Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté se chtějí soudit kvůli výstavbě nové spalovny v Chotíkově

  14:47aktualizováno  14:47
Plánovaná spalovna v Chotíkově opět budí emoce. Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov podalo kvůli plánu výstavby žalobu na Plzeňský kraj. Sdružení vadí výrok kraje, že výstavba spalovny nemá významný vliv na životní prostředí, čímž se projekt vyhne nejpřísnějším posouzením vlivu na životní prostředí.

Výstavbu spalovny v Chotíkově podpořili i fotbalista Pavel Horváth a hokejista Martin Straka. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

U soudu se chtějí aktivisté domoci takzvaného posouzení EIA. Plzeňská pobočka ekologického hnutí Děti Země podala kvůli tomu ke Krajskému úřadu v Plzni stížnost. Ekologové se pozastavují nad tím, že investor tak velkého kolosu nechce podrobit akci nejpřísnějšímu posouzení a vyhne se tak projednání před veřejností.

Nespokojené je i vedení obce Nevřeň, která je od budoucí spalovny vzdálená asi kilometr. Zastupitelstvo je odhodláno kvůli opominutí "velké EIA" jít až k ústavnímu soudu. Nyní vedení obce ve spolupráci s odborníky připravuje stížnost pro ombudsmana.

"Rozhodnutí krajského úřadu je nesprávné, nezákonné a krajský úřad byl podjatý," řekl Martin Hyťha z Dětí Země. "Úředníci ignorovali naše připomínky i připomínky mnoha dalších občanů, několika občanských sdružení a dokonce i České inspekce životního prostředí a Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje," uvedla Kateřina Moučková ze sdružení.

Podle ní jsou obyvatelé Chotíkova opakovaně obelháváni zástupci Plzeňské teplárenské i představiteli Plzně a Plzeňského kraje.

Aktivisté si stěžují, že politici i firma nejdříve tvrdili, že spalovna pojme 60 tisíc tun odpadu ročně. V procesu EIA už ale zvýšili kapacitu skoro na 100 tisíc tun a začíná se mluvit i o ještě větších objemech. "Porušen byl i slib, že projekt bude nezávisle posouzen z hlediska dopadů na životní prostředí, a to včetně veřejného projednání," tvrdí Moučková.

SPALOVNA CHOTÍKOV

Má se tam vozit odpad z celého Plzeňského kraje. Kapacita bude 95 tisíc tun odpadů ročně. Investice dosáhne 2,5 miliardy korun, z toho miliardu by mohla zaplatit EU. Má se použít technologie roštového spalování.

Milan Reiniger ze sdružení označil rozhodnutí kraje za absurdní, nezákonné a zcela ojedinělé. "Úřad ignoroval i naši žádost o doplnění oznámení Plzeňské teplárenské včetně námitky o podjatosti úředníků," dodal. Podle něj je postup kraje veden urputnou snahou o urychlení celého procesu stavby, aby mohla firma čerpat ještě letos dotace z EU.

Krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD) řekl, že je přesvědčen, že úředníci postupovali správně. "Necháme to na rozhodnutí soudu," dodal stroze.

Hyťha uvedl, že pokud kraj ekologům nevyhoví, což se zřejmě stane, musí rozhodnutí kraje přezkoumat ministerstvo životního prostředí. Podle Smutného už toho ale ministerstvo mnoho udělat nemůže, protože verdikt kraje je z počátku listopadu. Podle odborného konzultanta v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslava Šuty by mohlo jít do budoucna o nebezpečný precedens při obcházení zákona.

"My jsme takzvanou velkou EIA doporučili," uvedl šéf České inspekce životního prostředí v Plzni Zbyněk Sevelka. Krajský úřad podle něj má pravomoc rozhodnout tak, jak rozhodl. "Mně by samozřejmě vyhovovalo, kdyby naše stanovisko respektoval. Nyní by měl být schopen vysvětlit veřejnosti, proč tak rozhodl," dodal Sevelka. Inspekce podle něj rozporovala i to, že byla vybraná jedna konkrétní technologie a investor neřekl, proč byla vybraná právě tato varianta, tedy roštová spalovna.

