Plzeňský biskup požehnal pivu, na kterém si pochutnají ve Vatikánu

  • 2
Biskup Tomáš Holub v plzeňském pivovaru požehnal velikonoční várce piva Pilsner Urquell. Část piva z této várky poputuje do Vatikánu na oslavy Velikonoc. Papež František dostane také zvon, při jehož výrobě se plzeňské pivo používá.

„Jsem hrdý, že můžu být u toho, když se začíná vařit várka, která poputuje až ke Svatému otci,“ řekl plzeňský biskup Tomáš Holub poté, co požehnal surovinám velikonoční várky. Ve své funkci se tohoto úkolu ujal poprvé.

Svůj věhlas si plzeňské pivo získalo v srdci Říma už v 19. století, kdy si pro něj tehdejší papež Lev XIII. nechal na doporučení svých lékařů poslat.

„Papež Lev XIII. byl v té době nemocný. A jak jsem zjistil, dokonce uvažoval o abdikaci. Jakmile začal užívat tento nápoj, sloužil ještě více než pětadvacet let,“ připomněl starší sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Do Vatikánu poputuje symbolicky 2017 lahví plzeňského ležáku. Spolu se zlatým mokem obdrží papež také zvon, který se v současné době vyrábí na Slovensku. Zdobit ho bude pečeť připomínající 175. výročí pivovaru.

Desetikilogramový zvon vzniká v malé zvonařské dílně Trvalcových ve slovenském městě Žarnovica. Funguje už dvě generace.

Výroba zvonu pro papeže Františka (17. 2. 2017)

21. února 2017

„Celý proces výroby zvonu trvá většinou několik měsíců. Nejprve je třeba vytvořit pečlivý nákres a formu zvonu, forma se následně zdobí a to je asi nejzajímavější část. Na těle papežského zvonu se objeví například Bazilika svatého Petra,“ říká Michal Trvalec, který vyrobí ročně asi patnáct zvonů.

Při výrobě formy míchá hlínu s plzeňským ležákem. „Mám s ním nejlepší zkušenosti. Obsahuje škrob a forma pak lépe přilne k výzdobě. To je potřeba, protože se pak vypaluje při teplotě až 700 stupňů,“ vysvětlil Trvalec.

Mezi jeho nejcennější výtvory patří například zvony pro Košice a Kanadu nebo originální zvonkohra.