Odhalení dvou zvonů Marie a Jana Nepomuckého na plzeňském náměstí Republiky...

Odhalení dvou zvonů Marie a Jana Nepomuckého na plzeňském náměstí Republiky určených pro katedrálu sv. Bartoloměje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzní zněla zvonohra. Unikátní nástroj z 57 zvonů přivezl kamion

  • 2
Unikátní zvonohru slyšeli lidé ve čtvrtek na plzeňském náměstí Republiky, při slavnostním vítání nových zvonů pro zdejší katedrálu svatého Bartoloměje. Autorem nástroje, který musí vozit kamion, je zvonař Petr Rudolf Manoušek. Právě on také odlévá nové zvony pro Plzeň.

Zvonař Petr Rudolf Manoušek nejprve týdny počítal, aby nové zvony Marie a Jan Nepomucký měly správný tón. Pak pracoval na formách a nakonec oba zvony v Nizozemsku na přelomu srpna a září odlil.

Zvonař Petr Rudolf Manoušek.

Ve čtvrtek při vítání nových zvonů na plzeňském náměstí Republiky prozradil svoji další profesi. Přijel sem s dvaadvacetitunovým bílým kamionem, kterým vozí svoji originální zvonohru.

"Děsí mě představa, když vidím, co se na silnicích děje, že by zvonohra někde havarovala. Když se převrátí kamion s lahvemi, to se dá nahradit. V případě zvonohry by to bylo asi nenapravitelné. To je jeden z důvodů, proč ji nechci nikomu svěřit, proč tohle nákladní auto už třináct let řídím sám," říká zvonař a z pověrčivosti při tom klepe na hranu stolu.

S úsměvem dodává, že on s tímhle autem jezdí hlavně tam, kam nikdo jiný s náklaďákem nesmí. Koncerty zvonohry se odehrávají v centrech měst, v parcích a na zahradách.

"Měl jsem pozvání do královské zahrady na oslavu zlaté svatby belgického krále. Tam jsme museli trasu nejdřív projít pěšky a u každého můstku odhadnout, jestli auto se zvonohrou unese. Naštěstí všechno dobře dopadlo," říká Manoušek.

Zvonohra v Plzni

Na kamionu má za kabinou speciální konstrukci - za jízdy ukrytou pod plachtou - a na ní upevněných 57 zvonů různých velikostí.

Hráč na tento nezvyklý nástroj, který se odborně jmenuje carillonér, má před sebou klaviaturu. Půltóny jsou v horní řadě, celé tóny ve spodní.

"Rozdíl je v tom, že zvonohra nemá klávesy jako na klavíru, ale jsou to vlastně páky, do kterých se musí udeřit malíkovou hranou ruky. Ve srovnání se hrou na klavír potřebujete u zvonohry větší sílu, fyzicky je hra mnohem náročnější," vysvětluje Manoušek. Ve čtvrtek při slavnostním vítání zvonů v Plzni hrál na jeho unikátní nástroj profesor z Nizozemska.

I když je Manouškova zvonohra nástroj, který na vlastní uši v republice neslyšelo ještě moc lidí, mistr zvonař říká, že se na něj dá zahrát úplně všechno.

"Pro člověka, který slyší zvonohru poprvé, je to vždycky překvapení. Proto se snažíme hrát na zvony písně, které lidé znají. Můžete hrát od chrámové hudby přes klasickou až po moderní nebo i lidové písně, velmi hezky zní i jazz. Zvonohra s 57 zvony je dostatečně velká a pro umělce nemá žádné omezení," uzavírá zvonař původem z Prahy.