo projít více než 2700 lidí (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Ruský podnikatel chce v Plzni za své postavit a provozovat akvapark

  • 31
Ruský podnikatel z Karlových Varů chce v Plzni postavit akvapark za 600 milionů korun. Nabídka je výjimečná tím, že zařízení chce provozovat sám bez finančního příspěvku města. Radnice má ještě další dvě nabídky, od německé společnosti Aquamare a od firmy z Prahy. Ta se přihlásila teprve nedávno.

"Pro město je nabídka ruského podnikatele velmi zajímavá. Musí ji projednat orgány města. Zastupitelstvo o ní bude jednat nejdříve na podzim," řekl náměstek primátora Petr Rund z ODS.

Akvapark chce ruský podnikatel stavět na Borských polích. Areálem by mohlo projít maximálně 2 730 lidí denně. Akvapark by měl mít 25 metrů dlouhý bazén se skokanskou, dětskou a venkovní plochou, vlnobití a tobogány. Počítá se i s vířivkami, restaurací a pískovištěm.

Provoz tak velkého zařízení je ale velmi nákladný. Podle šéfa plaveckého bazénu v Plzni na Slovanech Tomáše Kotory se mohou jen roční výdaje za energie pohybovat zhruba okolo 30 milionů korun.   

Proto vyvstává otázka, zda si může akvapark na provoz skutečně vydělat. Tomáš Kotora tvrdí, že určitě ne.

"Je to obrovská investice, 600 milionů korun nestál ani akvapark v Čestlicích. Ten je u Prahy a i tady mají obrovské finanční problémy. Lidé k nim nechodí," říká Kotora.

Souhlasí s ním i náměstek Rund. "Investor ale tvrdí, že to má spočítané tak, aby si akvapark na provoz vydělal. O tom, která nabídka je pro město výhodnější, ale musí rozhodnout zastupitelstvo," sdělil Rund.

Rus nabízí městu tisíc korun za metr čtvereční pozemku

Stejný orgán města bude podle něj rozhodovat i o tom, za kolik by případně mohl investor pozemek na Borských polích pro vodní svět odkoupit. Rus nabízí městu tisíc korun za metr čtvereční. "V dané lokalitě je to ale dle mého názoru málo," podotkl Rund.

V posledních třech letech město jednalo o stavbě akvaparku jen s německou sítí akvaparků Aquamare. Ta chce, aby město na provoz areálu finančně přispívalo. Nedávno přišla ještě nabídka neznámého investora z Prahy.

Rundovi samotnému se zamlouvá nejvíce německá nabídka. "Je to společnost, která má desetileté zkušenosti. Ví, o čem mluví a jak se to má provozovat. Zato investor z Karlových Varů nikdy žádný akvapark neprovozoval. Pouze říká, že má peníze a že to chce postavit," vysvětlil Rund.

Smlouva by musela město chránit před dalšími výdaji

Pro Ondřeje Ženíška z opoziční TOP 09 je nabídka ruského investora novinkou.

"Vím jen, že těch nabídek by mělo být víc a že by mělo být vypsáno výběrové řízení. O této konkrétní nabídce slyším poprvé. Už jsme deklarovali, že bude záležet na konkrétních nabídkách, zejména finančních. Kdo by to investoval, kdo by to provozoval. Mělo by to být rozumné řešení, které by nezatížilo rozpočet města extrémně velkou částkou. Jsme pro to, pokud je nabídek víc, ať se udělá výběrové řízení," konstatoval Ženíšek.

Podle něj by bylo přiměřené, aby město dotovalo provoz akvaparku maximálně v řádech jednotek milionů ročně.

"Nabídka ruského investora mě překvapila. Podle jiných nabídek a dalších propočtů mi přijde, že takové zařízení na sebe nemůže vydělat. Pak je otázka, co všechno by chtěl tento investor zároveň s akvaparkem budovat a provozovat. Pochybuji, že by se mu jen investice do akvaparku splatila," podotkl Ženíšek.

Podle něj je ovšem třeba myslet i na riziko, že by ruský investor začal požadovat příspěvek od města na provoz akvaparku až po delší době po otevření. Například až by zjistil, že je provoz areálu skutečně prodělečný a sám na sebe si nevydělá.

"Smlouva, která by se s investorem uzavřela, by musela mít jasně dané podmínky tak, aby tato situace nemohla nastat. To je pak na právnících a na vedení města," podotkl Ženíšek.

,