Rodina Švédových předvádí každým rokem živý betlém. Letos se představí na

Rodina Švédových předvádí každým rokem živý betlém. Letos se představí na náměstí Republiky v Plzni a také doma ve Starém Plzenci. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Živý betlém hrají Švédovi od roku 1992, letos poprvé i s maminkou

  • 0
Od roku 1992 rodina Švédových během adventu a následujících svátečních dnů program daný. Jejich Staroplzenecký živý betlém se za tu dobu stal opravdovou tradicí. Vystupují s ním v různých městech a vesnicích Plzeňského kraje a přibližuje lidem pravou podstatu vánočních svátků.

 „První ročník? To byly jen postavené živé jesličky, u kterých se hrály a zpívaly koledy. Později jsme pokračovali hraním živých obrazů za hudebního doprovodu a ještě později betlém promluvil,“ vypravuje Josef Švéda, který stál u zrodu této vánoční tradice.

V současnosti je to už kompletní divadelní představení s profesionálním osvětlením, ozvučením divadelními mikroporty a doprovodem kompletní hudební skupiny. 

Vystoupení Staroplzeneckého živého betlému:

24. 12. 2014 od 11 hod. náměstí Republiky u kostela sv. Bartoloměje v Plzni

24. 12. od 14 hod. ve Starém Plzenci na náměstí u kostela sv. Jana Křtitele. Představení zahrají děti z místní farnosti. Při této příležitosti si mohou návštěvníci poslechnout i zazpívat pásmo koled a odnést si domů kromě dobré nálady i Betlémské světlo. 

5. 1. 2014 při zahájení Tříkrálové charitní sbírky v Plzni v katedrále sv. Bartoloměje

Více informací najdete na mujweb.cz/zivybetlem

V různých rolích se postupem času vystřídalo přes čtyřicet dětí, dokonce i různých národností. Při představení herci využívají živá zvířata - ovce, kozy, poníky a hlavně koně. Ti jsou součástí scény příjezdu tří králů.

„V představení účinkuje přibližně dvacet dětí, které hrají i se svými rodiči. Na hlavní role míváme i alternace. Zkoušíme od října, jednou týdně, a děti se pokaždé těší. Náš pětiletý Kryštof začíná s otázkou ‚Kdy už budeme hrát betlém?’ hned po prázdninách,“ říká Josef Švéda, otec jedenácti dětí. 

To poslední, desetiměsíční holčička, bude Ježíškem 5. ledna při vystoupení k zahájení Tříkrálové sbírky v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. A vystoupí i její maminka, prý poprvé a zřejmě i naposledy. „Jinak je ale Ježíškova role pokaždé nějakého dítěte z toho místa, kde se zrovna vystoupení koná. Holčičky převažují,“ upřesňuje Švéda.

Starší děti musely postupně přenechat své místo mladším, dál se ale na vystupování podílejí, pomáhají s ozvučením, osvětlením scény, hlavně také při oblékání malých herců do kostýmů. „To je vždy chvíle, kdy končí veškerá legrace,“ usmívá se Švéda a připomíná, že betlém zdaleka netvoří jen jeho rodina. 

Minimálně stejný podíl na vystoupeních má také rodina Kilbergrových. Během času se přidalo několik dalších rodin ze Starého Plzence a blízkého okolí. „Přibližujeme podstatu Vánoc všem, kteří o to stojí. V dnešní době se svátky posunují do adventního času, který by měl být především prostorem ke ztišení a zamyšlení se nad vším podstatným v životě. To se ale dnes moc nenosí,“ konstatuje.

Staroplzenecký živý betlém navštívil za svoji třiadvacetiletou kariéru řadu míst. „Na konec prosince se ale stále těšíme,“ ujišťuje Josef Švéda. „Tuhle dobu my rodiče prožíváme jako velký zázrak, ve kterém se každý z nás může proměnit. Někdo na Josefa nebo Marii, další zase na pastýře či jednoho z králů. O Vánocích se snažíme doma připravit místo, kde bude malému Ježíškovi dobře. Vánoce jsou pro nás svátkem rodiny, a to především té naší.“