Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aktivisté se chtějí soudit kvůli výstavbě nové spalovny v Chotíkově

  14:47aktualizováno  14:47
Plánovaná spalovna v Chotíkově opět budí emoce. Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov podalo kvůli plánu výstavby žalobu na Plzeňský kraj. Sdružení vadí výrok kraje, že výstavba spalovny nemá významný vliv na životní prostředí, čímž se projekt vyhne nejpřísnějším posouzením vlivu na životní prostředí.

Výstavbu spalovny v Chotíkově podpořili i fotbalista Pavel Horváth a hokejista Martin Straka. Ilustrační foto | foto: Daniel Beran, MAFRA

U soudu se chtějí aktivisté domoci takzvaného posouzení EIA. Plzeňská pobočka ekologického hnutí Děti Země podala kvůli tomu ke Krajskému úřadu v Plzni stížnost. Ekologové se pozastavují nad tím, že investor tak velkého kolosu nechce podrobit akci nejpřísnějšímu posouzení a vyhne se tak projednání před veřejností.

Nespokojené je i vedení obce Nevřeň, která je od budoucí spalovny vzdálená asi kilometr. Zastupitelstvo je odhodláno kvůli opominutí "velké EIA" jít až k ústavnímu soudu. Nyní vedení obce ve spolupráci s odborníky připravuje stížnost pro ombudsmana.

"Rozhodnutí krajského úřadu je nesprávné, nezákonné a krajský úřad byl podjatý," řekl Martin Hyťha z Dětí Země. "Úředníci ignorovali naše připomínky i připomínky mnoha dalších občanů, několika občanských sdružení a dokonce i České inspekce životního prostředí a Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje," uvedla Kateřina Moučková ze sdružení.

Podle ní jsou obyvatelé Chotíkova opakovaně obelháváni zástupci Plzeňské teplárenské i představiteli Plzně a Plzeňského kraje.

Aktivisté si stěžují, že politici i firma nejdříve tvrdili, že spalovna pojme 60 tisíc tun odpadu ročně. V procesu EIA už ale zvýšili kapacitu skoro na 100 tisíc tun a začíná se mluvit i o ještě větších objemech. "Porušen byl i slib, že projekt bude nezávisle posouzen z hlediska dopadů na životní prostředí, a to včetně veřejného projednání," tvrdí Moučková.

SPALOVNA CHOTÍKOV

Má se tam vozit odpad z celého Plzeňského kraje. Kapacita bude 95 tisíc tun odpadů ročně. Investice dosáhne 2,5 miliardy korun, z toho miliardu by mohla zaplatit EU. Má se použít technologie roštového spalování.

Milan Reiniger ze sdružení označil rozhodnutí kraje za absurdní, nezákonné a zcela ojedinělé. "Úřad ignoroval i naši žádost o doplnění oznámení Plzeňské teplárenské včetně námitky o podjatosti úředníků," dodal. Podle něj je postup kraje veden urputnou snahou o urychlení celého procesu stavby, aby mohla firma čerpat ještě letos dotace z EU.

Krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD) řekl, že je přesvědčen, že úředníci postupovali správně. "Necháme to na rozhodnutí soudu," dodal stroze.

Hyťha uvedl, že pokud kraj ekologům nevyhoví, což se zřejmě stane, musí rozhodnutí kraje přezkoumat ministerstvo životního prostředí. Podle Smutného už toho ale ministerstvo mnoho udělat nemůže, protože verdikt kraje je z počátku listopadu. Podle odborného konzultanta v oblasti ekologických a zdravotních rizik Miroslava Šuty by mohlo jít do budoucna o nebezpečný precedens při obcházení zákona.

"My jsme takzvanou velkou EIA doporučili," uvedl šéf České inspekce životního prostředí v Plzni Zbyněk Sevelka. Krajský úřad podle něj má pravomoc rozhodnout tak, jak rozhodl. "Mně by samozřejmě vyhovovalo, kdyby naše stanovisko respektoval. Nyní by měl být schopen vysvětlit veřejnosti, proč tak rozhodl," dodal Sevelka. Inspekce podle něj rozporovala i to, že byla vybraná jedna konkrétní technologie a investor neřekl, proč byla vybraná právě tato varianta, tedy roštová spalovna.

Teplárenská: Můžeme přijít o peníze z EU

Podle ředitele teplárenské Tomáš Drápela jsou protesty aktivistů obstrukce, které mohou vést až k tomu, že investor nestačí podat žádost o dotace z evropských fondů, které by mohly dosáhnout až jedné miliardy korun. To je 30 až 50 procent nákladů.

"Za to, že na ně nedosáhneme, by někdo měl nést odpovědnost. O tyto prostředky se stavba, kterou region nutně potřebuje, zdraží," sdělil Drápela, který zavěsil telefon ve chvíli, kdy se MF DNES snažila zjistit, proč už investor nenazývá stavbu spalovnou, ale závodem na energetické využití odpadu.

Někteří odborníci totiž redakci upozornili, že důvodem může být fakt, že pro závod na energetické využití odpadu neplatí tak přísné limity ochrany ovzduší. Krajský úřad loni v listopadu zveřejnil závěr zjišťovacího řízení na Závod na energetické využití komunálního odpadu Chotíkov, což je první fáze EIA.

Dospěl k závěru, že záměr postavit podnik, který má stát do roku 2016, nebude mít významný vliv na životní prostředí, a takzvaná velká EIA nebude provedena. Dojde tedy jen na okleštěné posouzení vlivu na životní prostředí.
Nejčtenější

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Partizan Bělehrad. Plzeň v Evropské lize čeká srbský šampion

DOBŘES MĚ TREFIL! Jan Kopic vložil hlavu do Hořavovy střely a společně mohli...

V osudí byla zvučná jména, atraktivní soupeři. Plzeňští fotbalisté však štěstí na lákavý los úvodního kola vyřazovací...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Plzeňský kouč Vrba: Nelituji, že už podzim končí. Máme toho plné zuby

Plzeňský trenér Pavel Vrba na tréninku před zápasem s FCSB

Plzeňští fotbalisté mají za sebou pohádkový podzim. A jeho strůjcem je trenér Pavel Vrba, který se v létě po třech a...

Fenky nechal muž téměř vyhladovět. Byl to zkrat a únava, hájí se

Fenky jsou nyní ve psím útulku v Klatovech. (13. 12. 2017)

V psím útulku v Klatovech skončily dvě fenky plemene husky, které našli policisté za obcí Železná Ruda na Šumavě. Obě...Další z rubriky

Zastupitelé Plzně schválili sloučení teplárny s Křetínského holdingem

Plzeňská teplárna.

Plzeňští zastupitelé odsouhlasili, aby radnice připravovala vznik společné energetické firmy, ve které se propojí...

Při nehodě na Tachovsku zemřela žena. Policisté zjišťují, kdo vůz řídil

Při dopravní nehodě na Tachovsku zemřela osmadvacetiletá žena.

Tragicky skončila dopravní nehoda mezi Mariánskými Lázněmi a Chodovou Planou na Tachovsku. Ve Škodě Octavia zemřela...

Velký Javor zahájí o víkendu lyžařský provoz, středisko zlevnilo skipasy

V Krkonoších na Černé hoře se letos na podzim poprvé lyžuje (17.11.2017).

Rekreační centrum Velký Javor na Šumavě zahájí tento víkend nepřetržitý lyžařský provoz. Poprvé ve své historii...Najdete na iDNES.cz