Blokáda kácení u Ptačího potoka na Šumavě v létě 2011.

Blokáda kácení u Ptačího potoka na Šumavě v létě 2011. | foto: Ibra Ibrahimovič

Aktivisté, kteří na Šumavě blokovali kácení, chtějí omluvu šéfa policie

  • 16
Aktivisté, kteří v roce 2011 blokovali kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě u Ptačího potoka na Šumavě, žádají od zastupujícího policejního prezidenta Tomáše Tuhého omluvu. V otevřeném dopise se odvolávají na soud, který označil jednání parku i policie za nezákonné.

Omluvu v otevřeném dopise, který aktivisté poslali na policejní prezidium, žádá 139 účastníků blokády. Poukazují na rozsudek Krajského soudu v Plzni z loňského prosince, který označil za protizákonné jednání policie při blokádě i rozhodnutí národního parku kácet.

Otevřený dopis ve formátu pdf čtěte zde

"Už v době, kdy blokáda probíhala, jsme denně upozorňovali policisty na to, že kryjí nelegální kácení stromů. Za pravdu nám dalo stanovisko zástupkyně ombudsmana, následně i rozhodnutí ministerstva životního prostředí a teď už druhý rozsudek krajského soudu," uvedl mluvčí občanské blokády nelegálního kácení Vratislav Vozník.

"Ústavou garantovaná práva policie pošlapávala, v několika konkrétních případech bohužel doslova, na tělech lidí, kteří bránili veřejný zájem na ochraně přírody. Pokud se policejní prezident neomluví, řekne tak veřejnosti, že odmítá pravomocné rozhodnutí soudu, což je v právním státě nepřípustné," dodal.

Blokáda u Ptačího potoka

Aktivisté upozorňují, že při policejním zásahu bylo zraněno několik lidí a v otevřené výzvě uvádějí, že nejhůře dopadl Radovan Čáp, na kterého jeden z policistů zaútočil, klekl si na něj a zranil ho.

"Stíhán pak byl paradoxně právě Čáp, jehož nevinu nakonec konstatoval soud," píše se také v dopise.

O omluvu policii žádá i Jan Černý. "Z policejního zásahu mám dodnes problémy se šlachou v pravém zápěstí," podotkl.

Proti prosincovému verdiktu krajského soudu podalo už plzeňské krajské policejní ředitelství kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Koncem loňského roku ministerstvo životního prostředí uvedlo, že kácení u Ptačího potoka bylo nelegální. Správa parku nato podala žalobu ke správnímu soudu proti tomuto rozhodnutí ministerstva, které je jejím zřizovatelem.