Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

100 dnů velké koalice v Plzni: sliby velkých investic a dluhů

  16:42aktualizováno  16:42
Nová plzeňská vláda velké koalice ODS a ČSSD má za sebou prvních sto dnů. Pomyslná doba hájení a čas na rozhlížení skončily. Nové vedení města už dalo jasně najevo, že chce začít s přestavbou stadionu ve Štruncových sadech a s budováním divadla. To je ovšem vzhledem k předvolebním slibům občanských i sociálních demokratů v podstatě povinnost.

Martin Baxa slaví s kolegy z ODS těsné vítězství v komunálních volbách v Plzni

Jediné, do čeho se jim v souvislosti se stadionem a divadlem ale nechce, je otevřené přiznání, že dluhy města narostou.

S nástupem primátora Martina Baxy (ODS) je také spojena větší pozornost radnice k netechnickým oblastem. Zjednodušeně řečeno zatímco dřív se konšelé soustředili hlavně na silnice, parkoviště a stavby, dnes dávají víc prostoru záležitostem kolem kultury nebo třeba farmářským trhům.

Studie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalový

Studie nového plzeňského divadla

Studie nového plzeňského divadla

Kromě stavby divadla a stadionu ale další záměry vlády velké koalice zatím zůstaly v mlze. Programové prohlášení, které konšelé vydali, je všeobjímající. Politici si v něm umožnili téměř vše a zároveň se téměř k ničemu nezavazují.

"Prohlášení je reálné," opakuje primátor. To tedy skutečně je. "Ono je to prohlášení v podstatě geniální. Vy ho splníte i kdyby se vám nepovedlo vůbec nic," hodnotila dokument opoziční zastupitelka Jaroslava Maříková (Občané.cz).

Koalice ale při obraně svého výtvoru poukazuje na to, že v minulém volebním období byla praxe stejná. Je to pravda. Prohlášení minulé rady bylo také velmi obecné.

Plzeňská teplárenská zůstává bez komentáře

Jenomže noví radní se ve svém dokumentu obloukem vyhnuli dokonce náznaku budoucího osudu Plzeňské teplárenské. To je ale nejbohatší společnost města, chce stavět třímiliardovou spalovnu a visí nad ní otázka možného pronájmu nebo prodeje její části.

V každém případě je zaděláno na obchod desetiletí, o kterém se zřejmě rozhodne v tomto volebním období. Opoziční zastupitel a bývalý ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba) zdůrazňuje: "Vy vůbec neříkáte, co chcete dělat s technologickými monopoly města."

Na druhé straně primátor Baxa k budoucnosti teplárny říká pouze: "Bez komentáře."

Nedostatkem primátora je nechuť prezentovat vlastní názory

Pozitivní změnu, spojenou s nástupem nové plzeňské vlády, zatím představuje vystupování – úřadování – nového primátora Martina Baxy. Ten si totiž v některých disciplínách, jako je "tah na bránu" a "řízení samosprávy", vede o poznání lépe než tři jeho poslední předchůdci Jiří Šneberger, Miroslava Kalous a Pavel Rödl.

Studie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalový
Studie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalový
Studie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalový

Studie přestavby plzeňského fotbalového stadionu

Viditelným nedostatkem nového primátora je ale jeho nechuť prezentovat vlastní názory na problematické záležitosti. Své stanovisko až příliš často nahrazuje větami o koaliční shodě. "Můj názor je shodný s názorem koalice," s oblibou prohlašuje primátor. Jenomže co po nástupu do funkce říkal. "Budu silným primátorem."

Pokud tedy fráze o koaliční shodě používá jako manévr, aby neřekl, co si o problému myslí, pak má vykročeno k tomu, aby se onou silnou hlavou města nestal.

Nedávná minulost se vrací

Leccos o situaci v plzeňské komunální politice za vlády kolice ODS a ČSSD je možné vyčíst z toho, kdo obsadil křesla v představenstvech a dozorčích radách městských společností. Seznamy jmen dokládají, že výraznější změnu nelze očekávat. A leckde se dokonce vrací to, co už vypadalo jako překonaná minulost.

Rozdělení křesel v představenstvech a dozorčích radách nejdůležitějších městských firem znovu přivádí na scénu ODS Plzeň-Lochotín a jejího vládce podnikatele Petra Štrunce. Právě zástupci ODS Plzeň-Lochotín v minulém volebním období museli kvůli skandálům kolem dopravních podniků nebo Vědecko technického parku vyklidit pozice. Vše zapomenuto. Jsou zpět v dopravních podnicích, vědeckém parku i v teplárně.

To, že si ve společnostech města udrželi hlavní slovo z minulosti známí představitelé vlivných skupin plzeňské ODS ukazuje, kdo má v Plzni reálnou moc. Jména mocných přitom loni chyběla na kandidátce do zastupitelstva města, protože ODS ukazovala lidem novou tvář.

Roman Jurečko, Petr Štrunc a Stanislav Kopáček, kteří mají pověst lidí propojujících politiku s byznysem, přesto křesla ve firmách obsadili. Tentokrát ovšem s podporou ČSSD. I to je důsledek velké koalice. I to je vizitka nového vedení města.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Najdete na iDNES.cz