Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Poláci už peníze za sucho dostali, my stále čekáme, zlobí se zemědělci

  • 16
Loňské sucho odnesli někteří zemědělci v Plzeňském kraji třetinovou úrodou kukuřice ve srovnání s rokem 2014. Slíbených kompenzací se však zatím nedočkali.

„Léta si naše družstvo nevede špatně, ale i my začínáme mít strach z nedostatku peněz,“ popsal předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice a místopředseda okresní agrární komory Plzeň-sever Václav Bulín.

Ten tvrdí, že zatímco například polští zemědělci už mají kompenzace za loňské sucho dávno na účtech, v Česku je vše ve fázi přípravy na podávání žádostí o dotace.

„Vláda 30. března 2016 schválila materiál nazvaný Zmírnění škod způsobených suchem na zemědělských plodinách a lesních školkách v období květen až říjen 2015,“ uvedl tiskový odbor ministerstva zemědělství s tím, že se bude vyplácet celkem 600 milionů korun.

„Zatím nevím, zda na dotace dosáhneme, nejedná se o jednoduchý výpočet, ale o mnoho stran textu, který musíme prostudovat,“ popsal Bulín.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Šír uvedl, že datum vyplácení dotací zatím není známo, protože dojde nejprve ke zpracování a kontrole všech přijatých žádostí Státním zemědělským intervenčním fondem a dále i k případné úpravě výší a sazeb dotace s ohledem na celkový objem vyčleněných finančních prostředků.

„Nárok na odškodnění budou mít pěstitelé brambor, cukrové řepy, chmele, ovoce, zeleniny, školkařských výpěstků ovocných, okrasných a lesních školek, kukuřice a trvalých travních porostů ve vazbě na chov hospodářských zvířat,“ upřesnil Šír.

Podpory budou podle něj sloužit k částečnému zmírnění ztrát těch pěstitelů, kterým se v důsledku sucha v roce 2015 snížila produkce plodin o více než 30 procent v porovnání s průměrem posledních pěti let.

V nejbližších dnech budou na webových stránkách ministerstva zveřejněny zásady pro poskytování dotací kvůli suchu v období květen až říjen 2015.

„Zde najdou potenciální žadatelé o kompenzaci všechny podrobnosti ohledně podávání žádostí, vykazování škod a tak dále. Žádost o dotaci bude možné podat na příslušné pracoviště Státního zemědělského intervenčního fondu od 13. do 28. června,“ uvedl Šír.

Bulín upozornil, že v jiných krajích už se snižují stavy dobytka, v Plzeňském zatím zemědělci odolávají. „Ale je to těžké, jen na mléce jsme loni meziročně snížili tržby o pět milionů korun a to jsme přitom nadojili o 100 tisíc litrů víc,“ popsal Bulín.

Štichovičtí zatím neuvažují o vybíjení stáda, ale o tom, že sníží krmné dávky a tím i dojivost, když se litr mléka prodává za necelých sedm korun poté, co jeho cena od ledna jen padá. „Jsme tak dvě koruny pod výrobními náklady,“ uvedl Bulín.

Podle něj je letos opožděné vyplácení i dalších dotací. „Vyplaceny nejsou ani takzvané SAPS dotace a greeningové platby,“ popsal Bulín.

SAPS dotace jsou platby z EU vyplácené podle ploch jednotlivých plodin, greeningové dotace podporují ozelenění krajiny. „Zpoždění ministerstvo vysvětluje zahlcenými IT systémy, ministr se nám omlouval, že systémy zahltily žádosti z dotačního programu rozvoje venkova,“ dodal Bulín.