Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté se chtějí soudit kvůli výstavbě nové spalovny v Chotíkově

  14:47aktualizováno  14:47
Plánovaná spalovna v Chotíkově opět budí emoce. Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov podalo kvůli plánu výstavby žalobu na Plzeňský kraj. Sdružení vadí výrok kraje, že výstavba spalovny nemá významný vliv na životní prostředí, čímž se projekt vyhne nejpřísnějším posouzením vlivu na životní prostředí.

Výstavbu spalovny v Chotíkově podpořili i fotbalista Pavel Horváth a hokejista Martin Straka. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

U soudu se chtějí aktivisté domoci takzvaného posouzení EIA. Plzeňská pobočka ekologického hnutí Děti Země podala kvůli tomu ke Krajskému úřadu v Plzni stížnost. Ekologové se pozastavují nad tím, že investor tak velkého kolosu nechce podrobit akci nejpřísnějšímu posouzení a vyhne se tak projednání před veřejností.

Nespokojené je i vedení obce Nevřeň, která je od budoucí spalovny vzdálená asi kilometr. Zastupitelstvo je odhodláno kvůli opominutí "velké EIA" jít až k ústavnímu soudu. Nyní vedení obce ve spolupráci s odborníky připravuje stížnost pro ombudsmana.

"Rozhodnutí krajského úřadu je nesprávné, nezákonné a krajský úřad byl podjatý," řekl Martin Hyťha z Dětí Země. "Úředníci ignorovali naše připomínky i připomínky mnoha dalších občanů, několika občanských sdružení a dokonce i České inspekce životního prostředí a Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje," uvedla Kateřina Moučková ze sdružení.

Podle ní jsou obyvatelé Chotíkova opakovaně obelháváni zástupci Plzeňské teplárenské i představiteli Plzně a Plzeňského kraje.

Aktivisté si stěžují, že politici i firma nejdříve tvrdili, že spalovna pojme 60 tisíc tun odpadu ročně. V procesu EIA už ale zvýšili kapacitu skoro na 100 tisíc tun a začíná se mluvit i o ještě větších objemech. "Porušen byl i slib, že projekt bude nezávisle posouzen z hlediska dopadů na životní prostředí, a to včetně veřejného projednání," tvrdí Moučková.

SPALOVNA CHOTÍKOV

Má se tam vozit odpad z celého Plzeňského kraje. Kapacita bude 95 tisíc tun odpadů ročně. Investice dosáhne 2,5 miliardy korun, z toho miliardu by mohla zaplatit EU. Má se použít technologie roštového spalování.

Milan Reiniger ze sdružení označil rozhodnutí kraje za absurdní, nezákonné a zcela ojedinělé. "Úřad ignoroval i naši žádost o doplnění oznámení Plzeňské teplárenské včetně námitky o podjatosti úředníků," dodal. Podle něj je postup kraje veden urputnou snahou o urychlení celého procesu stavby, aby mohla firma čerpat ještě letos dotace z EU.

Krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD) řekl, že je přesvědčen, že úředníci postupovali správně. "Necháme to na rozhodnutí soudu," dodal stroze.

Hyťha uvedl, že pokud kraj ekologům nevyhoví, což se zřejmě stane, musí rozhodnutí kraje přezkoumat ministerstvo životního prostředí. Podle Smutného už toho ale ministerstvo mnoho udělat nemůže, protože verdikt kraje je z počátku listopadu. Podle odborného konzultanta v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslava Šuty by mohlo jít do budoucna o nebezpečný precedens při obcházení zákona.

"My jsme takzvanou velkou EIA doporučili," uvedl šéf České inspekce životního prostředí v Plzni Zbyněk Sevelka. Krajský úřad podle něj má pravomoc rozhodnout tak, jak rozhodl. "Mně by samozřejmě vyhovovalo, kdyby naše stanovisko respektoval. Nyní by měl být schopen vysvětlit veřejnosti, proč tak rozhodl," dodal Sevelka. Inspekce podle něj rozporovala i to, že byla vybraná jedna konkrétní technologie a investor neřekl, proč byla vybraná právě tato varianta, tedy roštová spalovna.

Teplárenská: Můžeme přijít o peníze z EU

Podle ředitele teplárenské Tomáš Drápela jsou protesty aktivistů obstrukce, které mohou vést až k tomu, že investor nestačí podat žádost o dotace z evropských fondů, které by mohly dosáhnout až jedné miliardy korun. To je 30 až 50 procent nákladů.

"Za to, že na ně nedosáhneme, by někdo měl nést odpovědnost. O tyto prostředky se stavba, kterou region nutně potřebuje, zdraží," sdělil Drápela, který zavěsil telefon ve chvíli, kdy se MF DNES snažila zjistit, proč už investor nenazývá stavbu spalovnou, ale závodem na energetické využití odpadu.

Někteří odborníci totiž redakci upozornili, že důvodem může být fakt, že pro závod na energetické využití odpadu neplatí tak přísné limity ochrany ovzduší. Krajský úřad loni v listopadu zveřejnil závěr zjišťovacího řízení na Závod na energetické využití komunálního odpadu Chotíkov, což je první fáze EIA.

Dospěl k závěru, že záměr postavit podnik, který má stát do roku 2016, nebude mít významný vliv na životní prostředí, a takzvaná velká EIA nebude provedena. Dojde tedy jen na okleštěné posouzení vlivu na životní prostředí.
Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Festival Blik Blik láká na světelné obří oko a Člověče, nezlob se

Dnes a zítra ožije Plzeň světelnou instalací. V rámci festivalu Blik Blik mohou...

Celkem šestnáct světelných instalací je dnes a v sobotu k vidění v Plzni, kde se koná festival Blik Blik. Díla září na...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...

Roste prodej nemovitostí kvůli insolvenci, ceny realit mohou spadnout

Ilustrační snímek

Přibývá lidí, kteří se musí zbavit bytu nebo domu kvůli tomu, že nejsou schopni splácet hypotéku. To by mohlo zahájit...

Najdete na iDNES.cz