Pracovníci rokycanské záchranné stanice živočichů všechny zmije odborně odchytili a přepravili do zvířecího centra. | foto: Pavel Moulis

Pracovnici betonárky vyděsilo klubko zmijí, usídlily se v šachtě vodoměru

  • 9
Pořádné leknutí zažila v práci zaměstnankyně rokycanské betonárky, která chodí odečítat vodoměr. V šachtě totiž narazila na klubko zmijí, které tam přezimovaly.

Pracovníci záchranné stanice živočichů z Rokycan vyjížděli do betonárky na okraji města na žádost jejího majitele. Zmije totiž vylekaly nejen zmíněnou ženu, ale vzbuzovaly respekt i u dalších zaměstnanců podniku.

Proto se ochránci přírody hned vydali na místo, aby hady, kteří v České republice patří mezi kriticky ohrožené druhy, odvezli.

„Jak se ukázalo, jednalo se o zmiji obecnou, která zde v počtu pěti kusů zimovala. Zmije jsme odborně odchytili a převezli do zvířecího centra, kde stráví zbytek zimy a v předjaří budou vypuštěny na vhodných lokalitách,“ řekl předseda Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech Pavel Moulis.

Zmije obecná se zpravidla vyskytuje v lesnatých a vlhkých biotopech, kde vyhledává zarostlé okraje cest porostlé křovinami, lesní slunné paseky s pařezy a borůvčím.

Má velmi proměnlivé zbarvení, od světle šedé až po téměř černé. Živí se především hraboši, žábami či ještěrkami. Na svoji kořist obvykle číhá, případně se k ní opatrně plazí.

Po jejím uštknutí čeká na působení jedu a smrt kořisti. Tu zpravidla začíná polykat od hlavy, což může trvat i několik minut.

„Hlavními nepřáteli zmijí jsou ježci, tchoři, divoká prasata a z ptáků sovy, dravci, volavky či čápi. Největší ztráty na populaci zmijí však způsobuje člověk. Nejen, že je aktivně pronásleduje, ale ničí i jejich přirozené prostředí,“ podotkl Moulis.

Uštknutí zmijí obecnou je zřídka člověku smrtelně nebezpečné. Had má k použití jen jednu až dvě třetiny dávky jedu smrtelné pro člověka. Jen ve výjimečných případech u dětí, alergiků či nemocných lidí může dojít ke komplikacím. K uštknutí dochází především v důsledku nepozornosti a lehkomyslnosti lidí.