Aktivisté posbítali tisíce podpisů lidí, kteří žádají referendum. Teď kvůli němu podali i žalobu k soudu.

Aktivisté posbítali tisíce podpisů lidí, kteří žádají referendum. Teď kvůli němu podali i žalobu k soudu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Aktivisté, kteří odmítají obchodní dům Corso, podali žalobu k soudu

  • 13
Aktivisté, kteří usilují o referendum proti stavbě obchodního centra Corso Americká v Plzni, podali žalobu ke krajskému soudu. Reagují tak na nedávné rozhodnutí plzeňských zastupitelů, kteří plebiscit nevyhlásili. O referendu teď rozhodne soud, který případně určí i jeho termín.

Referendum zastupitelé na začátku září odmítli a to i přesto, že se pod petici podepsalo  téměř 20 tisíc Plzeňanů, kteří hlasování požadovali. "Zastupitelé jednali v rozporu se zákonem. Přípravnému výboru tak nezbyla jiná možnost než se domáhat vyhlášení místního referenda soudem," uvedl Martin Marek, mluvčí a zmocněnec přípravného výboru

Žalobu na vyhlášení místního referenda v Plzni podal přípravný výbor v pátek 5. října datovou schránkou prostřednictvím advokátní kanceláře Šikola & partneři, která žalobu zpracovala.

"Jsme přesvědčeni, že zastupitelé odmítli vzít na sebe politickou zodpovědnost a rozhodnout o vyhlášení referenda, což může vycházet i z toho, že Rada města Plzně předložila referendum k hlasování ve formě, která není v souladu se zákonem o místním referendu. Přestože zastupitelé věděli, že náš návrh je oprávněný, rozhodli se zachovat pasivně a vyhlášení referenda ponechat na soudu," myslí si člen petičního výboru Petr Vaněk.

Přípravný výbor v žalobě požaduje vyhlášení referenda o obou navržených otázkách, a to v termínu prezidentských voleb 11. a 12. ledna 2013. "Od počátku chceme, aby se referenda v Plzni mohlo zúčastnit co nejvíce občanů města, proto navrhujeme spojení referenda s termínem prezidentských voleb," doplnil Vaněk.

Soud by měl rozhodnout do 5. listopadu

Termín místního referenda s konečnou platností určí soud, který o žalobě přípravného výboru rozhodne do 30 dnů, tedy nejpozději 5. listopadu.

Soud také zhodnotí hlasovatelnost jednotlivých otázek. Nebude však při svém rozhodování zvažovat hypotetické ekonomické dopady referenda na městský rozpočet. "Taková úvaha nepřísluší ani soudu ani zastupitelům, ale výlučně občanům, kteří budou v následném referendu hlasovat," vysvětlil Marek.

Přípravu žaloby ke Krajskému soudu v Plzni svěřil podle něj přípravný výbor referenda advokátní kanceláři, aby tak zajistil co nejkvalitnější a právně nezpochybnitelnou verzi.

Přípravný výbor vyzve podporovatele referenda k dobrovolnému finančnímu příspěvku na úhradu nákladů na žalobu, která přišla na 20 tisíc korun. "Příspěvek bude možno poukázat na transparentní účet kampaně," dodal Marek.

Obchodní komplex Corso má vzniknout na místě někdejšího Domu kultury Inwest. Ten těžká technika během několika měsíců srovnala se zemí. Na jeho bourání se můžete podívat v článku zde.