Samice krokodýla siamského v plzeňské zoologické zahradě poprvé nakladla vejce.

Samice krokodýla siamského v plzeňské zoologické zahradě poprvé nakladla vejce. | foto: Zoo Plzeň

V zoo možná rozmnoží vzácné krokodýly, samice poprvé nakladla vejce

  • 1
V plzeňské zoologické zahradě se možná poprvé podaří odchovat mláďata kriticky ohroženého krokodýla siamského. Samice totiž ve čtvrtek poprvé nakladla vejce, která chovatelé uložili do inkubátoru.

„Máme potenciálně chovný mladý pár. Doufáme, že vajíčka budou oplozená. Vypadají pěkně,“ řekl mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba.

Podle jeho slov vejce pod dohledem zoologů putovala do inkubátoru, což je běžný postup. „Je tam totiž obrovské riziko zplesnivění nebo vyschnutí, sežrání či rozmačkání, takže vajíčka se odebírají,“ vysvětlil Vobruba.

Podotkl, že pokud by se jednalo o třeba o sedmou nebo osmou snůšku, mohli by chovatelé zkusit vejce ponechat u samice. Když se ale jedná o úplně první snůšku, je nutné zajistit, aby vejce byla v bezpečí.

„Úspěšnost uvidíme o letních prázdninách. Velmi bychom uvítali rozmnožení třetího druhu krokodýla v Plzni,“ doplnil Vobruba.

Zoo odchovala i prvního kajmana paraguayského v ČSR

Krokodýl siamský je sladkovodní živočich, který je v přírodě kriticky ohrožený vyhubením, je dokonce i v Červené knize ohrožených druhů a je nejpřísněji chráněný.

Siamští krokodýli jsou téměř neprobádaným druhem, zoologové o jejich životě nemají mnoho informací. Výskyt těchto krokodýlů je závislý na bažinách, mokřadech, říčkách a jezerech v Thajsku, v Kambodži, ve Vietnamu, v Indonésii, Laosu a v Malajsii v oblasti Sabahu a Sarawaku.

Samci dorůstají do délky až čtyř metrů, samičky jsou menší. Během období dešťů staví dospělé samičky každoročně kopcovitá hnízda, do nichž kladou 20 až 50 vajec.

Plzeňská zoo chová i krokodýly čelnaté, ti už zde měli přes 100 mláďat a kajmani paraguayští v roce 1980 dokonce první československé mládě.