Teplárenská: Můžeme přijít o peníze z EU

Podle ředitele teplárenské Tomáš Drápela jsou protesty aktivistů obstrukce, které mohou vést až k tomu, že investor nestačí podat žádost o dotace z evropských fondů, které by mohly dosáhnout až jedné miliardy korun. To je 30 až 50 procent nákladů.

"Za to, že na ně nedosáhneme, by někdo měl nést odpovědnost. O tyto prostředky se stavba, kterou region nutně potřebuje, zdraží," sdělil Drápela, který zavěsil telefon ve chvíli, kdy se MF DNES snažila zjistit, proč už investor nenazývá stavbu spalovnou, ale závodem na energetické využití odpadu.

Někteří odborníci totiž redakci upozornili, že důvodem může být fakt, že pro závod na energetické využití odpadu neplatí tak přísné limity ochrany ovzduší. Krajský úřad loni v listopadu zveřejnil závěr zjišťovacího řízení na Závod na energetické využití komunálního odpadu Chotíkov, což je první fáze EIA.

Dospěl k závěru, že záměr postavit podnik, který má stát do roku 2016, nebude mít významný vliv na životní prostředí, a takzvaná velká EIA nebude provedena. Dojde tedy jen na okleštěné posouzení vlivu na životní prostředí.Nejčtenější

Dukla – Plzeň 1:3, mistr otočil skóre za dvě minuty, pečeť přidal z penalty

Jan Holenda (vlevo) z Dukly v souboji s plzeňským soupeřem.

Utrápené vítězství. Fotbalisté plzeňské Viktorie vyhráli v úvodním kole první ligy na hřišti pražské Dukly 3:1, s...

Slavia začala suverénně, Plzeň se Spartou se na tři body nadřely

Do půli těla vysvlečený Jean-David Beauguel ze Zlína v nastaveném čase dokonal...

Fotbalová liga, ročník 2018/2019, začala. Vítězně pro úřadujícího mistra z Plzně, vicemistra Slavii i nejslavnější klub...Jestli chcete jet načerno, nenastupujte, varovali cestující revizoři

Během měsíce a půl revizoři zkontrolovali v Plzni na třicet tisíc cestujících.

Na lidi, kteří se vozí městskou hromadnou dopravou bez jízdenky, neplatí pokuty a exekučně jsou téměř nepostižitelní,...

Hlavně vyhrát ligu, přejí si v Plzni. Jeden útočník ještě odejde

Plzeňský kapitán Roman Hubník (vlevo) a kouč Pavel Vrba na předsezónní tiskové...

Cílem obhajoba ligového titulu, v evropských pohárech ambice na postup do jarní fáze. „Nejprve ale počkejme na los, pak...

Už žádné klacky, slibuje před sezonou plzeňský šéf Šádek

NA TANKU. Fotbalisté Plzně slaví mistrovský titul.

Šest přípravných zápasů, šest vítězství. Až v generálce na ligu proti Dynamu Kyjev fotbalová Plzeň poprvé prohrála....

Další z rubriky

Na vůních je hezké, že vyvolávají vzpomínky. Říká sběratelka parfémů

Hana Štollová ze Stříbra je vášnivou sběratelkou parfémových lahviček. Ve...

Hana Štollová ze Stříbra na Tachovsku je sběratelkou parfémových lahviček. Za sedmnáct let jich nashromáždila kolem...

Lékaři chtějí, aby pohotovostní ambulance fungovaly pouze v nemocnicích

Ilustrační foto

Na centrálním příjmu Fakultní nemocnici v Plzni na Lochotíně denně ošetří více než 160 pacientů. Číslo by se mohlo...

Plzeňské oslavy republiky: průvod s T.G.M., modlitba i předválečná hudba

Oslavy výročí vzniku Československa vyvrcholí o víkendu 27. a 28. října. Chybět...

Celoroční oslavy stého výročí vzniku Československa v Plzni vyvrcholí 27. a 28. října. Výjimečně bude v těchto dnech...

Najdete na iDNES.cz